zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

...výpočet pasivního rodinného domu pro dotaci ZÚ. V objektu je použit částečný lokální větrací systém se ZZT. Ovšem jen v pobytových místnostech. V místnostech ostatních (koupelny, sklady, technické místnosti, …) je užito přirozené větrání. Dle mého názoru je možno použít 2 řešení:

A.    Udělat v objektu 2 zóny.  Všechny osoby ponechat v zóně 1 (větraná se ZZT) a v zóně 2 zadat nulový počet osob. Větrací tok pak ve 2. zóně zadat takový, aby odpovídal výměně vzduchu cca 0,5 1/hod. A nebo – zadat skutečný průtok vzduchu (např. od odtahových ventilátorů) s tím, že bych zvolil vyšší počáteční teplotu, neboť vzduch je nasáván povětšinou ze sousedních pobytových místností.

B.    Udělat v objektu 1 zónu. A jak jste již zmiňoval na Vašem webu, účinnost ZZT ponížit váženým průměrem přes objemy zóny.

Zohlednění změny typu žárovek v PENB

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

02.03.2016 13.24 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24365x

ZOOM: Vliv změny zdrojů osvětlení

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým způsobem lze ve výpočtu energetické náročnosti budovy zohlednit vliv změny zdrojů osvětlení. Inspirací byl následující dotaz:


Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem zadat v doporučené variantě výměnu osvětlení (klasické žárovky za LED osvětlení) tak, aby tato změna byla patrná ve výsledcích a tedy použitelná jako doporučení pro zlepšení energetické náročnosti. Vím, že osvětlení nemá příliš velký vliv na výsledky PENB, avšak ukazatel energetické náročnosti pro jakékoliv osvětlení vychází vždy v "C".

ZOOM: Zadání dvou FV systémů s různým využitím vyrobené elektřiny

Následující detailní návod ukazuje, jakým způsobem lze v programu Energie zadat pro rodinný dům (modelovaný jako jedna zóna) instalaci dvou FV systémů, jejichž produkce se využívá na různé účely. Inspirací byl dotaz:


Řeším situaci v RD, kde bude 4 kWp FV systém s tím, že 2 kWp půjdou do zásobníku TV, který bude mít zároveň možnost dohřevu EE. Zbylé 2 kWp budou napojeny na AKU nádrž, která bude natápěna kotlem na biomasu, ale už nebude možnost el.dohřevem. Zde tuto situaci správně ošetřit ve výpočtu v Energii?

Otázka:

Chtěl bych se zeptat na následující. Vytvářím průkaz pro polyfunkční budovu - v 1.patře jsou kanceláře a obchody, v ostatních vyšších patrech jsou byty. Celá budova má jeden společný zdroj tepla - výměníkovou stanici napojenou na horkovod. Kanceláře mají odlišný režim vytápění než byty (přes noc a o víkendu počítám vnitřní teplotu 16 stup., přes den 20 stup.), takže je modeluju jako samostatnou zónu. Mám tento režim počítat ve formuláři přerušované vytápění, i když o přerušované vytápění ve skutečnosti nejde ? Nejsou tam také žádné délky trvání zátopu ap. (v pondělí někdo přijde a na termostatické hlavici nastaví 20 stup., zdroj ale díky bytům jede neustále).

Zadání větrací jednotky s aktivní a pasivní rekuperací

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

08.04.2013 23.18 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 18061x

Otázka:

Pokouším se zadat vyšší model kompaktní jednotky Nilan Vp18 Compact (která využívá pasivní i aktivní rekuperaci ). http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=86

Chtěl jsem poprosit o radu se zadáním v Energii 2013:

- jak v zadání zohlednit příznivý vliv pasivní rekuperace (? zohlednit účinek rekuperace v zadání zpětného zisku tepla v listu větrání a současně jako TČ ve listě zdroje tepla ?)

- při použití zadání (viz. výše ) vzhledem k tomu, že jednotka dohřívá větrací vzduch na max. 20°C (v závislosti na ext. teplotě a int. vlhkosti ) je nutné volit volbu ve zdroji tepla že zóna je vytápěna vzduchotechnikou ?

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 58 >