zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Počítám lineární činitel prostupu tepla pro detail nadpraží, v němž se projevuje vliv napojení okenního rámu na nadpraží, vliv kastlíku pro venk. žaluzie a vliv prostupu stropu do obvodové stěny.
Lze k tomu přistoupit i tak, že tento detail rozdělím na dva (samotné nadrpaží a samotný styk stěna-strop) a stanovím pro tyto jednotlivé detaily hodnoty psí? Lze potom říci, že tato dvě samostatná psí po sečtení tvoří celkové psí z detailu celkového?

Vliv prostupu stropu obvodovu stěnou bych v energetické náročnosti započítal jako: psí z det.1a x celý obvod domu.
Vliv osazení okna v nadpraží a vliv kastlíku pro žaluzie bych započítal jako: psí z det 1b x délka oken.

Lineární činitel prostupu tepla styku stěny a atiky: volba rozměrů

Kategorie » téma: Area

09.06.2010 20.42 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17834x

Otázka:

Jedná se o detail atiky a výpočet lineárního činitele prostupu tepla.
Ve Vašem textu (stáhnuto z internetu) je uveden jiný svislý rozměr stěny než v textu, který jsem dostal v kcad na školení.  Uvažuje se svislý rozměr stěny po úroveň atiky či poi úroveň tepelné izolace ve střeše?

Modelování kulatiny ve výpočtu 2D teplotního pole

Kategorie » téma: Area

26.05.2010 22.19 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 16689x

Otázka:

Jak efektivně provést detail stěny dřevěného srubu z kulatiny pro posouzení v programu Area? Napadá mě zjednodušení kulatého průřezu na soustavu obdélníčků o velikosti přiměřené zaoblení kulatiny. Jakou případnou „hrubost" detailu mám zvolit?

Výpočet lineárního činitele prostupu tepla - model okna

Kategorie » téma: Area

25.05.2010 15.03 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19145x

Otázka:

Je možné pro účely výpočtu lineárního činitele prostupu tepla modelovat k-ci okna přes obdélník s ekvivalentní lambdou?

Napadlo mne i zadat zvlášť rám a zvlášť zasklení (při známých tloušťkách d a souč. U). Nebo existuje jiný postup (úměrně pracný svému účelu výpočtu propustnosti) není-li tento způsob dostatečně přesný (pro výpočty linárních činitelů, jejich posouzení a výpočty tepel. ztrát pasivních budov)?

Lineární činitel prostupu tepla styku stěny a podlahy na zemině

Kategorie » téma: Area

24.05.2010 14.20 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 28717x

Otázka:

Měl bych pár dotazů ohledně výpočtu propustnosti L v programu Area. Jedná se konkrétně o styk obvodové stěny a podlahy na zemině.

Jakým způsobem správně modelovat zadání (hlavně si nejsem jistý hranicemi detailu)? Jisté informace jsem nalezl v ČSN EN ISO 10211 a pár informací na internetu z článku ,,Lineární činitel prostupu tepla, Zbyněk Svoboda, Fsv, ČVUT". V normě je schéma, kdy hranice se uvažují 2,5b směrem od budovy a 2,5b směrem pod budovu, přičemž b je šířka podlahy budovy. Směrem do budovy se pak uvádí 0,5B´ nebo 4m. (B´= char. rozměr budovy).

Výška obvodové stěny, pokud jsem to správně pochopil, by podle ČSN měla být hw=1,0m. V článku pana Svobody je uvedena hodnota b=8,0m. Nicméně na konečný výsledek psí to mělo nepatrný vliv (pří modelování s b=1 a b=8m).

Dotaz zní, zda se do programu Area zadávají výše uvedené hodnoty, nebo zda postačí menší výřez. V zadání detailu mám pak obrovské plochy zeminy... Možná to má i vliv na přesnost výpočtu L?, když zadám tak obrovský výsek.

V příloze (resp. na blogu v záložce soubory) jsem umístil nascanované obrázky zadání, články v normě i článek pana Svobody, dále soubory z programu Area2010 a výpočet Lin.čin. psí v pdf. Chtěl bych se zeptat, zda jsem postupoval správně a došel i ke správnému výsledku.

Obdobný dotaz jsem našel na adrese: http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/linearni-cinitel-prostupu-tepla-psi-posouzeni-vypoctu/ Zde se mi právě zdá, že tzv. adiabatické hranice (řezové roviny detailu) byly voleny odlišně. Rovněž rozměr b=1,345 nevím z čeho vychází.

< 1 .. 23 24 25 26 27 Stránka 28 29 30 31 .. 31 >