zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Četla jsem zprávu na blogu ohledně nového ENEXu a NZÚ, že se budou nahrávat do xml i konstrukce.

Prosím jak postupovat, když doposavad jsem si skladby konstrukcí zpracovávala v Protechu a do ENERGIE přenášela pouze součinitele prostupu tepla U a do ENEXu vkládala do příloh TOB z Protechu. Bude toto možno i nadále a nebo mám smůlu a musím se naučit konstrukce v ENERGII?

Vliv zvoleného režimu ovládání žaluzií na výsledky výpočtu

Kategorie » téma: Simulace

07.10.2021 12.12 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 20454x

Otázka:

Zadal jsem 2 úlohy výpočtu letní stability. Jedná se o symetrický dvojdům. Obě hodnocené místnosti mají stejně velká okna orientovaná v obou případech na jihovýchod a dále stejně velká okna orientovaná v jedné hodnocené místnosti na jihozápad a v druhé hodnocené místnosti na severovýchod.

Jak je postaven výpočet, když se místnost s okny na SV více přehřívá?

Otázka:

Mám objekt, který je vytápěn elektrickými přímotopy. A spotřebu elektřiny na vytápění a osvětlení plně pokrývá kogenerační výroba elektřiny v bioplynové stanici mimo objekt (jedná se o nákup elektřiny z bioplynové stanice).

Jak by se toto mělo zadat do průkazu ENB?

Pro vytápění předpokládám musím upravit energonositele u zdroje tepla na obecný typ a faktor primární energie odhadnout např. 0,2 (jako u CZT s vyšším než 80% podílem obnovitelných zdrojů).

Jak ale KVE zohlednit pro osvětlení?

U osvětlení program počítá pouze s elektřinou ze sítě s faktorem primární energie jen 2,6 a nenašel jsem, že by to někde šlo změnit či nastavit. Podobné to je s pomocnou energií např. u regulace pro vytápění (ta je také vždy napájena pouze se sítě s faktorem 2,6).

Po čase se vracíme k dalšímu problému, který jsme na našem blogu už diskutovali. Tentokrát byl inspirací pro článek dotaz:

Při zpracování PENB pro RD (budova je v původním stavu, konstrukce nejsou zatepleny, otvorové výplně nejsou vyměněny a zdrojem tepla pro vytápění jsou volně stojící kamna na dřevo) vychází dodaná energie na vytápění i v letních měsících (červen, červenec, srpen), tedy mimo topnou sezónu.

Dle protokolu je délka topné sezóny 365 dní. Profil užívání je RD bytová zóna, tedy ani tady moc parametrů ovlivnit nedokáži. Bohužel se mi nepodařilo přijít na to, proč to takto vychází.

Mohla bych se zeptat, čím je to způsobeno?

Otázka:

Čas od času se mne majitel budovy ptá, zdali zateplení sníží i vnitřní teplotu v letním období.

Moje zkušenost se Simulací resp. kvazistacionární metodou říká, že nikoliv, což má svoje opodstatnění, které však nemusí odpovídat realitě.

Určitě bych uvítal, kdybych mohl volit vstupní parametry (teploty konstrukcí a vnitřní teploty) a mít k dispozici mezivýsledky, tedy teploty během všech dnů, než dojde k ustálení teplot.

< 1 .. 13 14 15 16 17 Stránka 18 19 20 21 22 23 .. 251 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

06.08.2024 14.55 » Energie 2025 a Basic

Energie 2025 je uvolněna k prodeji na www.kcad.cz, včetně volitelné varianty Energie Basic.

03.11.2023 13.35 » Energie 2023.11 k dispozici.

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.11.