zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Akumulační nádrž a dva zdroje tepla
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
04.11.2014 18.36 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 18648x
Otázka:
Pokud mám RD, kde bude teplovzdušný krb a např. kotel na biomasu s akumulační nádrží, tak mám trochu problém se zadáním.
Když zadám v záložce Zdroje tepla akumulační nádrž u zdroje 1 (kotel), tak pro ten krb, což je v mém případě druhý zdroj, už akumulaci nezruším, respektive pokud to udělám, tak zmizí i u zdroje 2. Napadlo mne, jestli to pak nezadat na záložce zdroje jako vytápění vzduchotechnikou, ale pak jsi nejsem jist zadáváním parametrů jako účinnost sdílení, průměrná teplota vzduchu.
Ale i tak si nejsem jistý, jak se ten zadaný akumulační zásobník projeví do výpočtu.
Jak zadat rozdílné měrné příkony ventilátorů pro větrání a pro teplovzdušné vytápění
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
29.01.2014 18.36 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19316x
Otázka:
V souvislosti s dotazem diskutovaným v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/zadani-ventilacni-jednotky-pro-vetrani-a-pro-teplovzdusne-vytapeni/ mne napadlo, jak by se dal zohlednit ve výpočtu případ, kdy je odlišný příkon pro ventilátory na větrání (např. centrální rovnotlaká jednotka) a pro vytápění (např. 4-trubkové fancoily).
Pokud jsem to dobře z odpovědi v http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/zadani-ventilacni-jednotky-pro-vetrani-a-pro-teplovzdusne-vytapeni/ pochopil, tak se měrný příkon ventilátorů bere jednotně pro větrání i pro vytápění. Specifické příkony ventilátorů centrální větrací jednotky a cirkulačních fancoilů se ale dosti liší primárně kvůli zcela odlišné tlakové ztrátě. Vzhledem k měsíčně proměnnému objemovému průtoku vzduchu si toto nelze ani bokem jednoduše spočítat.
Dá se to nějak řešit?
Zadání CZT (centrálního zásobování teplem)
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
10.12.2013 15.40 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19491x
Otázka:
Provádím PENB panelového domu , který má dálkové zásobení teplem /výměníková stanice/ a TUV. Jak tyto parametry zadám v programu ENERGIE - zdroje tepla a zdroj TUV?
Zadání tepelného čerpadla vzduch-vzduch
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
05.12.2013 09.53 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 18430x
Otázka:
Počítám pasivní RD pro dotaci NZÚ 2013 a v rámci jednotky pro větrání s rekuperací je řešeno i teplovzdušné topení, které je zajištěno tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Ohřev teplé vody zajišťuje rovněž tato jednotka, ale předání energie je vzduch/voda. Bohužel jsem v TNI 730331 nenašla, jak zadat TČ vzduch/vzduch. Prosím je nějaké řešení?
Příprava TUV v rodinném domě do kategorie A
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny | Energie » 07 OZE a primární energie
05.09.2013 11.49 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19720x
Otázka:
Chtěl jsem se zeptat čistě v teoretické rovině, zda lze vůbec navrhnout systém přípravy TUV pro menší RD tak, aby ve výsledném hodnocení ENB spadl do kategorie A.
Vzhledem k parametrům referenční budovy dle TNI 730331:
![]() |
TUV dle TNI 730331 reference |
se mi i při sebelepší účinnost zdroje tepla (99%), či při zadání tepelného čerpadla s vysokým COP, super zaizolované akum. nádrži i krátkých rozvodů, úsporném oběh. čerpadle se nedaří ke kategorii A ani přiblížit (max. kategorie B).
Při použití i předimenzované solární soutavy sice dokážu vyrobit hodně energie, ale tato se v protokolu neodčítá od dodané energie na přípravu TV za rok EP,W (ač se to v poznámce protokolu píše). Ve skutečnosti mi vychází shodná dodaná energie na přípravu TV se soláry i bez nich.
Jak by tedy čistě teoreticky měl vypadat sytém ohřevu TUV v běžném rodinném domě, aby měl ambice na kategorii A en. náročnosti na přípravu TVU? Předem děkuji moc za názor, tip.
< 1 .. 8 9 10 11 12 Stránka 13 14 15 16 17 18 .. 59 >