Ořezávání externích referencí

Kategorie » téma: AutoCAD Architecture

13.08.2009 20.17 | Jan Panoch | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 14450x

Práce v AutoCADu Architectural při použití Project Navigatoru je založena na vzájemném načítání externích referencí. Často se setkáváme s potřebou načíst pouze určitou část reference tak, aby ve výsledném výkresu bylo vidět pouze to co potřebujeme.


model podkroví

V následujícím příkladu je ukázka načtení souboru krovu a souboru s posledním nadzemním podlažím. Požadavkem je, aby krokve byli viditelné pouze v místech půdního prostoru a ne nad obytnou částí podkroví.


model krovu

Ačkoliv se oříznutí asi nejčastěji používá na DWG externí reference, je možnost níže popisovaným či podobným způsobem ořezávat i reference s příponou DGN, DWF, PDF a rastrové obrázky.


model podkroví při pohledu shora

Při vytváření dokumentace bychom měli pracovat ve výkresu typu View. Proto se do nového výkresu tohoto typu načte nejprve model podkroví a dále model krovu. Načtení – což je v podstatě vložení výkresu jako externí reference - se provede přetažením výkresu typu construct do aktuálního výkresu typu view. Na vedlejším obrázku je vidět, jak výkres vypadá při neoříznuté referenci krovu.

Nyní je třeba nakreslit kolem obytného prostoru podkroví uzavřenou polyline, kterou použijeme jako hranici oříznutí externí reference.
Dále vybereme externí referenci a z ribbon nebo z kontextového menu pod pravým tlačítkem myši vyberme možnost Clip Xref. To odpovídá zavolání příkazu XCLIP. V případě práce s referencemi jiného formátu se jedná o příkazy DGNCLIP, DWFCLIP, PDFCLIP a IMAGECLIP. Příkazy si není nutno pamatovat, protože odpovídají položkám v ribbon menu nebo v kontextovém menu.

V další nabídce vybereme možnost New boundary…

…a v další nabídce možnost Select polyline.

Na výzvu vybereme polyline nakreslenou v jednom z předchozích kroků. Reference se ořízne tak, jak je vidět na vedlejším obrázku. Zobrazení krovu je však přesně opačné, než bylo původně zamýšleno. Abychom dosáhli požadovaného výsledku, musíme oříznutí invertovat.

Nejprve je třeba si zkontrolovat hodnotu proměnné XCLIPFRAME, která řídí zobrazení hranice oříznutí externí reference. To se dá udělat jednoduše klepnutím na externí referenci krovu a vyvoláním nabídky pod pravým tlačítkem myši. Zde zkontrolujeme, zdali je položka Frame zapnuta. Pro úplnost uveďme proměnné pro reference jiných než DWG formátů – je to DGNFRAME, DWFFRAME, PDFFRAME a IMAGEFRAME.

Vrátíme se zpět do modelového prostoru a vybereme referenci krovu. Na jedné z hranic oříznutí se zobrazí značka šipky.

Po klepnutí na tuto šipku se oříznutí reference invertuje. Tím je dosaženo požadovaného výsledku. Jako poslední krok zneviditelníme hranice oříznutí změnou proměnné XCLIPFRAME. Tím zmizí i šipka umožňující invertovat oříznutí.
Jak již bylo zmíněno, tak tímto krokem můžeme například v rastrovém obrázku s katastrální mapou, který je do výkresu vložen jako externí reference vytvořit “otvor”, jehož hranice budou korespondovat s ohraničením stavebního pozemku. Do tohoto otvoru pak můžeme načíst jinou tentokrát již třeba DWG referenci se zobrazením navrhované stavby.

Nic není ovšem úplně dokonalé a není tomu tak ani při ořezávání referencí. V případě, že potřebujete výkres s vloženou externí referencí, u které je provedena inverze oříznutí uložit do 2D DWG – tedy aplikujeme některý z příkazů EXPORTTOAUTOCADxx, u DWG reference které se do 2D výkresu přivážou se neprovede inverze oříznutí. Ve 2D výkresu je tak vidět to, co být vidět nemá a nezobrazuje se to, co se zobrazit má. Jedná se o chybu současné verze 2010, která bude snad v jedné z příštích verzí odstraněna.

Jan Panoch

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.