zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Aktuálně provádím výpočet ENB v Energii 2025.2 a při výběru "smluvního profilu zóny: ubytovací zařízení - ubytovací prostory, pokoje" jsem si všiml, že na záložce větrání vychází průměrný tok větrání ve dvou měsících (březen, říjen) odlišně od ostatních.

Není to chyba v nastavení Energie?

Číslo vyhlášky v PENB a jinde

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data | Normy a vyhlášky

31.08.2024 16.06 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24519x

Otázka:

Měl bych dotaz, jestli u generování PENB a u přehledu plnění požadavků u Energie 2025, nemělo být napsáno místo vyhláška č.264/2020 vyhláška č. 222/2024 Sb.

PENB podle nového stavebního zákona a zákona o hospodaření energií

Kategorie » téma: Normy a vyhlášky

16.08.2024 19.14 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 9 komentářů | Přečteno: 28782x

Otázka:

Vím, že neřešíte legislativní problematiku, ale i přesto bych Vás požádal o názor.

V novém stavebním zákoně se píše, že PENB se dokládá nejpozději ke kolaudaci, pokud jiný právní předpis nestanoví jinak a tím právním předpisem je zákon o hospodaření energií, (který asi ještě není změněn) a píše se v něm, že stavebník je povinen plnit požadavky na energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou energie stanovené prováděcím právním předpisem, a to podle jeho právního stavu účinného ke dni nabytí právní moci rozhodnutí o povolení záměru podle stavebního zákona.

Takže dle mého názoru má být PENB stále ve fázi projektu a ne až ke kolaudaci?

Otázka:

Četl jsem na webu společnosti DEKSOFT příspěvek pojednávající o možnosti využití komerčně získaných meteodat pro tvorbu PENB při hodinovém výpočetním kroku.

Energie 2023, kterou používám, pracuje s daty zpracovanými skupinou Společnosti pro techniku prostředí, tedy s normovými daty.

Nikde jsem ve vyhlášce 264/2020 Sb. nenašel, že by se umožňovalo požívání komerčních meteodat pro zpracování PENB. Nebo to možné je? Pokud ano, kde lze k tomu najít příslušné ustanovení?

Jak jste se mohli dočíst i na našem blogu, je připravena novela vyhlášky MPO č. 264/2020 Sb., která by měla podle posledních zpráv z MPO platit od 1. 9. 2024.

Kromě úprav některých definic a článků se v novele vyhlášky mění řada referenčních hodnot, upraveny byly některé faktory neobnovitelné primární energie a najde se i změna v postupu hodnocení. Vesměs jde o úpravy související s přechodem na hodinový krok výpočtu, po jehož cca 1,5 ročním používání se ukázala různá problematická místa ve stávající vyhlášce.

Typickým příkladem je započítání elektřiny z fotovoltaického systému exportované do sítě při výpočtu neobnovitelné primární energie. Dosud používaný postup (jako export lze započítat max. dvojnásobek celkové dodané energie) je bezproblémový při měsíčním kroku výpočtu, ale v hodinovém kroku způsobuje obvykle citelné zhoršení výsledků (psali jsme o tom i na našem blogu). Novela vyhlášky limit pro započítání exportované elektřiny odstraňuje.

Podobných poměrně významných úprav je v novele více. Není proto nijak překvapivé, že bylo nutné kvůli nim připravit novou verzi programu Energie 2024. Podrobný popis všech novinek - nejde totiž ani zdaleka jen o aktualizaci na novelu vyhlášky! - zveřejníme později. Malou ukázku z nových možností najdete dále v článku.

Zahájení prodeje Energie 2024 předpokládáme v srpnu 2024.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 25 >