Fields – Automatická pole – 1. díl

Kategorie » téma: AutoCAD

20.06.2009 22.00 | Jan Panoch | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 10332x

Přestože jsme v příkladech v předchozích příspěvcích hojně používali automatická pole (Fields), nezabývali jsme se jimi nijak podrobně. Využití automatických polí je ale tak rozsáhlé, že si jistě zaslouží samostatnou pozornost.

Fields bychom mohli definovat jako inteligentní text, který zobrazuje informaci o nějakém objektu, proměnné či hodnotě ve výkresu. Fields mohou být součástí Dtextu, Mtextu, Atributů nebo mohou být použity jako hodnoty v buňkách v AutoCAdovských tabulek a dokonce se dají využít i v uživatelských vlastnostech sad vlastností (Property Set Definition). Pro vložení nějakého automatického pole do výše zmíněných textových entit stačí při editaci textu stisknout Ctrl+F, nebo z nabídky pro pravým tlačítkem myši zvolit Insert Field. Přístup do dialogového panelu pro výběr požadovaného automatického pole je možný také z menu AutoCADu. Například v AutoCADu Architectural 2010 je ikona umístěna v Annotate / Text / Field

K automatickým polím se vážou dvě důležité systémové proměnné. První z nich FIELDDISPLAY řídí zobrazení šedivého pozadí polí a nabývá hodnot 0/1. O této proměnné a vytvoření nástroje na její změnu si můžete přečíst v jednom z předchozích příspěvků.Šedivé pole se při tisu nezobrazí.

Druhá systémová proměnná se jmenuje FIELDEVAL. Tato proměnná řídí při jakých činnostech se provede aktualizace hodnot v automatických polích.

Nastavení obou proměnných je možné provést z karty User Preferences v dialogovém panelu Options. Zde můžeme zaškrtnutím políčka Display backgropund of fields řídit hodnotu proměnné FIELDDISPLAY a klepnutím na tlačítko Field update settings nastavit, při jakých akcích se automatická pole aktualizují. Toto nastavení však nemá vliv na pole v němž je uloženo datum z Field category Date & Time. Datum z této skupiny musí být aktualizováno vždy jen ručně pomocí příkazu _UPDATEFIELD.

Funkci automatických polí můžeme vyzkoušet na jednoduchém případu, kdy budeme do Mtextu chtít vypsat plochu a obvod uzavřené křivky a hodnoty zformátovat na požadované jednotky.
Nakreslíme uzavřenou křivku a vytvoříme Mtext. Do prvního řádku napíšeme “plocha = “ a do druhého “obvod = “. Za znaménka = doplníme automatická pole. Do dialogového okna pro výběr automatického pole se dostaneme stiskem klávesy Ctrl + F.
V poli Field category vybereme Object. Na konci řádku Object type klepneme na ikonu Select Object. Dialogové okno zmizí, aby byl umožněn výběr objektu.

Po výběru křivky se dialog zase objeví. Nyní se již v prostředním sloupci zobrazují vlastnosti vybraného objektu, které můžeme v automatických polích použít. Vybereme vlastnost Area. Protože v tomto případě je křivka kreslena v milimetrech a plochu budeme chtít vypsat v metrech^2 na dvě desetinná místa, zvolíme v poli Precision požadovanou přesnost a klepneme na tlačítko Additional Format.

Zde do pole Conversion Factor zadáme 0.000001 a jako příponu m2

Obdobně postupujeme při vkládání a formátování automatického pole pro obvod křivky.

Nyní se do automatických polí vložených do Mtextu vypisují hodnoty plochy a obvodu křivky. Při změně geometrie křivky a regenerování či zavolání příkazu UPDATEFIELD se tyto hodnoty aktualizují.

Jan Panoch

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.