zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Pro uživatele AutoCADu se nabízí zajímavá možnost, jak si "naprogramovat" výpočet součinitele prostupu tepla pomocí dynamického bloku AutoCADu. Výhodou je ta skutečnost, že tloušťku jednotlivých konstrukcí je možné měnit pomocí uzlových bodů a k přepočtu součinitele dochází automaticky.

Autorem článku je Jan Panoch. 

Další příspěvek řeší vykreslení průběhu teplot a třetí článek nabízí průběh teplot v nehomogenní konstrukci dřevostavby.

Energie 2020.6

Kategorie » téma: Energie » Obecně

25.11.2020 10.37 | Pavel Šála | Komentáře: 11 komentářů | Přečteno: 72229x

Energie ve verzi 2020.6 je k dispozici v sekci ke stažení na webu kcad.cz. Popis změn v nové verzi je v předchozím článku.

Pro ty z vás, kteří si již pořídili verzi Energie 2020, jde o bezplatnou aktualizaci.

Otázka:

Dobrý den, řeším PENB řadového domu (vnitřní dům).Chtěl bych se zeptat, jak do programu Energie zadat oddělující stěny.V předchozích diskuzích jsem našel že dle TNI se tyto konstrukce nezadávají (teplotní spád 0°C).Mám zadávat rozdíl teplot a redukovat pomocí b (rozdíl teplot 5 °C), nebo nezadávat vůbec, nebo jako vedlejší zóna (s vnitční teplotou 15 °C)? Mockrát děkuji za odpověď...

Otázka:

Chtěl bych navázat na dotaz http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/uznatelna-celkova-podlahova-plocha-lze-zahrnout-nevytapenou-spiz/ . Řeším obdobný problém, ale moje "spíž" je garáž o ploše 5*2,8m. Zadal jsem Garáž jako nevytápěný prostor, plochu zahrnul do celkové podlahové plochy a vyškrtnul ji z nároku na dotaci. Je tento postup schůdný?

N-uzlový model a příliš mnoho tenkých vrstev

Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 10 Ostatní

04.02.2023 16.22 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 25284x

Pokud zkoušíte experimentovat s pomalejším výpočtem n-uzlovým hodinovým modelem, doporučujeme zadávat pro obalové konstrukce co nejméně extrémně tenkých vrstev (folie, hydroziolace, stěrky, nátěry).Tyto vrstvy nemají z hlediska výpočtu potřeb energie na vytápění a/nebo chlazení žádný význam, ale - jak jsme tento týden zjistili - mohou dosti významně rozhodit numerickou stabilitu výpočtu.

To, že má n-uzlový model občas potíže s numerickou stabilitou, jsme už na blogu vícekrát diskutovali. I to, že pro jejich spolehlivé odstranění by bylo nutné zkrátit výpočetní krok - a tím bohužel několikanásobně prodloužit výpočet. Po dalších zkušenostech doplňuji, že pokud je ve skladbě více velmi tenkých vrstev, musela by se pro spolehlivou numerickou stabilitu rozdělit na mnohem větší počet konečných prvků než dosud. Což opět není dost dobře prakticky možné kvůli dopadům na délku výpočtu.

Pokud tedy zadáváte do výpočtu skladby konstrukcí včetně všech tenkých vrstev (folií, parozábran, asfaltových pásů, separačních vrstev, stěrek, lepidel, nátěrů apod.), používejte prosím pro výpočet vždy přednostně 5-uzlový model.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 317 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3