zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Mám dotaz k Energii 2023. Pokud v zadání zóny/podzóny změním typ podzóny obytná vs. jiná než obytná, ale zachovám smluvní profil užívání na RD - prostor bytu, tak se změní výsledné hodnoty dodané energie a prim.neobn.energie.

Čekal bych, že se to změní jen v referenční budově (z důvodu jiného snížení dle tab.6 vyhlášky 264/2020). Proč tomu tak je?

Počítám ENB na rekreační objekt, tak nevím jak k tomu přistoupit. Zadal jsem jej jako "jiná než obytná" ale profil užívání ponechal jako RD.

Otázka:

Z mnoha provedených hodnocení bytových domů v posledním roce se nám jeví, že je klíčové, zda mají garáž, jak je veliká a jestli tam mají LED osvětlení. Bytové domy bez garáží mají obvykle přísnější referenční hodnoty budovy a splnění kritérií je náročnější. Čím větší je garáž, tím to vychází lépe.

Teď máme konkrétně bytový dům, který vychází - s garáží - z hlediska primární energie do třídy „A“. Zkusili jsme zrušit garáže a objekt „spadne do třídy B“. Skutečně mají garáže takový vliv na referenci?

S měsíčním krokem výpočtu jsme mimochodem takové zkušenosti neudělali.

O zadávání přirážek na tepelné vazby a na tepelné mosty jsme před lety na našem blogu poměrně často diskutovali. Když se na toto téma objeví nový dotaz, určitě neuškodí si celý problém trochu připomenout - zvláště pak, když z našeho archívu vyplyne, že hlavní diskuse probíhaly už v dávném roce 2010!

Inspirací pro návrat do minulosti byl následující dotaz:


V Energii při výpočtu zadávám přirážku na ztráty jednotlivých zón (třeba 0,05). Je třeba tuto přirážku zadávat i v přípravné fázi výpočtu při výpočtu jednotlivých skladeb konstrukcí (podle u jednotlivých skladeb by měla být tím pádem přirážka 0)?

Hodnocení vnitřní konstrukce mezi halou a mrazírnou

Kategorie » téma: Teplo

05.10.2023 10.47 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 3085x

Otázka:

Rád bych se zeptal, jestli lze v programu Teplo nějakým korektním způsobem zhodnotit bilanci vlhkosti ve vnitřní stěně oddělující běžný vytápěný prostor výrobní haly (+20°C) od mraženého skladu (-20°C).

Když zadám jako interiér vytápěný prostor a mražený sklad jako exteriér, přičemž tedy měsíční hodnoty exteriéru pro hodnocení dle EN ISO 13788 jsou celoročně -20°C a relativní vlhkost 90%, výsledkem je stav, kdy roční bilance dle ČSN 730540-4 je vyhovující a bilance dle EN ISO 13788 je nevyhovující, což odpovídá tomu, že v ustáleném celoročním stavu na straně "exteriéru" není prostor pro to, aby vlhkost jakkoliv vysychala.

Nevím tedy, jak se v dané situaci postavit k celkovému zhodnocení.

Zadání zóny s rozdílně větranými částmi

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

01.10.2023 14.00 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 3779x

Otázka:

Potřeboval bych zadat zónu, do které bych zahrnul i nuceně větrané sociální zařízení, abych je nemusel zadávat jako samostatnou zónu. Zbytek zóny by byl jen přirozeně větraný.

Dřív byla možnost zadat jiné užívání v části zóny, např. jiné - nucené větrání (procentem z objemu). Jak jsem pochopil, tato možnost už v programu není a je prakticky opuštěna.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 248 >