Použití Constraints na vykreslení pásma průběhu spalin u vyústění kouřovodu na fasádu

Kategorie » téma: AutoCAD

15.05.2009 00.10 | Jan Panoch | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 10881x

Abychom se nezabývali pouze používáním constraints pro výpočty související se statikou stavebních konstrukcí, ukážeme si dnes jejich použití pro odlišnou oblast.

Norma ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody – Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv z ledna 2008 stanovuje mimo jiné i podmínky pro odvod spalin fasádou. Odvod spalin fasádou lze navrhnout jen u spotřebičů na plynná paliva v provedení B s hořákem s nuceným přívodem spalovacího vzduchu nebo s nuceným odvodem spalin a pro spotřebiče na plynná paliva v provedení C. U spotřebičů do jmenovitého výkonu 7 kW musí být dodržena vzájemní vzdálenost mezi vyústěními nejméně 2 metry ve vodorovném směru a nejméně 2.5 metru ve svislém směru. Vzdálenost od parapetu je minimálně 0.3 metru.

U spotřebičů jmenovitého výkonu nad 7 kW nesmí žádný otvor ve fasádě ležet v ochranném pásmu kolem vývodu. Ochranné pásmo je nutno zkonstruovat podle přílohy B zmiňované normy. Ochranné pásmo má tvar obráceného trojúhelníku se zaobleným vrcholem pod vývodem spalin ve fasádě. Hodnoty poloměru r a délek, H a H1 jsou dány tabulkou v normě a závisí na jmenovitém výkonu kotle a třídě NOx.

Zkonstruujeme tedy blok tvaru ochranného pásma a svážeme k sobě jednotlivé entity tak, aby tvar ochranného pásma byl dodržen i při změně parametrů.
Tečnu ke spodní kružnici pod úhlem 65° od vodorovné roviny zkonstruujeme pomocí čáry (line), u které na výzvu zadání prvního bodu napíšeme tan a vybereme kružnici.
Pomocí příkazu PEDIT převedeme objekty typu line na polyline. Ty pak přikotvíme pomocí tangent a coincident constraint ke spodnímu oblouky.
Druhou a asi jednodušší možností je nakreslit boční strany pod úhlem 65°až v editoru bloků a navázat je tečnou k oblouku pomocí tangent constraint.

Poloměr oblouku (r) bude řízen Radius constraint. Vzdálenost středu oblouku od vyústění spalin a vzdálenost horní hrany ochranného pásma od vývodu spalin (H1 a H), budou řízeny pomocí Linear constraint. Abychom zajistili, že boční strany budou stále svírat úhel 25°od svislice, nakreslíme si dvě svislé čáry v místě napojení oblouku na boční hrany. Konce čar k těmto bodům přikotvíme pomocí Coincident constraint. Mezi svislou čáru a boční hranu vložíme Angular constraint. Svislé stěny převedeme pomocí ikony Construction Geometry, kterou najdeme v ribbon menu na pomocné čáry a zajistíme je ve svislé poloze pomocí Vertical constraint

V horní části ochranného pásma pak už jen přikotvíme koncové body bočních a vodorovné hranice a zajistíme vodorovnou hranici v horizontální poloze pomocí Horizontral constraint.

Nyní přidáme do bloku Block Table klepnutím na ikonu v Ribbon menu. Klepneme na ikonu Adds properties which appear as column in the table a přidáme do tabulky parametry r, H a H1. Vedle klepneme na ikonu Creates a new user parameter and adds it to the table. Vytvoříme nový parametr s názvem Výkon (typu Real) a Třida (typu String)

Tabulka výše citované normy uvádí hodnoty r, H a H1 pro sedm velikostí výkonů a pro pět tříd NOx. Nyní tedy zadáme do tabulky hodnoty pro všechny kombinace výkonů a tříd NOx

Po uložení bloku a návratu do modelového prostoru se po klepnutí na uzel Block Table zobrazí první sloupec tabulky – tedy výkon kotle. U každého výkonu máme na výběr z pěti tříd NOx (druhý sloupec tabulky).
Umístíme-li tedy střed bloku do místa vývodu spalin na fasádě a vybereme výkon a třídu NOx, vykreslí se nám ochranné pásmo, ve kterém nesmí být na fasádě umístěn žádný otvor. V případě, že bychom se vrátily do editoru bloku a prohodily první s druhým sloupcem, zobrazovaly by se po klepnutí na uzel Block Table nejprve třídy NOx a k nim jmenovité výkony.
Tvar ochranného pásma se nyní bude měnit dle zadaných hodnot.

Jan Panoch

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.