zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Systémová hranice před a po zateplení budovy

Kategorie » téma: Energie » 10 Ostatní | Normy a vyhlášky

26.05.2014 19.56 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 4 komentářů | Přečteno: 22865x

Otázka:

Jak správně započítat celkovou energeticky vztažnou plochu po provedení zateplení fasády kontaktním zateplením. Má se započítat do celkové energeticky vztažné plochy i nové zateplení či ne?

Otázka:

Pro výpočet nejvyšší teploty vzduchu v pobytové místnosti uvádí norma uvažovanou výměnu vzduchu pro okna na jedné straně fasády a pro okna pro sobě, na protilehlých stranách fasády (příčné větrání).

Pokud se zadává příčné větrání, znamená to, že daná posuzovaná místnost musí mít okna na protilehlých stranách, nebo to platí i pro objekt jako celek, tedy jestli má objekt okna na protilehlých stranách, i když daná posuzovaná místnost a provětrání by bylo přes několik místností za předpokladu otevřených dveří daných místností?

Umístění systémové hranice u půdičky nad podkrovím

Kategorie » téma: Energie » Obecně | Normy a vyhlášky

26.05.2014 20.24 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 23265x

Otázka:

Zajímalo by mne, jak uvažovat umístění systémové hranice vytápěné části budovy v následujících případech dodatečného zateplení šikmé střechy:

1) Pro pořádek uvádím VAR. 1 – standardní zateplení – zde je vše jasné, ve stávajícím i v zatepleném stavu probíhá obálka budovy shodně.

2) VAR. 2 – zateplení střechy mezi krokve se provede až do vrcholu (jsou tedy zatepleny i konstrukce na rozhraní nevytápěného prostoru a exteriéru) a strop pod nevytápěnou půdou se nezatepluje a skládá se pouze z nějakého původního záklopu, kleštin + možný zásyp a podhledu

3) VAR. 3 – zateplení střechy mezi krokve se provede až do vrcholu (jsou tedy zatepleny i konstrukce na rozhraní nevytápěného prostoru a exteriéru) a strop pod nevytápěnou půdou se zateplí také.

Možná zateplení šikmé střechy
Možná zateplení šikmé střechy

Otázka:

Narazil jsem na problém s výpočtem UemR. Pokud mám stejnou budovu před a po opatření, tak Uem,R by mělo být stejné. Protože do výpočtu vstupují normové hodnoty, ale bohužel v tomto případě se nemůžu dopočítat. Vychází mi pro stejný objekt různé hodnoty.

Zjistil jsem, že zakopaný pes je v konstrukci u nevytápěného prostoru, ale už nevím, proč „b“ je pro ni jiné pro oba stavy:

REFB

Otázka:

Mám dotaz na výpočet referenční budovy podle vyhlášky 78. Nevím, jak se počítá ref. dodaná energie na vytápění. Když počítám souč. Uem,R, tak ho dostanu jiný pro rekonstrukci a jiný pro pro novostavbu (menší o 20%) - to je z vyhlášky jasné.

Když se ale počítá dodaná energie na vytápění, tak se potřebný tepelný tok prostupem HT spočte na základě sumy A*UN,20*b (přes dílčí konstrukce)... a zde se pro novostavbu projeví snížení koeficientem 0,8 nebo ne? Z vyhlášky to není jasné.

Zdá se mi to jako dost důležitá věc - koeficient 0,8 (nebo 1,0) by ovlivnil zařazení budovy do tříd pro dodanou energii na vytápění (i chlazení?), pro celkovou dodanou energii a i pro primární energii, ne?

< 2 3 4 5 6 Stránka 7 8 9 10 11 12 .. 25 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3