zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Připravovaný update Energie 2023
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 07 OZE a primární energie
15.12.2022 23.18 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 18081x
Po každém uvedení nového programu následuje bohužel nevyhnutelné období odstraňování různých přehlédnutí a menší či větších chyb. Není překvapující, že to potkalo i Energii 2023, která svým rozsahem dost výrazně překonává všechny ostatní programy v naší nabídce. Na leden 2023 proto připravujeme bezplatný update, který bude obsahovat různé opravy a doplnění.
Nejdůležitější oprava se týká výpočtu primární energie referenční budovy, do které Energie 2023 zatím omylem nezahrnuje primární energii spojenou s provozem nevytápěných prostorů (obvykle osvětlení a nucené větrání garáží). Za tento nedostatek se omlouváme, při testování nám to bohužel uniklo.
Na webu K-CAD byla umístěna upravená instalace, která tento výše popisovaný problém řeší. Neobsahuje ale zatím všechny úpravy programu chystané na leden.
Přehled hlavních novinek v Energii 2020
Kategorie » téma: Energie » Obecně
21.08.2020 18.53 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 73877x
Jak asi již víte z předchozího článku na našem blogu, podařilo se nám splnit to, co jsme slibovali: tedy uvolnit do distribuce dokončenou Energii 2020 ještě před koncem srpna.
Nebylo to vůbec jednoduché a pro některé z nás to znamenalo rezignovat na letošní dovolenou či alespoň na její část. Máme ale radost, že se vše podařilo, a doufáme, že se vám bude s novým program dobře pracovat.
Přispět by k tomu mohly zásadní změny v celkové koncepci zadávání vstupních dat, které - jak pevně věříme - posunují program na další vývojový stupeň. Podívejme se tedy, co nového lze v programu najít...
Uvolnění beta-verze Energie 2020 do distribuce
Kategorie » téma: Energie » Obecně
10.06.2020 12.30 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 68434x
Vzhledem k značnému ohlasu článku o chystaných změnách v Energii 2020 a vzhledem ke zvyšující se nejistotě specialistů ohledně toho, jak budou podle nové vyhlášky 264/2020 Sb. vycházet energetické průkazy, jsme se rozhodli udělat bezprecedentní krok:
Okamžitě umožňujeme případným zájemcům získat funkční pracovní verzi programu Energie 2020.
Program je již plně dokončen z hlediska zadávání i výpočtu a poskytuje i rychlé vyhodnocení výsledků podle požadavků vyhlášky 264/2020 Sb. včetně stanovení všech energetických tříd. Přehled dokončených a rozpracovaných částí programu uvádíme dále v příspěvku.
Pracovní verzi programu je možné získat za standardní cenu upgrade (ceník viz www.kcad.cz) s tím, že po vydání finální verze již nebude třeba nic doplácet.
Aktuální stav prací na programu Energie 2020
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Normy a vyhlášky
08.06.2020 12.00 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 63852x
Vzhledem k tomu, že dlouho očekávaná nová vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov je již oficiálně k dispozici (viz také http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/vyhlaska-o-energeticke-narocnosti-budov-264-2020/), objevují se stále častěji dotazy, kdy a v jaké podobě bude dostupná také nová verze programu Energie.
Není to nijak překvapivé, protože nová vyhláška kromě toho, že celkem dramatickým způsobem mění samotnou podobu PENB, zavádí i řadu dalších změn - mimo jiné i posuny v referenčních hodnotách a hranicích energetických tříd. Každého specialistu tedy napadne, že by nebylo od věci si vše co nejdříve vyzkoušet...
Tuto poptávku cítíme a chápeme ji, ale bohužel na programu Energie 2020 ještě stále intenzivně pracujeme a řadu týdnů ještě určitě pracovat budeme. Některé jeho části jsou ale již dokončené a můžeme je alespoň stručně představit.
Prakticky kompletně hotové je samotné zadávání vstupních dat. Detailně všechny změny popíšeme později v sérii několika článků, zde jen stručně představíme hlavní principy a možnosti nového zadávání. Slovo "nového" je opravdu na místě, protože hlavně v oblasti definice provozních podmínek v zónách a parametrů technických zařízení budov nezůstalo z původního způsobu zadávání v programu prakticky nic.
