zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Obvodová stěna ze slámy - posouzení v programu Teplo
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Teplo
04.09.2011 23.06 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24001x
Otázka:
Posuzujeme stěnu dřevostavby s izolací ze slaměných balíků a s oboustrannými hliněnými omítkami. Z výpočtu v programu Teplo plyne, že dochází ke kondenzaci v konstrukci. Pokud vím, tak v případě organické konstrukce by ke kondenzaci nemělo dle normy docházet vůbec. V případě anorganické konstrukce by sice ke kondenzaci docházet mohlo, avšak max. 0,100 kg/(m2.rok) a vypařit se musí více než zkondenzuje (toto ale není náš případ, protože v konstrukci máme slámu).
Dodavatel mi napsal toto:
"Po přečtení Vašich výsledků nevidím problém. Ke kondenzaci dochází, ale tento program neumí zohlednit savé vlastnosti hliněných omítek, které jsou pro tuto skladbu zásadní. Hliněná omítka má větší nasákavost než-li slaměný balík, jinými slovy vysává ze slámy vlhkost, kterou následně transformuje ven do exteriéru. Tato skladba je nejpoužívanější skladbou při stavbách ze slaměných balíků a je prověřená na mnoha stavbách tohoto typu u nás i v zahraničí."
Nezdá se mi to, protože savost hliněné omítky je něco jiného než jev zvaný difuze vodní páry. Na druhou stranu vím, že tato jednoduchá konstrukce (hlína+sláma+hlína) se používá, a že opravdu bývá označována za bezproblematickou.
Prosím o Váš názor.
Lze v Energii 2009 vytisknout výpočet součinitele prostupu tepla u uživatelsky definovaných konstrukcích v katalogu?
Kategorie » téma: Teplo | Energie » 02 Konstrukce na styku s vnějším vzduchem
15.02.2010 13.04 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20587x
Otázka:
.. jak (v programu Energie 2009) zobrazit a případně vytisknout výpočet součinitele prostupu tepla a tepelného odporu mnou vytvořených konstrukcí? Konstrukce mám uložené v katalogu, ale není zde tlačítko zobrazení výpočtu. Lze toto provést?
Průběžný bezplatný update Teplo 2014.2
Kategorie » téma: Teplo
15.03.2014 22.15 | | Komentáře: 3 komentářů | Přečteno: 20798x
V nejbližších dnech bude na www.kcad.cz umístěna bezplatná drobnější aktualizace programu Teplo 2014.2.
Novinky v programu:
Protokol o vyhodnocení výsledků z hlediska požadavků STN 730540-2 byl doplněn o srovnání vypočteného součinitele prostupu tepla s doporučenou a cílovou hodnotou. Současně byla ve slovensko-jazyčné verzi programu opravena chybná hlavička tohoto protokolu (chybná datace 2002 byla změněna na správný rok 2012).
Byla přidána volba černobílého tisku protokolu o výpočtu místo standardního barevného. Tisk v odstínech šedi lze nastavit volbou „protokol tisknout v odstínech šedi“ na okénku pro nastavení možností editoru protokolu o výpočtu (vyvolává se příkazem Výpočet – Možnosti)...
Skladba šikmé střechy - varianty umístění parozábrany
Kategorie » téma: Teplo
25.08.2009 15.37 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 23791x
Otázka:
...šikmá střecha s tep. izolací 200mm mezi krokvemi (cíl dosáhnout U<=0,16 pro zelené úspory). Při použití přídavného dř. roštu s přídavnou tepelnou izolací 100mm se k této hodnotě přiblížím. Skladba však nevychází na kondenzaci Krokve 200/80 osově po 0,910mm, rošt 60/100 osově 0,660mm. Parozábrana uvnitř izolací.
- dotaz.. zda pro kondenzaci na parozábraně je pro posouzení max. množství kondenzátu nutno brát parozábranu (lehkou a nenasákavou ) a nebo možno zauvažovat s přilehlou min. vatou (plošně hmotnější ) do které by se kondenzát reálně nasál. Pak bych si mohl dovolit parozábranu umístit alespoň částečně do přídavné izolace.
Roční množství kondenzátu Mc,a musí být nižší než 0,1 kg/m2.rok, nebo 3% plošné hmotnosti materiálu (nižší z hodnot).
Limit pro max. množství kondenzátu odvozený z min. plošné hmotnosti materiálu v kondenzační zóně činí: 0,005 kg/m2,rok (materiál: Jutafol N AL 170 Special).
.. pro tuto skladbu bude nutné posunout parozábranu blíže k interiéru - nejlépe pod sádrokarton pak skladba začne vycházet (viz 2.konstrukce). Ale nevzniká tak prostor pro elektroinstalace.
- při náhradě přídavného roštu pro tepelnou izolaci tl. 100mm ze dřeva na hliníkové systémové profily ....
do výpočtu zadávám rozdělenou tep. izolaci na dvě tl. 30mm a 70mm (do vrstvy 30mm napočítám vliv hliníkového roštu na celou tloušťku 30mm izolace a do vrstvy 70mm napočítám vliv 2ks/m2 kotev hliníkového roštu ) ... je takovýto postup správný a nebo mohu kombinovat pro tl. vrstvy izolace 100mm dvě redukce na vazby (rošt i kotvy )? Rošt ale jinak než na celou tl. izolace mi nejde zadat (viz. 3.konstrukce) ... zde se však už nedostanu na U=0,16 a budu mít opět problém s pozicí parozábrany. Tzn. budu muset přidat tep izolaci a posunou parozábranu (viz. 4. konstrukce ). Ale pro vytvoření prostoru pro elektro-instlace pod sádrokartonem se bez 3. roštu neobejdu. Ve výpočtu je parozábrana uvažována s vlivem perforace kotvením roštů - nekvalitní provedení - pro jistotu.
Konstrukce 1. Konstrukce 2.
Konstrukce 3. Konstrukce 4.
Bezplatný update Teplo 2014.4 s rozšířenými možnostmi modelování
Kategorie » téma: Teplo
29.04.2014 18.12 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 18977x
Do konce tohoto týdne umístíme na www.kcad.cz k bezplatnému stažení 4. update programu Teplo 2014. Verze 2014.4 obsahuje sice jen jednu, ale zato poměrně důležitou novinku.
Ke každé zadávané vrstvě hodnocené konstrukce byl přidán přepínač, který umožňuje nastavit, zda se má či nemá příslušná vrstva zohlednit při výpočtu součinitele prostupu tepla:
Volba typu zohlednění vrstvy |
Bude-li vrstva vyloučena z výpočtu součinitele prostupu tepla, nezohlední se ani při souvisejících výpočtech tepelného odporu, vnitřní povrchové teploty, teplotního faktoru, poklesu dotykové teploty a teplotního útlumu. Uvažována bude pouze při výpočtu šíření vodní páry konstrukcí.
< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 36 >