zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

chci se zeptat na způsob zadávání součinitele prostupu tepla u zasklení při popisu jednotlivých zón.
Jak je možné, že když zadám U skla 1,1 a rámu 1,3 W/m2K , tak výsledné U (zjištěné pomocným výpočtem v programu) je větší než 1,3?
Je vůbec možné splnit požadavky zelená úsporám pomocí takovýchto standardních oken? Přeci si lidé nebudou osazovat 6ti komory s PUR výplní a trojitým zasklením s pokovením. Sdělte mi prosím jestli nedělám chybu, případně jestli to nemám řešit a zadávat natvrdo hodnotu U 1,2 , tak abych splnil požadavky dotace?

Otázka:

Zajímalo by mne, jakým způsobem pracuje pomocný výpočet součinitele prostupu tepla okna, když se zadává plocha rámu s pomocí procenta z celkové plochy.

Výpočet jsem udělal tak, že jsem si dle SVT kódu našel okno, kde bylo uvedeno, že podíl rámu je 32,1%, takže jsem zadal:

Zadání velkého okna
Zadání okna 2,5 x 1,8 m

Pro jiný rozměr (1 x 1,5 m) mi ale vyšla jiná hodnota součinitele prostupu tepla standardizovaného okna (0,71 místo 0,76), zatímco činitel rámu Ff mi vyšel stejný.

Takto jsem vytiskl i protokol k oknům pro NZÚ, ale přišla připomínka, cituji:

- Ve výpočtu MRPTnV jsou pro průsvitné konstrukce uvedeny stejné hodnoty Ff. Tato hodnota musí být přepočítána pro každý rozměr otvorových výplní zvlášť.

Když jsem zkusil místo procenta zadat šířku rámu, tak mi vyšly pro různé rozměry okna stejné "standardní" součinitele prostupu tepla, ale zato různé činitele rámu Ff.

Jaký postup je správně? Myslel jsem že pokud zadám výpočet přes % tak se to bez ohledu na skutečný rozměr přepočte vždy na standardní rozměr okna, ale to se neděje. Pokud bych chtěl použít výpočet přes procenta, tak si hodnotu % musím pro různé rozměry měnit ručně? Tak abych dostal vždy stejnou hodnotu pro standardní rozměr okna?

Otázka:

Ze SFŽP nám došel dopis ohledně hodnoty g - propustnost solárního záření, v PD jsme zadali - dle nápovědy z programu ENERGIE 2009: stávající okna dvojskla - g = 0,75, okna nová po výměně - trojskla - g = 0,70, dle SFŽP hodnoty nejsou reálně zvoleny. Prosím tedy o radu a Váš názor jaké hodnoty g používat.

Otázka:

Je možné dosáhnout 20% úspory měrné potřeby tepla na vytápění pouze výměnou oken?

Jde o běžný dvoupodlažní rodinný dům ze 70. let minulého století stavěný a zateplený dle tehdejších zvyklostí s klasickými špaletovými okny. Při výměně oken za moderní plastová okna s U=1,2 nedojde podle výpočtu dle požadované ČSN EN ISO 13 790 a TNI 73 0329 téměř k žádné úspoře. Jsem přesvědčen o tom, že všemu je na vině výměna vzduchu. Starými okny dochází k obrovskému úniku tepla ne konstrukcí, ale spíš spárami a nedokonalým osazením a utěsněním. Nicméně tuto skutečnost TNI nezohledňuje. Pokud při zadání všech vstupních dat počítám při výměně oken podle jiných nabízených norem, k úspoře dochází. Obracím se tedy na vás s radou, jak splnit podmínku SFŽP a zároveň prokázat 20 % úsporu tepla při pouhé výměně oken.

Otázka:

V PENB pro stavební řízení na admin. budovu byla okna orientovaná na J opatřena žaluziemi. Stavební firma požaduje posoudit variantu PENB bez žaluzií.

Celková dodaná energie na chlazení se zvýší ze 2 kWh/m2.rok na 6 kWh/m2.rok. Zároveň klesne celková dodaná energie na vytápění z 80 kWh/m2.rok na 66 kWh/m2.rok.

Je to možné?

< 1 2 3 4 Stránka 5 6 7 8 9 10 .. 22 >