zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Počítám lineární činitel prostupu tepla pro detail nadpraží, v němž se projevuje vliv napojení okenního rámu na nadpraží, vliv kastlíku pro venk. žaluzie a vliv prostupu stropu do obvodové stěny.
Lze k tomu přistoupit i tak, že tento detail rozdělím na dva (samotné nadrpaží a samotný styk stěna-strop) a stanovím pro tyto jednotlivé detaily hodnoty psí? Lze potom říci, že tato dvě samostatná psí po sečtení tvoří celkové psí z detailu celkového?

Vliv prostupu stropu obvodovu stěnou bych v energetické náročnosti započítal jako: psí z det.1a x celý obvod domu.
Vliv osazení okna v nadpraží a vliv kastlíku pro žaluzie bych započítal jako: psí z det 1b x délka oken.

Otázka:

...v Energii 2009 je pro okno činitel teplotní redukce nastaven na 1,00, v nápovědě je uvedeno: Při hodnocení nízkoenergetických rodinných a bytových domů podle TNI 730329 a TNI 730330 se vždy uvažuje činitel teplotní redukce b=1,0. V TNI, čl. 6.2 je však pro okno uvedeno 1,15. Kterou hodnota je správná?

Otázka:

Mám dotaz k zadání energonositelů. Když vyplňuju procento rozdělení energií, tak to musím vyplnit procentuálně stejně, jako je to ve zdrojích tepla. Ale je to tak správně např. v teoretickém případu vytápění 50% tepelným čerpadlem a 50% dřevem? Elektřiny spotřebuju díky topnému faktoru jen cca 1/3 oproti výkonu potřebnému na pokrytí ztrát. Takže pak v podstatě potřebuju třeba 20% elektřiny a 80% dřeva, když to přepočítám na vstupy...

Otázka:

...pokud se zatepluje například plochá střecha s atikou, plocha střechy je 100m2, aplikované zateplení lze použít pouze na 90m2, atiky zateplit nelze. Nebo se pro zjednodušení bere celá plocha (100m2)? Co myslíte?

Posouzení návrhu zateplení slabě větrané ploché střechy

Kategorie » téma: Stavební fyzika | Teplo

20.01.2011 22.13 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 11 komentářů | Přečteno: 31098x

Otázka:

Stavající slabě větraná střecha (skladba s nízkou vzduchovou dutinou a malou plochou provětrávacích otvorů v atikách) má být dle požadavku zateplena tak, aby její U byl pod doporučenou hodnotu normy. Původní asfaltová hydroizolace se dostává do pozice parozábrany a na masivní dodatečné tepelné izolaci horního pláště je navržena hydroizolační fólie. Původní otvory se uvažují zaslepit v rámci souběžného zateplení obvodového zdiva.

Po zadání konstrukce nového stavu skladby střechy (jako jednoplášť s uzavřenou vzduchovou dutinou) vychází minimální kondenzace buď ve vzduchové dutině nebo v textilii pod hydroizolační fólií. S přihlédnutím k malému množtví kondenzátu a kladné celoroční bilanci a k neúčasti dřevěných prvků ve skladbě střechy jsem se chtěl zeptat:

- zda je možné pro výpočet limitu max. množství kondenzátu (3% plošné hmotnosti materiálu) použít přilehlé vrstvy vzduchové dutiny ... do kterých se reálně bude kondenzát vsakovat (keramický panel nahoře alt. původní teplená izolace dole) ?

- nebo je nutné (doporučuje se) použít "expanzní trubičky" v pozicích původních odvětrávacích otvorů dutiny?

- pokud kondezace bude vycházet do textilie pod hydroizolační fólié ... nutno instalovat odvětrávací kloboučky v ploše hydroizolace?

- jsou tyto expanzních trubičky běžně na trhu a kdo je případně prodává / vyrábí ? O jejich použití jsem se dočetl v publikaci "Ploché střechy" - Grada 2009

- při zateplení jednoplášťové střechy s malými odvětrávacími otvory tepelné izolace (cca pruměru 50mm po 5m po obvodu střechy cca 500m2) ... doporučuje se použití expanzních trubiček alt. dočasné zachování odvětrávacíh otvůrků v řádu několik let pro urychlení odparu případné akumulované vlhkosti těchto vrstev před zateplením?

< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 318 >