řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Důležité hodnoty pro výpočet měrné potřeby tepla
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » 08 Tepelné mosty
06.09.2010 17.29 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 30251x
Otázka:
Rád bych se zeptal na základní problematiku tepelně technického výpočtu a to je použití „výpočtové“ hodnoty tepelné vodivosti. Jelikož je v krycích listech určených Zelené úsporám nesmyslně udáván součinitel prostupu tepla konstrukce, ze kterého sice lze tepelnou vodivost dopočítat ale výsledky jsou mnohdy naprosto rozhozené jeví se tedy asi jako nejlepší vycházet z charakteristické hodnoty dodávanými výrobci a tuto hodnotu upravit o vlhkostní koeficienty a stanovit tak výpočtovou hodnotu.
Pro výpočet této hodnoty jsem použil tohoto vzorečku : λu=λk.(1+z1.Zu(z2+z3)). Pro materiály na bázi expandovaného polystyrenu jsem obdržel hodnotu kolem 2%, pro minerální vlákna pak kolem 5-7% dle zabudování tohoto materiálu v konstrukci a vystavení vlhkosti. V teple jsem si všiml, že uvádíte hodnoty 2% pro EPS 10% pro minerální vlnu. Charakteristická hodnota pro EPS se pohybuje například u EPS 70F firmy Orsil na hodnotě 0,038 W/(m.K). Pokud tedy toto přenásobíme dostaneme pro EPS výpočtovou hodnotu tepelné vodivosti 0,039, u minerálních izolací je to pak kolem hodnoty 0,042-0,043. Je možné takto postupovat či stačí používat výrobcem deklarovanou hodnotu, která je u EPS i minerální vlny také 0,039W/(m.K)? Tyto hodnoty většinou odpovídají hodnotám ve Vašich knihovnách.
Za druhé bych se rád zeptal, jestli v souladu s ČSN EN ISO 6946 je opravdu při výpočtu možné zanedbat plastové kotvící prvky a součinitel prostupu stěny zateplený systémem ETICS tak nezatěžovat žádnou přirážkou na tepelné mosty? Je pak tedy zateplení v tl. 150mm na stěně z cihel CPP tl. 440 mm dostatečné když hodnota U vychází s výpočtovou hodnotou izolantu 0,039 W/(m.K) U=0,22 W/(m2.K)? Vím že nová platná verze TNI již umožňuje použít přesnou hodnotu přirážky na vliv bodových tepelných mostů, ze které pak toto potlačení plastových prvků vychází.
Posledním dotazem je zpřesnění popisu u přirážky na celkové tepelné mosty. Zde je uvedeno že hodnotu 0,05W/(m.K) je možné použít v případě kdy je izolace na většině plochy v neztenčené tloušťce. Toto ale třeba není někdy možné dodržet při zateplení střešní konstrukce a fasády kdy propojení izolantu vlastně ani není možné. Je pak použití této hodnoty vůbec opodstatněné?
Zadání markýzy ve větší vzdálenosti od okna
Kategorie » téma: Simulace
26.11.2012 19.28 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 18413x
Otázka:
Měl bych dotaz ohledně Simulace. Jde mi o výpočet f,s (průměrná konstantní hodnota činitele oslunění). V zadání stínících prvků je pouze umístění markýzy hned nad oknem. Já mám ale situaci, kdy bych tento činitel oslunění potřeboval vypočítat pro okno, nad kterým je přesah střechy až v metrové výšce. Proto bych se chtěl zeptat, jak bych ten f,s mohl vypočítat?
Jelikož je tato konstantní hodnota pouze jedna pro celý den a ne pro každou hodinu, tak bych to řešil tím způsobem, že jsem si spočítal hodnotu činitele oslunění v jednotlivých hodinách dne a potom ji zprůměroval pro 13 hodin, kdy je intenzita slunečního záření nenulová. Je tento postup vůbec správný? Pokud ano, tak ten průměr se dělá pro těch 13 hodin (nenulová intenzita slunečního záření), nebo pro celých 24 hodin.
Na čem závisí informativní průměrné měsíční hodnoty u smluvních profilů?
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny | Normy a vyhlášky
21.11.2024 20.22 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 3173x
Otázka:
Aktuálně provádím výpočet ENB v Energii 2025.2 a při výběru "smluvního profilu zóny: ubytovací zařízení - ubytovací prostory, pokoje" jsem si všiml, že na záložce větrání vychází průměrný tok větrání ve dvou měsících (březen, říjen) odlišně od ostatních.
Není to chyba v nastavení Energie?
Jak při zadání rozlišit nucené a přirozené větrání zóny?
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
08.06.2009 13.05 | | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 31707x
Otázka:
...Zpracovávám posouzení zateplení rodinného domu pro dotaci v rámci programu Zelená úsporám a podle upřesnění podmínek na stránkách SFŽP se má postupovat podle TNI 730329. Pro posouzení používám váš SW Energie 2009.10, avšak pokud počítám podle zmiňované TNI 730329, nedaří se mi na záložce "Větrání zóny a úprava vlhkosti" zadat procento čas. úseku s nuceným větráním jinak, než-li 100% a ani jinde jsem nenašel možnost jak zadat, že objekt je větrán přirozeně.V posuzovaném objektu však není instalován systém nuceného větrání, tak se obávám, aby při odevzdání tohoto posudku a příslušného protokolu z vašeho SW, kde je uvedeno, že objekt je větrán nuceně, nebyl tento posudek investorovi vrázen jako nepravdivý a nebyla mu díky tomu podpora odepřena. Můžete mi, prosím, poradit, ja správně zadat objekt, který nemá nucené větrání?
Srovnání vypočteného prům. souč. prostupu tepla s požadavkem
Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data
13.01.2012 11.45 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19052x
Otázka:
Vyhodnocovací modul programu Energie 2011 uvádí vypočtený Uem=0,54 a požadovaný Uem,N=0,54 W/m2K a tuto situaci vyhodnotí jako nevyhovující, zatímco by měl být požadavek těsně splněn. Prosím o radu.
< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 316 >