Energie 2020.2: Snadné zadávání podtlakového větrání v podzóně

Kategorie » téma: Energie » Obecně

12.09.2020 18.15 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 3003x

Nepřekvapilo by nás, kdyby si ledaskdo z našich ctěných zákazníků a čtenářů pomyslel, že to s rychlostí aktualizací trochu přeháníme. Před necelým týdnem jsme pro Energii ohlašovali aktualizaci 2020.1 - a už píšeme o aktualizaci 2020.2... Omlouváme se za tak zběsilé tempo, ale občas se podněty na úpravu programu sejdou tak nešťastně, že to pak takto dopadá.

Hlavní novinka v Energii 2020.2 (jejíž instalační soubory umístíme brzy na www.kcad.cz) by ale mohla s nutností reinstalace programu smířit více specialistů - byl o ni totiž poměrně zájem a v minulosti se o ní diskutovalo i zde na blogu. Bezplatný update nabízí totiž výrazně jednodušší zadání podtlakového větrání v (pod)zónách s profilem užívání z ČSN 730331-1.

Více informací najdete dále v článku...


Program ve verzi 2020.2 umožňuje vybrat pro profily užívání z ČSN 730331-1 nový typ větrání při zadání provozu v podzónách. Kromě dosud nabízeného přirozeného větrání a rovnotlakého nuceného větrání lze nastavit pro podzónu i větrání podtlakové zajištěné odtahovým ventilátorem:

jednoduchá volba podtlakového větrání pro normový profil užívání v zadání podzóny
Jednoduchá volba podtlakového větrání pro normový profil užívání v zadání podzóny

Není už tedy třeba pro tyto situace vytvářet vlastní profil užívání, jak bylo posáno v nedávném příspěvku. Navíc se při použití podtlakového větrání nemění typ podzóny (obytná/ jiná než obytná), což odstraňuje komplikace s výpočtem redukce referenční primární energie, které byly komentovány v dalším nedávném příspěvku.

Program současně kontroluje v obytných zónách s podtlakovým větráním vypočtený průtok netěsnostmi v obálce zóny a případně ho upravuje, aby byla vždy dodržena závazná intenzita větrání podle přílohy 5 vyhlášky č. 264/2020 Sb., tj intenzita 0,3/h v souladu se Změnou 1 ČSN 730331-1.


Popsané změny výrazně zjednodušují zadání podtlakového větrání v zóně či její části.

Pokud se například hodnotí bytový dům s podtlakovým větráním bytových jader, může se část s byty zadat jako zóna složená ze 2 podzón: jednu budou tvořit bytová jádra a druhou zbylá část bytů. Pro obě podzóny se zvolí stejný profil užívání z ČSN 730331-1 (typ podzóny: "obytná", profil užívání: "ČSN 730331-1: Obytné zóny - bytové domy - prostor bytu") a poté se mu jen jednoduše přiřadí odpovídající typ větrání (pro jádra podtlakové, pro byty přirozené nebo nucené rovnotlaké). Pro nucené větrání se ještě doplní jmenovité průtoky... a to je vše.

Popsaný postup lze použít nejen u obytných podzón, ale i u podzón "jiných než obytrných". Vyberete-li si tedy normový profil užívání např. pro šatny ve sportovních budovách, můžete i jemu výše popsaným způsobem snadno přiřadit podtlakový způsob větrání.


Závěrem doplňuji, že ve verzi 2020.2 byly provedeny ještě tyto opravy a úpravy:

Opravena byla chyba v převodu jednotek průtoku vzduchu, která mohla způsobit v určitých situacích (teplovzdušné vytápění na vysokou teplotu kombinované se zvlhčováním či odvlhčováním vzduchu) chybu ve výpočtu dodané energie na úpravu vlhkosti.

Výpočet dodané energie na přípravu teplé vody byl upraven tak, aby proběhl i v situaci, kdy se v zóně ohřívá pouze voda v bazénu (tj. standardní spotřeba teplé vody je nulová).

Opraven byl tisk verze programu do Tab. J v protokolu k energetickému průkazu.

Zbyněk Svoboda

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

14.09.2020 13.55 » Energie 2020.2

Energie ve verzi 2020.2 je k dispozici v sekci ke stažení na webu kcad.cz. Popis změn v nové verzi je v jednom z článků.

09.09.2020 15.15 » Energie 2020.1

Energie ve verzi 2020.1 je k dispozici v sekci ke stažení. Popis změn v nové verzi je v jednom z předchozích článků.