zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

ZOOM: Teplovzdušné vytápění se 100% recirkulací

V dalším detailním návodu se soustředíme na způsob zadání teplovzdušného vytápění se stoprocentní recirkulací vzduchu, které je kombinované s nuceným větráním přes větrací jednotky s aktivní rekuperací. Inspirací byl následující dotaz:


Zajímalo by mne, jak zadat do výpočtu energetické náročnosti budovy (administrativní budova s obchody) následující komplikovanou situaci:

- vytápění objektu je zajišťováno pomocí tepelných čerpadel Panasonic vzduch/vzduch. Vzduch z místností přes jednotky pouze cirkuluje, je teplotně upraven a pak vrácen zpět do místností.

- větrání objektu je zajišťováno pomocí jednotek Nilan VP18 s aktivní rekuperací a přípravou teplé vody.

Otázka:

Zpracovávám PENB pro budovu se vzduchotechnikou, která funguje tak, že se přiváděný vzduch ohřeje rekuperací - a aby se do místností nevháněl s teplotou nižší, než je v interiéru, bude se muset dohřát na 20 C. Samotné vytápění objektu ale bude přes podlahové topení.

Mám tedy zadat, že je budova vytápěna i VZT a odhadnout příslušný (např. 30%) podíl na vytápění objektu, i když se vzduch vlastně jen dohřívá?

Topný faktor COP pro přípravu teplé vody v Energii 2013.2

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

06.06.2013 23.34 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 15536x

Otázka:

Nainstaloval jsem si upgrade Energie (Energie 2013.2). Dle pokynů jsem si všechny zpracované výpočty, které jsem v energii 2013 měl, nechal přepočítat, většina výpočtů proběhla v pořádku, ale u dvou mě to hodilo hlášku o dělení nulou. Oba dva zmiňované výpočty Vám zasílám, jestli by jste mi nesdělili příčinu, děkuji. V minulé verzi vše proběhlo normálně...

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat, jak postupovat dle nové ČSN 730540-2 (dále jen "ČSN" ) při posuzování pasivních nebytových staveb v programu ENERGIE 2011. Konkrétně se mi jedná o administrativní budovu pro 40 osob (Ac dle TNI 586 m2) . V ČSN je na str. 41 napsáno že se mají použít "přiměřeně" informace z TNI 730330. 

Jedná se mi o to:

- zda použít výpočet dle TNI či dle vyhlášky o ENB 

- jak zadat klimadata, vntiřní zisky, intenzita osvětlení a větrání ... paušalně dle TNI či individuálně - volby výpočtu dle vyhlášky ENB s možností přiblížení se reálnému provozu  požadavkům např. hygieny atd. ?

- pokud by se postupovalo dle TNI (jak uvádí ČSN) tak pak nelze zadat chlazení, příprava TUV a pom. energie individuálně pro zhodnocení primární energie 

- s jakou podlahovou plochou uvažovat (dle TNI a nebo s nějakými redukcemi pdobně jako v PHPP)?

- jaké jsou požadavky na Uem (dle TNI ? alt. jen dle ČSN) 

- jaké možnosti výstupu z Energie (zatřízení a zhodnocení pasivity odbjetu dle ČSN ) je možné při výpočtu dle vyhl. je pak neaktivní zhodnocení en. náročnsoti (pasivity ) dle TNI. Při výpočtu dle TNI je objekt zatřízen mezi rodinné domy. 

 

P.S: Poznamenávám jen že administrativní budova je od obytných (modelovaných v TNI) odlišná zejména ve vnitřních ziscích (od PC, osob) a požadavcích na osvětlení  ... cvičně jsem budovu zadal dle TNI i dle vyhlášky .. výsledky se pak rozchází zejménma v měrné potřebě tepla na vytápění.

Podle TNI: Měrná potřeba tepla na vytápění budovy:     12 kWh/(m2.a)

Podle vyhlášky: Měrná potřeba tepla na vytápění budovy:  3 kWh/(m2.a)

Otázka:

BD rozdělujeme na 2 zóny: z20-byty a z10 chodby, schodiště (často nepřímo vytápěná z BJ).

Co zadávat ve zdroji tepla? Do teď jsme zadávali stejný zdroj vytápění, což nám bylo vytýkáno.

V případě zadávání těchto prostor jako nevytápěných prostorů v dotačním programu, muselo by se navrhovat nesmyslné zateplení vnitřních k-cí. Kdybychom zase zadávali vše do jednéí zóny z20 s BJ, v mnoha případech bychom výsledek výrazně zhoršili.

< 3 4 5 6 7 Stránka 8 9 10 11 12 13 .. 58 >