zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Tepelný tok zeminou II.

Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny | Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

05.06.2009 18.46 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 34086x

Otázka:

V návaznosti na předchozí dotaz "Tepelný tok zeminou I" - ještě jedna poznámka.

Dle TNI 730329 je nutno počítat tepelný tok zeminou detailnějším způsobem dle ČSN EN 13 790. V programu zelená úsporám se vyžaduje výpočet právě dle ČSN EN 13 790, proto by při výpočtu potřeba tepla na vytápění měl být použit tento způsob. Při "běžném" tvaru a velikosti rodinného domu však dává podstatně nepříznivější výsledky. Jak jsem měl možnost se setkat s několika případy, je tento postup často porušován a při prokazování potřeby energie na vytápění je využíván jednodušší způsob pomocí činitele teplotní redukce.

Jedná se tedy pravděpodobně o závažné porušení podmínek programu Zelená úsporám a stejné domy za stejných podmínek pak mohou vycházet velmi odlišně.

Otázka:

Mám zpracovat průkaz v rámci dotací pro chladírenský box vestavěný do stávající haly, s vnitřní návrhovou teplotou 4 C.

Součinitele prostupu tepla jednotlivých konstrukcí jsem zadal v záložce neprůsvitných konstrukcí, hodnoty UN,20 zadávám přes pomocný výpočet, ale nejsem si jistý, jestli je to správně.

Zkoušel jsem na blogu najít nějaké info k zadávání obdobné budovy, bohužel mnoho informací zde není. Můžete nebo máte k dispozici nějaký odkaz, kde bych mohl tuto problematiku nastudovat?

Otázka:

Zpracovávám PENB výrobní haly, přičemž podlahu spočítám podle ČSN EN ISO 13370.

V tabulce PENB A.1. se objeví součinitel prostupu tepla podlahy bez vlivu zeminy (3,704W/m2K). To znamená, že konstrukce nevyhovuje. Neměl by se tam spíš zapsat součinitel prostupu tepla mezi interiérem a exteriérem U (0,389 W/m2K), který obsahuje činitel teplotní redukce b?

Jaká z těchto hodnot se v programu zadává pro výpočet UemR referenční budovy?

Otázka:

Hodnotím budovu s prakticky stejným součinitelem prostupu tepla střechy i podlahy nad nevytápěným suterénem (U=0,15). Tepelný tok oběma konstrukcemi mi vychází téměř stejný. Jak je to možné, když je střecha vystavena venkovnímu prostředí a podlaha je nad sklepem?

Pak mě napadá otázka, zda by normové hodnoty součinitelů prostupů tepla pro střechu a podlahu nad nevytápěným suterénem neměly být stejné ?

Otázka:

Jak nejlépe řešit v Energii tento případ - jedná se dům ve svahu krytý zeminou:

RD pod terénem
RD pod terénem

Stěny jsem řešil přes záložku podlahy - vytápěný suterén. U stropní konstrukce si nejsem jistý (redukční činitel b ?). Jde o postup, který projde dotačním programem zelená úsporám.

< 3 4 5 6 7 Stránka 8 9 10 11 12 13 .. 28 >