zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

ZOOM: Kombinované využití elektřiny z FV systému

V dalším detailním návodu se podíváme na způsob zadání FV systému, který produkuje elektřinu pro užití v budově, přičemž se předpokládá export nevyužitelných přebytků do sítě. Inspirací byl následující dotaz:


Hodnotím pasivní bytový dům se 4 zónami. Na střeše má FVE o ploše 168,3 m2. FVE bude připojena do sítě a vyrábět el. energie. Systém je koncipován tak, že primárně se vše bude spotřebovávat v budově a přebytky, pokud nějaké budou, půjdou do sítě.

V Energii 2013 jsou možná pouze dvě nastavení: připojení FVE do sítě nebo ne. Jak správně zadat tuto situaci?

Otázka:

Chtěl bych se zeptat, jaký zadat v Energii 2014 energonositel u tepelného čerpadla země-voda? Jde mi konkrétně o Faktor neobnovitelné primární energie, který bych z nabídky programu energie zadal pro toto tepelné čerpadlo "energie okolního prostředí (sluneční záření, geotermální energie atd.)"

Jaký na to máte prosím názor? Jde mi o to, že potřebuji dosáhnout co nejnižší Měrnou neobnovitelnou primární energii a tím splnit podmínku Zelená úsporám 90 kWh/(m2.a).

Pokud zadám elektrickou energii, ta má vysoký Faktor neobnovitelné primární energie - 3,0, kdežto u "energie okolního prostředí (sluneční záření, geotermální energie atd.)" je Faktor neobnovitelné primární energie - 0.

ZOOM: Elektrokotel a elektřina z FV systému

V detailním návodu se tentokrát podíváme na to, jakým způsobem lze zadat v Energii zdroje tepla využívající elektřinu částečně z ostrovního FV systému a částečně z veřejné sítě. Inspirací byl následující dotaz:


Prosím o doporučení, jak zadat hlavní zdroj tepla pro vytápění krb s teplovodním výměníkem a vedlejší zdroj tepla elektrokotel využívající elektřinu z vlastních fotovolt. panelů, resp. z veřejné sítě. Předpokládám pokrytí topného času krbem 50 %, elektrokotlem s el. energií z fotovoltaiky 30 % a elektrokotlem s el. energií z veřejné sítě 20 %.

Teplá voda se připravuje akumul. ohřevem elektrokotlem využívajícím primárně elektřinu z fotovolt. panelů (80%), případně z veřejné sítě (zbytek).

Zajímalo by mne, jak promítnout vlastní el. energii z fotovoltaiky ke snížení primární energie.

Otázka:

Hodnotíme dům v pasivním standardu s fotovoltaickou elektrárnou v ostrovním režimu. Vyrobená elektřina by se měla použít pro vytápění (elektrické rohože), ale už ne pro chlazení (klimatizační jednotka). Program Energie nás ale nepustí k výpočtu s ostrovní fotovoltaikou a dvěma zdroji vytápění na elektřinu.

1) Jakým způsobem zadávat dva zdroje vytápění a chlazení na elektřinu + ostrovní fotovoltaiku?

2) Jak můžeme v programu zhodnotit využití vyrobené elektřiny? Program umožňuje při ostrovní fotovoltaice využití elektřiny ze 100%. Je to reálné? Jde využití procentuálně ponížit?

3) Vyhláška mluví o započítání využité vyrobené elektřiny do primární energie maximálně jednonásobkem „spotřeby elektřiny domem“, což si každý vykládáme jinak.

Otázka:

Zpracoval jsem PENB v Energii 2014.6 pro stávající a doporučený stav a v tabulce "Doporučená opatření pro snížení energetické náročnosti" se mi vyplnil sloupeček "Úspora neobnovitelné primární energie" tak, že tomu nerozumím.

V předchozí verzi Energie se vyplňovala jen celková úspora neob. prim. energie, zatímco teď se tam objevila dílčí úspora neob. prim. energie pro vytápění (to mi přijde celkem v pořádku), ale pak také dílčí úspora pro provoz systémů budovy:

Úspora NPE pro vytápění a provoz systémů budovy
Úspora NPE pro vytápění a pro provoz systémů budovy

Co tato položka vyjadřuje?

< 1 .. 5 6 7 8 9 Stránka 10 11 12 13 14 15 .. 18 >