To by mohlo pochopitelně v řadě našich dlouholetých zákazníků vyvolat i mírné zděšení, ale snad několik následujících snímků přispěje spolu s komentářem k rozptýlení obav z toho, že bude třeba se vše učit zcela znovu...
Budova s téměř "nulovou" spotřebou energie
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 09 Výstupní data
22.04.2013 08.31 | | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 23438x
Otázka:
Dobrý den, chtěl jsem poprosit o výklad min. nutně splnitelných požadavků dle vyhl. 78/2013 a TNI 730331, aby objekt mohl být nazýván "budovou s téměr nulovou spotřebou energie".
--------------
Hodnotím jednopodlažní objekt rodinného domu tvaru L s vysoce kvalitní obálkou (pod úrovni dop. hodnot pro pasivní domy ), nucené větrání s rekuperací, el. podlahovým topením a ale. ohřev vody v zásobníku.
Výsledky jsou následující:
Požadavek na průměrný součinitel prostupu tepla (§6)
Požadavek: ref. prům. souč. prostupu tepla U,em,R = 1,00 W/m2K
pro zatřídění do klasif. třídy se použije 1,14 W/m2K
Výsledky výpočtu:
průměrný součinitel prostupu tepla U,em = 0,22 W/m2K
U,em < U,em,R ... POŽADAVEK JE SPLNĚN.
Klasifikační třída: A (mimořádně úsporná)
Požadavek na celkovou dodanou energii (§6)
Požadavek: ref. měrná dodaná energie EP,A,R: 193 kWh/(m2.a)
pro zatřídění do klasif. třídy se použije 220 kWh/(m2.a)
Výsledky výpočtu:
měrná dodaná energie EP,A: 59 kWh/(m2.a)
EP,A < EP,A,R ... POŽADAVEK JE SPLNĚN.
Klasifikační třída: A (mimořádně úsporná)
Požadavek na neobnovitelnou primární energii (§6)
Požadavek: ref. měrná neob. prim. energie E,pN,A,R: 194 kWh/(m2.a)
pro zatřídění do klasif. třídy se použije 219 kWh/(m2.a)
Výsledky výpočtu:
měrná neob. prim. energie E,pN,A: 176 kWh/(m2.a)
E,pN,A < E,pN,A,R ... POŽADAVEK JE SPLNĚN.
Klasifikační třída: C (úsporná)
-----------------
Po přidání 50m2 FV dle přání investora se výsledky posunou na následující:
Požadavek na průměrný součinitel prostupu tepla (§6) - Klasifikační třída: A (mimořádně úsporná)
Požadavek na celkovou dodanou energii (§6) - Klasifikační třída: A (mimořádně úsporná)
Požadavek na neobnovitelnou primární energii (§6) - Klasifikační třída: A (mimořádně úsporná)
-----------------
Chtěl jsem se zeptat:
1. Jestli Energie někde v posudku či protokolu vyhodnotí zda objekt je možno nazývat budovou s téměr nulovou spotřebou energie a nebo toto nutno vyhodnotit samostatně ?
2. Jaké jsou dalši požadavky na budovou s téměr nulovou spotřebou energie ... dle vyhlášky 78/2013Sb. musí být Uem pod úrovni 70% požadovaných. Pro celkovou dodanou energii a neobnovitelnou primární energii stačí splnit požadavky pro referenční budovu na úrovni min. C a nebo musí být min. na úrovni třídy A ?
3. Je nutné celkovou dodanou energii "nulovat" produkcí energie z Fve, aby dům byl opravdu nulový ?
4. Je nutné zatrhávát na kartě pro energonositele/referenční budovu snížení limitu primární energie a nebo až od roku 2015
5. Jakou účinnost výroby energie zdrojem mohu uvažovat pro el. podlahové topení ? V TNI jsem k tomu doporučené hodnoty nenašel. Ale např. dle Slovenské vyhl. o en. náročnosti (viz. nápověda Energie ) a srovnání cen energie na TZB-info.cz se udává 99%?
< 2 3 4 5 6 Stránka 7 8 9 10 11 12 .. 82 >