řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Změní se po zateplení stěny plocha a součinitel prostupu tepla okna?
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » 02 Konstrukce na styku s vnějším vzduchem | Normy a vyhlášky
07.11.2014 22.24 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 25890x
Otázka:
Zažil jsem diskusi o tom, jak se projeví zaizolování ostění u okna. Kolega tvrdil, že se dodatečnou izolací zmenšuje pohledová plocha okna a díky izolaci by část rámu okna měla mít jiné U_čko, než má zbytek okna. Prý se také změní plocha okna, se kterou se počítá v průkazu. Já tvrdím, že okno se počítá ze stavební plochy, bez ohledu na částečné zaizolování rámu. Má vnější zateplení vliv na okno nebo ne?
Akumulační nádrž a dva zdroje tepla
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
04.11.2014 18.36 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19255x
Otázka:
Pokud mám RD, kde bude teplovzdušný krb a např. kotel na biomasu s akumulační nádrží, tak mám trochu problém se zadáním.
Když zadám v záložce Zdroje tepla akumulační nádrž u zdroje 1 (kotel), tak pro ten krb, což je v mém případě druhý zdroj, už akumulaci nezruším, respektive pokud to udělám, tak zmizí i u zdroje 2. Napadlo mne, jestli to pak nezadat na záložce zdroje jako vytápění vzduchotechnikou, ale pak jsi nejsem jist zadáváním parametrů jako účinnost sdílení, průměrná teplota vzduchu.
Ale i tak si nejsem jistý, jak se ten zadaný akumulační zásobník projeví do výpočtu.
Integrovaný zásobník s výměníkem pro průtočný ohřev teplé vody
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
10.11.2014 15.11 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 18378x
Otázka:
Rád bych se zeptal na správné zadání akumulační nádoby v programu Energie 2014, v kterém se tyto hodnoty mohou zadávat na dvou místech.
V našem případě máme akumulační zásobník (např. 1000 ltr.) pro vytápění s vestavěným průtočným ohřevem teplé vody (nerezové trubky o objemu 35 l umístěné v zásobníku pro vytápění).
Je správné zadat hodnotu 1000 ltr. v kartě „Zdroje tepla“ – „Akum. nádrž“ a na kartě „Příprava teplé vody“ v části „Zásobník a rozvody“ uvést 35 ltr. s měrnou tepelnou ztrátou stejnou jako akum. zás. (zde však výrazné měrné tepelné ztráty zásobníku nevidím – spíše bych volil 0)?
Nebo by bylo přesnější zadat akum. zás. o objemu 1000 ltr. pouze na jednom místě – ve zdroji tepla?
Doplňuji, že není použita žádná cirkulace teplé vody, vše funguje pouze jako průtočný ohřev. V letním období se pak kvůli ohřevu teplé vody ohřívá jen horní cca 1/3 zásobníku.
Hodnota n50 při přirozeném větrání
Kategorie » téma: Zelená úsporám | Energie » 06 Provoz zóny | Normy a vyhlášky
01.11.2014 19.23 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 27779x
Otázka:
Dotazoval jsem se na SFŽP ohledně postupu výpočtu násobnosti výměny vzduchu při přirozeném větrání.
V čl. 3.5.1 jejich pokynů je uvedeno: "Uvažuje se podle TNI 73 0331:2013, tab. B.3, pro typ zóny Rodinný dům – obytné prostory hodnotou intenzity větrání 0,3 1/h."
Proč je pro přirozené větrání n50=0,3 v navrhovaném i stávajícím stavu (což se mi zdá jako hloupost), když pro nucené se používají úplně jiné hodnoty podle tabulky č.3 v příloze?
Díval jsem se všechny projekty společnosti XYZ (poznámka K-CAD: konkrétní společnost zde záměrně neuvádíme) a oni uvažují hodnoty pro stávající a navrhovaný stav jiné – třeba 4,5 pro stáv. stav a 2,5 pro navrhovaný (zaleží podle rozsahu zateplení, výměny oken), ale vždy z té tabulky č.3, i když nucené větrání v objektu není.
Jaké hodnoty lze tedy použít? Osobně si myslím, že tyto hodnoty z tabulky 3 by mohly odpovídat skutečnosti, v metodickém pokynu je však požadováno něco jiného...
-----
Ze SFŽP mi k tomuto problému přišlo toto stanovisko:
„Rozpor, na který se dotazujete, ve skutečnosti neexistuje. Ve výpočtech potřeb energie pro vytápění se pracuje se dvěma hodnotami výměn vzduchu. Hodnota n50 vyjadřuje netěsnost obálky budovy (infiltrace apod.). Je uvažována při rozdílu tlaků mezi vnitřním a vnějším prostředím 50Pascalů (např. silný vítr). Může být i změřena. Pokud není měření požadováno uvažuje se obvykle hodnotami v rozmezí 2,5 -4,5 pro stávající budovy bez zvláštního požadavku na vzduchotěsnost a např. max. 0,6 pro pasivní domy.
Hodnota n (bez indexu) vyjadřuje požadovanou intenzitu větrání danou provozními požadavky (např. hygiena, minimální objem větracího vzduchu na osobu atd.). V praxi je zajištěna u bytových objektů např. otevíráním oken, pomocí VZT apod. Její hodnota je stanovena pro program NZÚ jednotně n=0,3. Na výsledek má tato hodnota zpravidla větší vliv.“
-----
Můj dotaz – hodnota n50 se tedy do výpočtu v Energii nezadává (resp. nikde jsem tuto možnost nenašel) a v podstatě je obsažena v součiniteli spárové průvzdušnosti?
Zadání podlahy s různou tloušťkou tepelné izolace v jednotlivých místnostech
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén
10.11.2014 15.03 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19563x
Otázka:
Pokud mám podlahu zateplenou v různých tl. izolací, nebo se zateplují pouze některé místnosti suterénu, co se má tedy správně ve výpočtu Energie 2014 použít?
Vážený průměr tepelného odporu všech k-cí nebo vypsat všechny k-ce a jejich tepelný odpor? SFŽP mi totiž rozporuje obojí:-)) co jiný pracovník to jiný pohled na věc....