řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázky:

...dva totazy k rozpracovanému výpočtu pro ZÚ u rod.domku

Dotaz č.1 - činitel teplotní redukce u oken v nápovědě u oken je v rozbalujícím menu u teplotní redukce pro TNI ... uveden činitel teplotní redukce b=1,00.  V TNI je přitom v bodě

6.2 uvedeno, že hodnota 1,00 se uvažuje u obvodových konstrukcí s výjimkou výplně otvorů, pro které je 1,15. Jaká je správná hodnota pro výpočet?

Dotaz č.2 - částečně vytápěná garáž zapuštěná do objektu. V domku mám garáž, která je vytápěná radiátorem dle dokumentace UT na 5 stupňů. Je možno tuto garáž uvažovat jako vytápěný prostor a začlenit do zóny při redukci poměrným snížením převažující teploty, nebo musím tuto počítat jako nevytápěný prostor mimo zónu?

Otázka:

Nechávám si zpracovat projekt na zateplení RD v rámci zelená úsporám - celkové zateplení A1. Můj projektant používá program Energie2009. I po zateplení má RD vysokou ztrátu a žádné tepelné zisky. Ty lze podle:

"291 VYHLÁŠKA Ministerstva průmyslu a obchodu ze dne 27. července 2001",  
započítat, jen když:
"§ 6 Tepelné zisky

(1) Bere se zřetel na tepelné zisky z vnitřních zdrojů tepla a zisky ze slunečního záření. Tyto zisky se mohou započítávat do tepelné bilance budovy jen tehdy, když je v budově instalována automatická dynamická regulace vytápěcího zařízení"
Nikde se nedá najít, co to ta automatická dynamická regulace je. Je tato podmínka splněná, pokud mám pokojový termostat - termohlavice na ventilech radiátorů v ostatních místnostech? Mohu se zisky počítat? Je tento termín "automatická dynamická regulace" dohledatelný v nějaké normě?

Jak zohlednit zemní výměník tepla integrovaný do VZT systému budovy?

Kategorie » téma: Simulace

21.09.2009 15.55 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 23528x

Otázka:

Chtěl bych se zeptat, zda lze nějakým způsobem zohlednit zemní výměník tepla integrovaný do VZT systému budovy (Atrea systém) pro výpočet letní tepelné stability. Jedná se mi o to, že jde svým způsobem o "pasivní" opatření (není to žádná klimatizace), pouze se točí jeden ventilátor VZT jednotky :-).

Zda norma EN 13792 umožňuje takovýto systém ve výpočtu zohlednit a pokud ano jak jej lze zadat do programu SIMULACE 2009?

Samozřejmě by mi zemní výměník výrazně pomohl snížit interiérovou teplotu v letním období (přívodní vzduch bych s rezervou mohl uvažovat nějakých 20°C).

S tímto tématem souvisí i zadávaná násobnost výměny vzduchu v místnosti. V případě, že to umožňuje VZT systém lze zadat výměnu vzduchu např. n=3 hod-1 nebo je dáno nějaké maximum výměny?

Otázka:

...zadává se u přízemního RD strop v kategorii "Stěny a stropy", nebo jej mám zadat jako konstrukci pod nevytápěným prostorem v kategorii "Nevytápěné prostory"?

Jak se zadává repuperační jednotka?

Otázka:

...prosím o výklad pojmu "celková podlahová plocha" uvedeného při zpracování PENB v Energii 2009.

... V jakém případě se uvažuje plocha pod vnějšími stěnami?

..výklad dle programu Energie 2009:

Celková podlahová plocha zóny je součtem podlahových ploch ve všech podlažích patřících do hodnocené vytápěné či chlazené zóny. Jednotka [m2].
-----------------------------
Podle zákona č. 406/2006 Sb. (par. 2, bod p) se celkovou podlahovou plochou rozumí podlahová plocha všech vytápěných podlaží vymezená mezi vnějšími stěnami (bez sklepů a sousedících nevytápěných prostor).

-----------------------------
TNI 73 0329 a TNI 730330 definují celkovou podlahovou plochu stejně, tj. jako celkovou vnitřní podlahovou plochu vytápěné části budovy, tedy opět plochu bez obalových konstrukcí.

-----------------------------
Vyhláška MVRR SR č. 625/2006 Z.z. definuje celkovou podlahovou plochu mírně odlišně. V par. 3, odst. 4 uvádí, že při stanovení celkové podlahové plochy se vychází z vnějších rozměrů budovy, přičemž se zanedbávají lokální vystupující konstrukce (sloupy, římsy, balkóny, lodžie, terasy). Do podlahové plochy se tedy podle vyhlášky 625/2006 Z.z. započítávají i plochy obalových konstrukcí.

-----------------------------
Celkovou podlahovou plochu zóny je nezbytné zadat nejen kvůli výpočtu tepelných zisků, ale i kvůli stanovení vnitřní tepelné kapacity zóny.

< 1 2 3 4 5 Stránka 6 7 >