zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Mám starší systém rovnotlakého VZT (bez ZZT), který v zóně zajišťuje 100 % vytápění. Je znám objemový tok podle projektu. Chci se zeptat zda na kartě "větrání zóny, ventilátory a úprava vlhkosti" zadávám tento obj. tok a nebo nějaké hygienické minimum pro daný prostor?

Otázka:

Pro energetické výpočty u RD, kde byly dvě konstrukce podlahy (jedna s 30 cm izolace a druhá s podlahovým topením a 25 cm izolace), jsem použil výpočet přes vážený průměr přes plochy jednotlivých podlah (protože podlahy jsou různě rozloženy  v půdorysu podle toho, o jakou místnost se jedná) a výsledný R dosadil do výpočtu pro celou plochu podlahy RD v Energii .

Ale z NZU přišla připomínka: ve výpočtu energetické náročnosti uvažujte každou podlahovou skladbu zvlášť, nelze uvažovat průměr.

V ČSN EN ISO 13370 jsem však toto nenašel respektive se vždy uvažovalo se stejným složením podlahy. Nevím jak bych to řešil , na blogu jsem k tomu nenašel adekvátní dotaz, aby výsledky výpočtu byly korektní. Domníval jsem se že zprůměrování je nejlepší možnost jak to na NZU spočítat, obzvláště pokud mám jednu z podlah uvnitř dispozice RD a kolem je druhá skladba.

Otázka:

... Součástí posudku u solárních kolektorů na přitápění má být doložen i výpočet měrné potřeby tepla na vytápění, dle informace ze SFŽP má být proveden podle TNI 730329... 

1) Je možné výpočtem podleTNI 730329 hodnotit i běžné rodinné domy? V programu ENERGIE 2009 je tento způsob hodnocení zvolen jen pro nízkoenergetický dům. Lze využít pro tento výpočet ještě předchozí verze programu (Energie 2008)?

2) Jak docílit správného zobrazení tlačítek ve spodní části obrazovky v programu ENERGIE 2009 při popisu jednotlivých zón v objektu?

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat, zda je nutné použití větrotěsné, ale zároveň difuzně otevřené vrstvy na teplené izolaci vysoké dvoupláštové provětrávané střechy se sbíjenými vazníky. 

Popis skladby od interiéru:

- SDK desky 

- dřevěný instalační rošt 30/50 s min. vatou

- Vzduchotěsná vrstva (OSB + folie )

- Sbíjené vazníky

- foukaná teplená izolace 400mm alt. min. vata ve vrstvách 

- ? větrotěsná vrstva (MDF deska na dř. rošt, dif. otevřená folie na řídký dř. rošt ) ?

- provětrávaná vzduchová dutina na zbylou výšku vazníků cca 200-600mm i více (pultový či sedlový tvar ) 

- OSB deska + Folie (alt. velkoplošná krytina na latě a kontralatě + pojistná hydroizolace )

Osobně mám snahu do skladeb tuto vrstvu prosadit za účelem nezhoršování účinku teplené izolace (ochrany teplené izolace proti zafoukávání studeného vzduchu do hmoty izolace ), ochrana před zavátím sněhu apod. Na stavbě je snaha ji vařadit v rámci úspor nákladů. Chtěl jsem se zeptat z jakého předpisu (ČSN a pod. ) případně nutnost použití vyplývá případně od jakých klimatických oblastí a pod.

Otázka:

"Jak uvazovat pri vypoctu dle TNI* temperovanou garáž (10-16˚C) s vetranim bez rekuperace (ventilátor s termostatem)? Zbytek RD je vetran nucene s rekuperaci."

P.S.: pár námětů k programu:

- v kartě větrání VZT přidat pomocný výpočet objem. toku větracího vzduchu pomocí násobnosti výměny * celk objem větrané zóny ... při zpracování vyhodnocení v rámci studie objektu, kdy ještě není podrobný projekt VZT, by to pomohlo nasimulovat chování budovy

- při výběru materiálů z katalogu umožnit použití středního rolovacího tlačítka myši (platí i pro program Area a Teplo )

Vysvětlivky:

* výpočet dle TNI 73 0329 - (Technická normalizační informace): zjednodušené výpočtové hodnocení a klasifikace obytných budov s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění - Rodinné domy; jednotný postup hodnocení RD ... dle přílohy A ČSN 73 0540-2:2007.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 318 >