Nevytápěný prostor sousedící s více zónami
Kategorie » téma: Energie » 04 Konstrukce - nevytápěný prostor
10.01.2014 13.56 | | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 17275x
Otázka:
Mám dotaz na metodiku výpočtu měrného toku přes neklimatizované prostory dle ČSN EN ISO 13789 kap. 6.
Tato metodika výpočtu „b“ mi připadá logická, jednoduchá a praktická. Bohužel už ne v případě, kdy k nevytápěnému prostoru přiléhá více teplotních zón.
Nevytápěný prostor v BD |
Na obrázku posílám nejjednodušší příklad, kdy je bytovka počítána dvouzónově a s nevytápěnou garáží sousedí obě zóny: byty podlahou nad garáží a společné prostory (schodiště, kóje) svislými stěnami:
------------------
Výpočet podle normy je založen na podílu ztrát – čím méně teče z vyt. DO nevyt. prostoru a čím více Z nevyt. do exteriéru, tím se blíží bčko 1,0, tedy exteriéru.
Když ale počítám zóny zvlášť, zadám k interiéru pouze hraniční kci dané zóny, ale k exteriéru celou garáž. Výsledkem pak je, že se mi dopočítají dvě zcela odlišné redukce b.
Cítím, že tento výpočet je špatně – bčko by mělo být charakteristické pro konkrétní nevytápěný prostor bez ohledu jak okolí zónuji – bčko odpovídá nějaké teplotě v nevyt. prostoru, která je dána právě měrnými toky prostupem a větráním.
Napadá mě jedině spočítat si v excelu součet všech toků DO a z Z nevyt. prostoru přes všechny zóny a vytvořit si tak charakteristické bčko, které pak zadám jednoduše pomocí A.U.b, což ale opravdu není systémové.
Zbývající část článku je přístupná pouze pro přihlášené čtenáře.
Přihlášení | Bezplatná a rychlá registrace
Komentáře:
Komentáře u tohoto článku jsou přístupné pouze pro přihlášené čtenáře.
Přihlášení | Bezplatná a rychlá registrace