AutoCAD CIVIL 3D 2011

Kategorie » téma: AutoCAD Civil 3D

03.05.2010 16.33 | Jan Přibyl | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 11207x

Přehled nových funkcí

Česká verze AutoCAD CIVIL 3D 2011 zatím bohužel není k dispozici, ale už nyní Vám můžeme nastínit, na co se můžete těšit. V případě hlubšího zájmu, rádi Vás přivítáme v prostorách naší společnosti na praktické ukázce:

1 Trasy

1.1  Rozšíření

Při vytváření tras odsazení je možné provést automatické rozšíření v obloucích. Součástí CK je výpočet rozšíření podle ČSN 736101. Rozšiřování je možné zadávat i ručně.

1.2  Klopení

Zcela přepracován je výpočet klopení. Každý oblouk je možné klopit samostatně podle vybraných kritérií nebo ručně. Velmi příjemný je nový tabulkový editor klopení.

Je možné zadávat parametry náběhu a výběhu klopení - přímo zadat staničení rovné koruny, začátku plného dostředného sklonu a další parametry.

1.3  Staničení

Relativně nenápadná, ale významná funkce - změny staničení a staničení návrhových rychlostí zůstávají při změně geometrie trasy „na místě" - zachovávají geometrické umístění - např. změny návrhové rychlosti na okraji obce zůstanou na místě i při změnách trasování před změnou.

2 Řezy

2.1  Rozvržení

Příčné řezy dostaly vlastní šablonu rozvržení. V CK je připravena šablona s prodlouženými formáty A3, A2 a A1. Řezy se automaticky vyskládají do rozvržení podle zvoleného formátu a odpadá pracné ladění.

2.2  Více terénů pro výpočet kubatur

Je možné zadat několik povrchů - výpočet kubatur probíhá podle zvoleného pořadí. Touto metodou je možné počítat i kubatury geologických vrstev. Jednotlivým vrstvám je možné přiřadit materiály a vazbu na rozpočet.

2.3  Nové metody výpočtu kubatur

Kromě klasické metody (A1+A2)/L nabízí:

- zpřesněnou metodu svložením pomocného příčného řezu doprostřed staničení pro eliminaci velkého rozdílu ploch mezi   sousedními PR.

- Kompozitní metodu - mezi sousedními PR zkonstruuje polygon (zohledňuje i oblouky) a uvnitř polygonu spočítá ohraničenou kubaturu mezi dvěma povrchy.

 

 

3 Koridory

3.1  Editace

Nově uspořádaný ribbon, který se objeví při kliknutí na koridor velmi usnadňuje úpravy složitějších koridorů - zejména nastavení cílů, frekvencí, úpravy a prohlížení. Po volbě funkce je možno graficky zadat region a odpadá tápání a hledání v tabulce.

3.2  Frekvence

Podobně jako u hlavní osy je možné přidat do modelovacích míst koridoru hlavní body os rozšíření - modelovací řezy koridoru se pak automaticky vloží i na např. začátek rozšíření apod.

3.3  Vypnutí zobrazení v situaci

Nejedná se přímo o novinku verze 2011, ale v CK je nově přidán styl, který umožňuje kompletní vypnutí všech zobrazovaných částí v situaci.

4 Křižovatky

4.1  Okružní křižovatky

Funkce pro návrh okružních křižovatek, známá z SAP verze 2010 je integrovaná do verze 2011. Jde o návrh uspořádání v situaci - trasy, ostrůvky, svislé i vodorovné dopravní značení. V CK je připraven soubor, zohledňující naše zvyklosti a české dopravní značení.

5 Body

5.1  Mračna bodů

Funkce známá ze SAP 2010 - načítání a zobrazování mračen bodů z obvyklých formátů - las, xyz...

5.2  Výpis volných čísel bodů

Drobnost, ale potěší - vypíše nepoužitá čísla bodů.

5.3  Pořadí zobrazení skupin bodů

Nově je možné měnit pořadí skupin bodů při zobrazování.

6 Reporty

6.1  Koridory

Nové reporty pro výpis příčných sklonů, yxz průsečnic s terénem nebo jiných zvolených podélných čí příčných prvků - krajnice, příčné řezy. Výpis frézování.

6.2  PDF

Všechny reporty mají volitelně tisk do formátu PDF.

6.3 .NET

Ve verzi 2011 není standardně obsažena podpora VBA. Všechny standardní reporty jsou převedeny do .NET. Podporu VBA je nutné stáhnout a dodatečně nainstalovat.

 

7 Popisy

7.1  Skupiny číslic

Ve všech popiscích je možné formátovat číselný výstup do skupin oddělených zvoleným oddělovačem např. v: 1 000 000 je použito sdružování do skupin po třech s mezerou jako oddělovačem.

 

8 SAP

V Subscription Advanced Packu (pouze pro držitele subscription smlouvy) zůstala řada funkcí, zejména:

  • - Úpravy a modelování povrchů - modelování zGIS dat, ořezávání, výpisy povinných spojnic
  • - Best fit trasy a profilu
  • - Viditelnost
  • - HEC-RAS

 

 

 

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.