řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Potřeboval bych vypočítat činitel b pro konstrukci u nevytápěného prostoru. Našel jsem příspěvek http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/jak-vypocitat-cinitel-teplotni-redukce-pro-nevytapeny-prostor/#403, kde v komentáři diskutujete různé vztahy. Píšete, že pro nevytápěný prostor se má použít vztah

b = (Ti - Tu) / (Tim - Te),

do kterého mohu dosadit za Ti=20 C, za Tu=5 C (teplota v nevyt. prostoru), za Tim=20 C a za Te=-15 C, takže mi vyjde 0,429.

Jenže v Energii 2011 mám při výpočtu ochlazovaných konstrukcí v nápovědě napsaný vzorec, jak uvádí p. Šulc, tj.

b = (Ti - Te) / (Tim - Te).

Jak mám ale dosadit do toho vztahu? Když dám za Ti teplotu v nevytápěném prostoru 5 C, tak mi vyjde 0,571, což je pak skutečně (1-b) jak uvádí p. Šulc.

Myslím že vzniklo nedorozumění v tom že víše uvedený vzorec je uveden v položce „Nevytápěné prostory“, a vzorec uváděný panel Šulcem je uvedený v položce „Stěny a střecha“ a tam skutečně „b“ = (1-b). Většinou jsem se setkal s tím, že přes tuto položku se zjednodušují výpočty pro ztráty do nevytápěných prostor.

Vliv rozhraní mezi zónami

Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 01 Zóny

02.02.2013 10.05 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 19323x

Otázka:

Při výpočtu objektu o dvou zónách v programu Energie 2011 jsem narazil na nesrovnalost při vyhodnocování rozhraní mezi zónami.

- při výpočtu bez uvažování konstrukcí na rozhraní zón výpočet proběhl s výsledkem 78 kWh/m2.a (konstrukce nebyly zaškrtnuty)

- při výpočtu s uvažováním konstrukcí na rozhraní zón výpočet proběhl s výsledkem 102 kWh/m2.a (konstrukce byly zaškrtnuty)

V tiskovém výstupu jsem si všiml, že jsou započtené tepelné toky ze zóny č. 2 (+20stC) do zóny č. 1 (+10st.C) TEPELNÁ ZTRÁTA, ale nejsou započtené tepelné toky ze zóny č. 2 do zóny č. 1 TEPELNÉ ZISKY.

Nedochází k vyrušení tepelných toků mezi zónami a tím i dochází k jiným výsledkům.

Otázka:

Hodnotím PENB pro administrativní budovu, která má ve 2. NP - kancelářích - instalovány klimatizační jednotky Toshiba, ale podle informací pracovníků jsou tyto jednotky využívány max. 5 - 10 dnů v létě ke chlazení, k vytápění vůbec. Podle mého názoru bych je do výpočtu EN nezahrnoval. Je můj názor správný?

Otázka:

Dobrý den, předpokládám, že při výpočtu PENB pro dvouzónovou budovu, kdy obě vytápěné zóny (každá s vlastním zdrojem vytápění) sousedí s jedním a týmž nevytápěným prostorem, je nutné parametry nevytápěného prostoru vložit do každé zóny (Nevytápěné prostory). Je tento předpoklad správný?

Nebo je korektnější nevytápěný prostor zanedbat a uvažovat s venkovním prostředím?

Nový web K-CAD s.r.o.

Kategorie » téma: Stavební fyzika

25.02.2013 10.28 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17051x

Ve čtvrtek 21.2. 2013 byla spuštěna nová verze webových stránek společnosti K-CAD s.r.o. Kromě nového, přehlednějšího vzhledu je k dispozici možnost objednat si software nebo některé z nově vypsaných školení pomocí webového formuláře.

< Stránka 1 2 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

13.10.2021 14.19 » Energie 2021

Energie 2021 je k dispozici. Je možné ji objednat a následně i stáhnout na www.kcad.cz

Informace o novinkách jsou v jednom z článků.

18.06.2021 10.13 » Energie 2020.11

Energie ve verzi 2020.11 je k dispozici v sekci ke stažení na webu kcad.cz. Popis změn v nové verzi je v jednom z článku.