zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Energie 2019.2: Důležitá oprava

Kategorie » téma: Energie » Obecně

10.05.2019 20.09 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 1067x

Co nejrychlejší oprava všech nalezených chyb je jedním ze základních principů našeho přístupu k vývoji SW již téměř 30 let. Někdy ale - po pravdě řečeno - zpětně trochu zvažujeme, zda by nebylo bývalo lepší s aktualizací tak nespěchat... abychom nemuseli vydávat další aktualizaci prakticky okamžitě po té předchozí.

Je tomu tak i v případě update Energie 2019.2, který přichází jen několik dní po zveřejnění bezplatné aktualizace 2019.1. Omlouváme se za takové "zběsilé" tempo, ale aktualizace 2019.2 je skutečně nutná, protože obsahuje opravu dvou bohužel celkem závažných chyb.

První z nich se týká rizika ztráty zadaných údajů o výplních otvorů a je detailně popsána v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/upozorneni-na-riziko-ztraty-casti-vstupnich-udaju-v-energii-2019/.

Druhá oprava odstraňuje chybu, která mohla za určitých oikolností způsobit, že se u vícezónových budov nezaktualizovaly součinitele prostupu tepla obalových konstrukcí po změně skladby. Problém mohl nastat hlavně u nevytápěných prostorů nebo u konstrukcí v kontaktu se zeminou - a to v případě, když byly zadány u zón s vyšším pořadovým číslem, aniž byly současně zadány u zón s číslem nižším.

Dnes jsme bohužel zjistili, že v Energii 2019.0 i 2019.1 může dojít za určitých okolností k vymazání rozměrů zadaných výplní otvorů na formuláři Popis okenních konstrukcí v jednotlivých zónách. 

Chyba nastane pouze v určité specifické situaci, což je také příčinou, proč jsme ji při testování programu naneštěstí neodhalili. K vymazání rozměrů oken může dojít za následujících okolností:

  • nejsou zadány žádné typy výplní otvorů na formuláři Zadání typů výplní otvorů v hodnocené budově
  • uživatel po zadání výplní otvorů na formulář Popis okenních konstrukcí vyvolá formulář Zadání typů výplní otvorů v hodnocené budově a okamžitě ho opustí, aniž by do něj cokoli zadal.

Energie 2019.1 k dispozici

Kategorie » téma: Energie » Obecně

07.05.2019 16.42 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 541x

Pro uživatele s licencí Energie 2019 je k dispozici bezplatný update 2019.1 na kcad.cz v sekci ke stažení . Více informací o obsahu aktualizace je v předchozím článku na blogu.

Energie 2019.1: Pracovní adresář a drobné opravy

Kategorie » téma: Energie » Obecně

01.05.2019 22.45 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 605x

Brzy bude na stránkách www.kcad.cz k dispozici první letošní bezplatná aktualizace Energie 2019.1. Hlavní novinkou update je:

Pracovní adresář pro lepší práci s daty uloženými na síti

V programu lze volitelně nastavit s pomocí příkazu Soubor - Adresář pro ukládání úloh pracovní adresář, který funguje jako dočasné úložiště souborů obsahujících vstupní data i výsledky výpočtu úlohy. Soubory se do pracovního adresáře překopírují po otevření úlohy a nazpět do datového adresáře se přesunou po jejím uzavření. Zadávání vstupních dat, výpočet i generování dokumentů probíhá v pracovním adresáři - standardní datový adresář je pak vlastně použit pouze k finálnímu uložení uzavřených úloh/projektů.

Další vydání našeho retro občasníku se týká tématu, které průběžně diskutujeme od roku 2013: zpracování průkazu energetické náročnosti budovy pro budovu, která podstupuje větší změnu a současně je doplňována o velkou nástavbu či přístavbu.

Inspirací byl následující dotaz:


Hodnotím částečnou rekonstrukci objektu s půdní nástavbou s větší plochou než 25% původní plochy.

Nástavbu posuzuji jako novostavbu samostatným PENB. Poté vyhotovuji druhý PENB na celou budovu jako větší změnu dokončené budovy, ale v tomto kompletním již nezaškrtávám u konstrukcí nástavby položku „měněné konstrukce“, protože již bylo řešeno průkazem na „novostavbu přístavby“ a posuzuju jen zbylé měněné mimo nástavbu.

Je to správně?

< 1 Stránka 2 3 4 5 6 7 .. 257 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

20.05.2019 09.09 » Přechod z Průkazu od spol. Protech

Nabízíme zvýhodněný přechod z aplikace Průkaz od společnosti PROTECH. Více informací zde.

07.05.2019 16.43 » Energie 2019.2

Pro uživatele s licencí Energie 2019 je k dispozici bezplatný update 2019.2.