řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Energie 2023.12: Operativní oprava výpočtu - korekce vlivu okenic

Kategorie » téma: Energie » Obecně

20.04.2024 18.50 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 16568x

I když jsme už do vydání Energie 2024* nepředpokládali žádný další update, umístíme během týdne na www.kcad.cz k bezplatnému stažení operativní opravu výpočetního modulu s korekcí výpočtu vlivu okenic u výplní otvorů.

Díky pozorné kontrole a upozornění p. Ing. Zástěry jsme zjistili, že se vliv okenic zohledňuje při výpočtu omylem vícekrát. Pokud je v budově více oken s okenicemi, může to vést k neadekvátně nízké potřebě tepla na vytápění. Výpočet jsme obratem opravili a korigovaný výpočetní modul přidali do instalačního souboru Energie 2023.11 (změnilo se jen číslo verze změněného výpočetního modulu, ostatní části programu zůstaly stejné).

Pokud nehodnotíte vliv okenic, není třeba update instalovat. V opačném případě prosím reinstalujte program. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení.


(*) Jak už jsme na blogu vícekrát uvedli, verzi 2024 připravujeme především kvůli novele vyhlášky č. 264/2020 Sb. Ta měla být podle původních plánů v platnosti od letošního jara, ale došlo ke zpoždění o cca čtvrt roku. Energii 2024 tedy můžete očekávat v létě. Kromě aktualizace na novelu vyhlášky bude obsahovat i velké množství nových možností a funkcí (např. předehřev či předchlazení větracího vzduchu, různé typy volného chlazení, zohlednění vlivu oblačnosti atd.).

 

Instalace Energie s upraveným výpočtovým modulem je k dispozici ke stažení na kcad.cz 

Otázka:

Mám dotaz ke správné definici kcí vzhledem k UN,20 v Energii.

Pokud mám zónu, která je pouze temperována - např. 5 - 10°C, tak zadávám do záložky "typy neprůsvitných kcí" jednotlivé kce a v "typu kce" vybírám normové hodnoty dle 730540-2 a zde vybírám např. pro obvodovou stěnu klasicky vnější stěnu s Un,20 = 0,30 nebo zohledním kci, že je z temperovaného prostoru do vnějšího prostředí - čili Un,20 = 0,75?

Obdobě i ostatní kce - okna (1,50 vs. 3,50), podlaha (0,45 vs. 0,85)?

Nový zdroj tepla v přístavbě

Kategorie » téma: Energie » 10 Ostatní | Normy a vyhlášky

21.02.2024 09.47 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 4 komentářů | Přečteno: 16100x

Otázka:

Mám stávající bytový dům a k němu je dlouhou chodbou připojena nová část. Tato nová část obálkou budovy přesahuje 25%, takže na dům bude potřeba PENB (stávající+přístava = větší změna dokončené budovy). Majitel chce v nové části přístavby topit jen elektrikou.

Pokud budu celou stavbu hodnotit jako větší změnu dokončené budovy, přes §6 odstavec 2 vyhlášky o ENB, písmeno d):

"d) hodnota ukazatele energetické náročnosti hodnocené budovy pro všechny měněné technické systémy budovy uvedeného v § 3 odst. 1 písm. f) není nižší než referenční hodnota tohoto ukazatele energetické náročnosti uvedená v tabulce č. 3 přílohy č. 1 k této vyhlášce."

Tak to znamená , že v tomto případě vytápění elektrikou projde? 

O podlahách na zemině s větranými vzduchovými vrstvami vytvořenými tvarovkami typu Iglu jsme už na blogu několikrát diskutovali. Po čase se k tomuto tématu vracíme, ale tentokrát více z hlediska modelování těchto konstrukcí do výpočtu energetické náročnosti budovy.

A jako bonus přidáváme komentář k hodnocení podlah na zemině s odvětraným podložím coby protiradonovým opatřením. Inspirací pro článek byl následující dotaz:


Hledal jsem u Vás na forum jak dobře zadat u rekonstrukce provetravanou podlahu systemu iglu a našel jsem jen z roku 2018 kde jste radil stranu bezpečnou a to je venkovní prostor.

Neposunuli jsme se za tech par let k nějakému jinému řešení?

Jde především o to jaké použít Un20. Pokud máme rekonstrukci, tak dostat se na doporučenou hodnotu 0,16 v podlaze je dost problém, a technicky to tak ani nebude. Našel jsem ještě u Vás v Energii možnost zadání podlahy nad průlezným prostorem, je v podstatě toto nejlepší varianta použití? A mohu v tomto případě zadat Un20 = 0,45?

Ještě mne napadlo, pokud řešíme takto větranou podlahu, v čem se toto liší od odvětrávaného podloží proti radonu, které má dnes 90% projektů pro novostavby?

Výpočet lineárního činitele prostupu tepla konzoly balkonu z vložek Miako

Kategorie » téma: Area

13.02.2024 21.20 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 10979x

Otázka:

Zajímalo by mne, jestli je vhodnější spočítat lineární činitel prostupu tepla detailu konzoly z vložek Miako tohoto typu:

Konzola z vložek Miako (podklad Wienerberger)
Konzola z vložek Miako (podklad Wienerberger)

s pomocí ekvivalentní tepelné vodivosti v místě, kde se do detailu vkládá tepelná izolace EPS, nebo s pomocí váženého průměru, kdy se spočítá lineární činitel v řezu izolací a lineární činitel v řezu nosníkem a výsledek se získá váženým průměrem přes šířky obou řezů (kolmo na řezy).

< 1 2 3 4 Stránka 5 6 7 8 9 10 .. 279 >