zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Potřeboval bych zadat zdroj chladu, kterým je kompresorová stanice mimo budovu. Je to podobný případ jako dálkové vytápění, při němž se obvykle zadává 100%-ní účinnost zdroje tepla, takže vychází shodná potřeba tepla na vytápění a dodaná energie na vytápění.

Potřeboval bych analogicky spočítat, že dodaná energie na chlazení je shodná s potřebou chladu. Pokoušel jsem se to zadat různými způsoby, ale nepodařilo se mi to. Jako energonositel pro chlazení jsem zvolil "obecný energonositel" - a pro ten mi pak vychází nulová dodaná energie. A nulová se mi také ukazuje dodaná energie na chlazení.

Otázka:

Doporučujete zadávat koncovou stěnu sousedící s jinou budovou jako stěnu do nevytápěného prostoru, jak moc se změní výsledek pokud stěnu použiji jako stěnu do exteriéru s hodnout b=0,28?

Otázka:

Vyhláška č. 264/2020 Sb. požaduje výpočet s hodinovým krokem pouze pro specifikované případy (v budovách nebo zónách s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie). Podle mého názoru tedy není důvod v ostatních případech nevyužít měsíční krok výpočtu.

V této souvislosti bych tedy měl několik dotazů:

- Energie 2023 umožňuje výpočet pouze v hodinovém kroku (alespoň jinou volbu jsem nenašel). Nevím, jestli je to schůdné, ale bude někdy umožňovat i původní měsíční krok, nebo je výpočtová metoda natolik neslučitelná, že to nebude možné?

- Pokud tato možnost nebude, bude dále paralelně udržována metodika umožňující měsíční krok, tedy např. Energie 2021. Jak se bude v budoucnu řešit například příklad revize PENB zpracovaného před 31.12.2022. Osobně jsem se setkal s případy, kdy bylo nutno vstoupit do případů i několik let starých (například při dotacích…).

- Máte z jednání s odpovědnými orgány (MPO, SEI..) nějaké poznatky o tom, jestli budou umožňovat v případech, kdy legislativa nevyžaduje hodinový krok, původní řešení na bázi měsíčního kroku? Podle mého názoru je to problém. Jednak bude převládat jistá setrvačnost a možná i pohodlnost, tedy vše podle hodinového kroku a také budou podle mého názoru obecně různé metody vykazovat různé výsledky.

Přehled konstrukcí pro SFŽP

Kategorie » téma: Zelená úsporám | Energie » Obecně | Teplo

07.07.2010 20.46 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 27482x

Otázka:

SFŽP vyžaduje v rámci „Zelená úsporám" zdokumentovat výpočet součinitele prostupu tepla a tepelný odpor ve výpočtu použitých konstrukcí.
Vlastním programy: Ztráty , Energie, Teplo, Mezera, Stabilita, Area vše verze 2010. Chtěl bych se zeptat je možné vytisknout skladbu navržené konstrukce z katalogu konstrukcí, tj. nějakou přehlednou tabulku s výpisem jednotlivých vrstev a jejich vlastností. Zatím jsem žádný způsob nenašel. Nebo uvažujete o takovéto aktualizaci? Zatím musím vše přepisovat ve Wordu.

Typy tepelných čerpadel nabízených v programu

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

14.05.2021 09.43 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 45204x

Otázka:

a) Měl bych připomínku programu a to o úpravu volby topné vody a teploty pro ohřev teplé vody u zdroje s TČ. Je tam jen volba po 10°C. Pro topnou vodu 35,45,50 a pro TV 40,50,60°C. Měl jsem teď několik zakázek, kterým tato volba nevyhovovala a protože to ovlivňuje topný faktor s vlivem na NPE je to škoda.

b) Jak zadat multisplit do technických zařízení v budově? Při výběru možnosti tepelné čerpadlo, není v nabídce vzduch/vzduch...

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 230 >