zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Krb jako sekundářní zdroj tepla...

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

03.02.2010 13.38 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19990x

Otázka:

..jakým způsobem byste v Energii zohlednili sekundární zdroj tepla - krb (užívaný jen občasně /varianta 2: pravidelně večer). Lze při odhadu jeho využívání vycházet z nějakých empirických dat ? Jaká by byla Vaše strategie hodnocení v Energii při použití krbové vložky pro přitápění TUV ?
ad 2: co si myslíte o hodnocení krbu na straně tepelných zisků a nikoliv v položce zdroje tepla?

Jak zadat způsob větrání zóny?

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

04.06.2009 17.26 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 31084x

Otázka:

Jakým způsobem u výpočtu podle TNI 730329 zadávat větrání zóny? V programu Energie chybí volba, zda se jedná o nucené nebo přirozené větrání. Bude se tato záležitost nějak řešit?

Otázka:

Mám objekt, který je vytápěn elektrickými přímotopy. A spotřebu elektřiny na vytápění a osvětlení plně pokrývá kogenerační výroba elektřiny v bioplynové stanici mimo objekt (jedná se o nákup elektřiny z bioplynové stanice).

Jak by se toto mělo zadat do průkazu ENB?

Pro vytápění předpokládám musím upravit energonositele u zdroje tepla na obecný typ a faktor primární energie odhadnout např. 0,2 (jako u CZT s vyšším než 80% podílem obnovitelných zdrojů).

Jak ale KVE zohlednit pro osvětlení?

U osvětlení program počítá pouze s elektřinou ze sítě s faktorem primární energie jen 2,6 a nenašel jsem, že by to někde šlo změnit či nastavit. Podobné to je s pomocnou energií např. u regulace pro vytápění (ta je také vždy napájena pouze se sítě s faktorem 2,6).

Využití tepla vyprodukovaného servery na vytápění budovy

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

01.10.2016 20.16 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 51336x

ZOOM: Modelování využití odpadního tepla ze serverů na vytápění

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým způsobem lze při výpočtu energetické náročnosti budovy zohlednit využití tepla vytvářeného trvale běžícími servery (či jinými spotřebiči s velkou produkcí tepla) na vytápění ostatních částí budovy. Inspirací byl následující dotaz:


Zpracovávám PENB na objekt datového centra s kancelářemi. V 1NP jsou umístěny servery produkující teplo (cca 140 kW) a dále prostory s chladicím zařízením pro serverovnu. Vyprodukované teplo bude použito pro vytápění kanceláří ve 2NP přes systém využívající odpadní teplo.

Chtěl bych se zeptat, jak zadat systém vytápění pro 2NP. A dále jak objekt řešit z hlediska zón.

Otázka:

V Energii 2015 není s odkazem na nedefinování postupu výpočtu v metodickém pokynu pro NZÚ 2015 u nápovědy pro intezitu větrání uvedena její hodnota použitelná pro RD. Je zde uvedena hodnota pro NZÚ 2014 (0,3 1/h).

Zajímalo by mne, zda mohu použít následující postup: spočítat výměnu vzduchu dle spárové průvzdušnosti oken a v případě, že je větší než těch 0,3 1/h, tak ji použít. V opačném případě počítat s hodnotou 0,3 1/h.

Je tento postup (větší z hodnot vycházející buď ze spárové průvzdušnosti nebo z minimální hygienické výměny vzduchu 0,3 1/h) v souladu s platnou legislativou a normami?

< 1 .. 10 11 12 13 14 Stránka 15 16 17 18 19 20 .. 58 >