řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Bezplatná aktualizace programů 2011
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » Obecně | Area | Teplo | Ztráty
06.01.2012 10.25 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 35565x
Upozornění na aktualizaci:
Na stránkách www.kcad.cz (odkaz Ke stažení - Stavební fyzika) jsou od 6.1.2011 k dispozici k volnému stažení aktualizované programy Area 2011, Cube3D 2011, Teplo 2011, Energie 2011 a Ztráty 2011. Stáhnout lze i kompletní aktualizovaný instalační balík Stavební fyzika 2011.
Hlavní změny v programech:
- rozšíření počtu kategorií konstrukcí zobrazitelných v energetickém štítku a průkazu ze stávajících 9 na 49 a s tím související změna šablon pro štítek a průkaz (Energie, Ztráty)
- oprava výpočtu požadavku na teplotní faktor pro vnitřní konstrukce (Area, Cube3D, Teplo), viz také http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/pozadavek-na-teplotni-faktor-pro-vnitrni-konstrukce-upozorneni-na-chybu/
- odstranění rizika ztráty dat při zadávání určitého kritického počtu homogenních oblastí (Cube3D)
- oprava několika drobnějších, výjimečně se vyskytujících chyb (Energie).
Postup instalace:
Doporučujeme odinstalovat stávající programy a do stejných složek nainstalovat aktualizované programy.
Srovnání vypočteného prům. souč. prostupu tepla s požadavkem
Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data
13.01.2012 11.45 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20019x
Otázka:
Vyhodnocovací modul programu Energie 2011 uvádí vypočtený Uem=0,54 a požadovaný Uem,N=0,54 W/m2K a tuto situaci vyhodnotí jako nevyhovující, zatímco by měl být požadavek těsně splněn. Prosím o radu.
Riziko povrchové kondenzace na střešním panelu
Kategorie » téma: Stavební fyzika
16.01.2012 21.33 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20061x
Otázka:
Setkal jsem se z názorem, že SDK podhled zavěšený pod ocelovou konstrukci (skladba střechy shora: hydroizolace, PUR desky 100 mm, parozábrana, trapézový plech) bude ohrožen skapáváním zkondenzované vody, která se bude vytvářet na dolním líci střešního panelu. Po pravdě řečeno jsem se s takovýmto možným chováním nikdy nesetkal. Prověřil jsem skladbu v tepelně technickém programu Teplo 2010 - vyšlo mi maximální zkondenzované množství 0,0014 kg/m2 - což je zanedbatelné.
Oponenta to však vůbec neuspokojilo a prohlásil, že v tomhle případě se vodní pára nechová tak, jak je uvažováno v tomto výpočtovém programu. Navrhuje nějaké samostatné odvětrávání tohoto prostoru, což by mohl být vzhledem k tomu, že ten SDK podhled plní protipožární funkci, menší problém. Neměl jste s takovouto skladbou nějakou zkušenost, ať už třeba dobrou nebo i špatnou? Myslíte, že by to mohlo být bez problémů, tak jak to předpokládá výpočet?
Zadání okrajových podmínek pro posouzení vnitřní konstrukce
Kategorie » téma: Teplo
11.01.2012 22.09 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20493x
Otázka:
Při výpočtu součinitele U v programu Teplo 2009 potřebuji vypočítat U pro vnitřní konstrukce. Okrajovou podmínku pro vnitřní prostředí dosadím podle typu místnosti, vše je v pořádku ale jak dosadím hodnoty pro vnější prostředí, např. sousední místnost je sklad. Pro exterier mohu vybrat pouze lokalitu podle města nebo zeminu pod podlahou, ale já potřebuji dosadit jiné hodnoty. Existuje nějaká možnost ?
Požadavek na Uem pro budovu s více zónami
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » 09 Výstupní data
06.01.2012 18.03 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 24217x
Otázka:
Máme nejasnost při výpočtu štítku v Energii 2011 u vícezónového objektu se zónami o různých teplotách. Náš případ:
zóna 1: ti=22C
zóna 2: ti=20C
zóna 3: ti=13C
V Energii máme u všech zón Un20 vyplněno dle tabulky 3 csn 730540-2 (tj. i u zóny 3 je Un20 stěny 0,3).
Pokud vypočteme štítek u každé zóny samostatně, všechny tři štítky nám vyjdou jako vyhovující (do převažující teploty v aplikaci štítku zadáme teplotu odpovídající teplotě v zóně tj 22, 20 a 13).
Pokud však necháme spočítat štítek jako celek, vyjde jako nevyhovující (do teploty v aplikaci štítku zadáme 20C, tj. převažující vnitřní teplotu) ...došli jsme tak k závěru, že tato vyplněná hodnota teploty se započte i pro konstrukce v zóně o teplotě 13C, z našeho studia ČSN 730540-2 nám takovýto postup přijde jako nesprávný, a věcně nelogický...