zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Zadání rekuperační jednotky

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny | Energie » 07 OZE a primární energie

29.06.2011 16.12 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 9 komentářů | Přečteno: 12070x

Otázka:

Chtěl bych požádat o pomoc při zadání systémů TZB objektu pro PENB. Jedná se nízkoenergetický rodinný dům (měrná potřeba tepla na vytápění budovy dle TNI = 17 kWh/(m2.a)) s jednotkou NILAN VP18  + el. lokálně přímotopy.

Nilan  VP  18  je  větrací  jednotka  s  aktivní  rekuperací  tepla  a  přípravou  teplé  užitkové  vody. Rekuperací tepla odpadního vzduchu je zajištěn ohřev přiváděného vzduchu a ohřev  užitkové  vody.

Popis jednotky viz http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=31&Itemid=35

Tech. parametry viz http://www.nilan.cz/images/soubory/46-nilan-18-technicke-udaje.pdf

Chtěl jsem se zeptat, jak zadat příznivý vliv rekuperovaného tepla do TUV. V liště Větrání  či v liště TUV/UT (kde se TČ zadává)? Bohužel výrobce  účinnost zpětného získávání tepla (jako u běžných rekuperačních jednotek ) neuvádí.

Je zde uvedena jen hodnota výkonu TČ 4,4 a ukazatel výkonu pro přípravu TUV 3,69 (s ohledem na současné ohřátí přívodního vzduchu ) … což by se asi dalo použít při zdání TČ v liště zdroje tepla a zadat TČ dvě s různým poměr mezi a příkonem TČ a pak pro TUV využít to s nižším a v liště větrání nechat účinnost zpětného získávání tepla 0%?

El. přímotopy pak zadat jako další zdroj tepla a „odhadnout“ (rozpočítat ) procentní podíl na celkové potřebě tepelné energie (výkon jednotky cca 2kW rozdělit na TUV +  UT  a na přímotopy nechat zbytek co nepokryje TČ ) .  Orientační tepelná ztráta objektu je 2,9kW.

Otázka:

Hodnotím využitelnost FV systému v RD, kde je akumulační nádrž pro přípravu TV (standardně ohřívaná elektrickým kotlem). Potřebuji zadat akumulaci přebytků z FVE do této akumulační nádrže. Bez zadání akumulace do nádrže mi vychází velmi malá míra využití elektřiny z FVE.

Primární energie a solární kolektory

Kategorie » téma: Energie » 07 OZE a primární energie

14.07.2010 22.40 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 9349x

Otázka:

Ze SFŽP jsem dostal k výpočtu v programu ENERGIE 2009 následující připomínky:

"Solární systém se ve výpočtu primární energie již nezahrnuje do energonositelů, v programu Energie je již zahrnut v předchozí části výpočtu." "Solární systém by se neměl započítávat do záložky primární energie, byl již odečten v přepočtu na spotřebu TV, případně na vytápění. Primární energie ze solárů by se měla navíc připočíst k výsledkům z protokolu energie, která tento výpočet zatím počítá nepřesně."

Na to jsem odpověděl ve smyslu, že jsem přesvědčen o správnosti zadání a již se mi nikdo ze SFŽP neozval.

Po obdržení opětovné stejné připomínky k jinému projektu toto chci raději prověřit. V příloze zasílám předmětný výpočet. Jedná se o pasivní dům se solárními kolektory na ohřev vody a přitápění. Na kartu energonositelé jsem zadal jednotlivé zdroje s jejich procentuálním podílem.

Nevím, co by mělo být jinak? Resp. můžete prosím poradit, co tím asi myslí?

Otázka:

Zadávám FV ostrovní systém, využití pro ohřev TV, topení, svícení a ostatní spotřeby v RD. Od určité plochy FV už se v RD nevyužije všechna vyrobená energie (je to pochopitelné, v létě je přebytek a v zimě nedostatek slun. záření). V systému jsou ale také akumulátory, které uloží přebytky. Jak akumulátory zadat?

RD s FVVracím se s podrobnějším komentářem a příkladem postupu k nedávnému dotazu http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/soucinitel-emisi-co2-pro-fotovoltaicky-system-a-moznosti-modelovani-soucasne-dodavky-elektriny-do-budovy-a-do-site/?pg=2.


Podívejme se na postup modelování energetického chování budovy s FV systémem, jehož produkce se používá v budově a případné přebytky se dodávají do veřejné sítě. 

Modelovaná budova bude jednoduchý RD (viz demo příklad č. 1 k programu Energie) s celkovou plochou FV panelů 30 m2...

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 15 >