3D modelování v RA.
Kategorie » téma: Revit Architecture
08.09.2009 14.39 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 10124x
Otázka:
Delší dobu se zaobírám myšlenkou přejít ke tvorbě 3D modelu, z kterého bude možné následně “vyprodukovat” stavební dokumentaci, případně vizualizace a axonometrie pro investora.
Stále je slyšet, jak je přechod na projektování ve 3D efektivní. Přináší údajnou cca 30%ní úsporu času (samozřejmě v závislosti na velikosti projektu, počtu variant, změn, stupni projektové dokumentace, firemním zvyklostem…). Vytvořený model je možné použít na generování pohledů, řezů, tabulek a nakonec i k vizualizaci… Co tedy volit? AutoCAD Architecture, nebo Revit Architecture? Výhledově pro možnost pozdějšího využití vytvořeného modelu např. pro správu budovy (facility management) se jeví v této chvíli použití BIM model Revitu jako prozíravější.
Na druhou stranu je zde daleko početnější skupina “konvenčních” uživatelů, která nedá dopustit na (již lety ověřenou) práci ve 2D. Nabízí se např. důvody: okamžitá produktivita– stávající uživatelé práci ve 2D ovládají, výkonnost je vyšší, přechod na jiný způsob práce by znamenal v počátcích snížení produktivity (např. v případě nutnosti přizpůsobit výstup firemním zvyklostem – prováděcí dokumentace apod.); vstupní podklady ve 2D– zaměření od geodeta, či návrh dispozice od architekta; nutnost generovat výstupy ve 2Dpro specialisty; cena produktu…
Bylo by možné předvést výhody práce ve 3D v RA v průběhu následujících 30 dní (platnost zkušební verze)? Pro koncepční návrh architekta včetně “efektního” výstupu pro investora je výhoda tohoto produkt nesporná; je ale RA výhodný i pro běžné projektanty, kteří se živí především tvorbou jednostupňové, či prováděcí dokumentace…?
Odpověď:
Pro snažší rozhodování, jaký produkt je pro mou práci nejvhodnější, je možné využít nově od verze Autodesk 2010 balíček “AutoCAD Revit Architecture Suit 2010” - obsahuje 3 produkty: AutoCAD, AutoCAD Architecture a Revit Architecture. Běžný uživatel má možnost bez ztráty okamžité produktivity postupně přecházet od 2D práce k 3D, případně si již v počátku 2D práci výrazně ulehčit.
Představit produkt ve 30ti dnech není snadná záležitost; na dílčí oblasti je možné se zaměřit podrobněji, např. varianty návrhu, fáze projektu, týmová práce, apod. V následujících příspěvcích několika příspěvcích se tedy objeví “kuchařka” pro “rychlé” zahájení práce ve 3D v Revitu. Seriál by měl být zaměřen na uživatele, kteří již v minulosti projektovali ve 2D. Vzhledem k intuitivní práci v Revitu se ale může do výuky pustit i začínající uživatel.
Jakékoliv podněty, či připomínky jsou vítány.
JT
Komentáře:
Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.