zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Na formuláři Popis spojení zón lze zadat i hodnotu Tepelná propustnost zeminou mezi oběma zónami. V nápovědi je odkazováno na EN ISO 13370, tam se však přímo návod na zadání tohoto nenachází, nebo se pletu?

Otázka:

- stávající stav: 3 podlažní RD, dvě nadzemní podlaží vytápěna, v suterénu  o celkové podlahové ploše 43,30m2 je vytápěna pouze 1 místnost plochy 9,40m2. Tyto údaje zadávám na fornulář "popis konstrukcí ve styku se zeminou - částečně či zcela nevytápěný suterén - podrobný výpočet."
- po úpravě: zatepluji stropní konstrukci mezi přízemím a nevytápěnou částí suterénu, tedy plochu 43,30 - 9,40 = 33,90 m2. Do uvedeného formuláře uvedu tedy nové hodnoty tepelného odporu stropní konstrukce a dále upravím podlahovou plochu na 33,90m2 - tedy plochu skutečně zateplovanou.
..kam zadat podlahu pod vytápěnou místností v suterénu 9,40m2?

Otázka:

...prosím o výklad pojmu "celková podlahová plocha" uvedeného při zpracování PENB v Energii 2009.

... V jakém případě se uvažuje plocha pod vnějšími stěnami?

..výklad dle programu Energie 2009:

Celková podlahová plocha zóny je součtem podlahových ploch ve všech podlažích patřících do hodnocené vytápěné či chlazené zóny. Jednotka [m2].
-----------------------------
Podle zákona č. 406/2006 Sb. (par. 2, bod p) se celkovou podlahovou plochou rozumí podlahová plocha všech vytápěných podlaží vymezená mezi vnějšími stěnami (bez sklepů a sousedících nevytápěných prostor).

-----------------------------
TNI 73 0329 a TNI 730330 definují celkovou podlahovou plochu stejně, tj. jako celkovou vnitřní podlahovou plochu vytápěné části budovy, tedy opět plochu bez obalových konstrukcí.

-----------------------------
Vyhláška MVRR SR č. 625/2006 Z.z. definuje celkovou podlahovou plochu mírně odlišně. V par. 3, odst. 4 uvádí, že při stanovení celkové podlahové plochy se vychází z vnějších rozměrů budovy, přičemž se zanedbávají lokální vystupující konstrukce (sloupy, římsy, balkóny, lodžie, terasy). Do podlahové plochy se tedy podle vyhlášky 625/2006 Z.z. započítávají i plochy obalových konstrukcí.

-----------------------------
Celkovou podlahovou plochu zóny je nezbytné zadat nejen kvůli výpočtu tepelných zisků, ale i kvůli stanovení vnitřní tepelné kapacity zóny.

ZOOM: Modelování vytápěného schodiště do suterénu

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým způsobem lze při výpočtu energetické náročnosti budovy zohlednit situaci, kdy do nevytápěného suterénu vede schodiště, které není nijak stavebně odděleno od vytápěného 1. NP. Inspirací byl následující dotaz:


V Energii zadávám strop nad suterénem, kde mám vnitřní schodiště z 1NP do 1PP. Má se zadávat v záložce "podlahy a suterén" jen R stropu suterénu nebo průměrný R (strop suterénu, stěny k vnitřnímu schodišti do suterénu, atd.) a nebo to zadávat v záložce "nevytápěné prostory"?

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat na rozdíl ve výsledcích při různém zadání tepelné vazby v okraji podlahové desky na zemině v programu Energie 2013. Vyhodnocoval jsem vliv různého řešení kvality řešení (zateplení) okraje podlahové desky na zemině (vliv na průměrný součinitel prostupu tepla Uem a měrnou potřebu tepla na vytápění objektu).

Zkoušel jsem zadání těmito způsoby:

a/ vazby pro obálku zahrnuty přibližně přirážkou + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 a měnit různé způsoby okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka ) - různými tl. a hloubkami izolace

b/ vazby pro obálku zahrnuty přibližně přirážkou + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 a měnit různé způsoby okrajové izolace podlahy pomocí známe korekce na vliv přidané izolace ... a měnil jsem různou kvalitu lin. vazby po obvodě objektu (katalogové hodnoty )

c/ vazby pro obálku nezahrnuty přirážkou, zadány lineární činitele pro tepelné vazby + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 se zadáním okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka ) a měnil jsem různou kvalitu lin. vazby po obvodě objektu v liště Stěny a střecha - lin. vazby po obvodě objektu

Chtěl jsem se zeptat:

1) Zarazilo mě, že při variantě zadání a/ se neměnilo Uem ve výsledcích, ale pouze měrná potřeba tepla na vytápění ... v ostatních variantách zadání do výpočtu se měnily oba parametry. 

2) chtěl jsem se zeptat jestli při zdání - varianta zadání /b  korekce na vliv přidané izolace - zadávat přímo lineární vazbu (katalogovou či z programu Area) nebo jen rozdíl hodnot lin. vazby mezi neřešeným (nezatepleným) a konkrétním detailem ... pokuď pak kombinuji s individuálním zadáním lin. vazeb tak vazbu při okraji desky zadávám v liště podlaha a suterén a nebo možno i v liště Stěny a střechy - lin. vazby ? Respektive pokud zadám  vliv okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka) v liště podlaha a suterén nutno pak ještě zdávat lin. vazbu po obvodě desky individuelně v liště Stěny a střecha ?    

3) Ještě jsem zkoušel variantu zadání - zatrhlá volba paušální přirážky na teplené mosty + umožnit zadání lineárních činitelů pro tepelné vazby ... ale zde detailně zadané vyzby neměly vliv ani na Uem a ni na měrnou potřebu tepla na vytápění ... neměnil se ani teplený tok ... přiznám se že je to poprvé co jsem to zkoušel tuto kombinaci zadání, ale na školení k Energii 2013 zjara myslím zaznělo, že možno kombinovat přirážku s detailními vazbami, ale reálně v protokolu nevidím rozdíl ani v změně tepelného toku mezi variantami ...  

< 1 .. 8 9 10 11 12 Stránka 13 14 15 16 17 18 .. 28 >