řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Různé zdroje tepla v bytech
Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny
15.09.2013 21.30 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19192x
Otázka:
Dobrý den.Jak nejlépe zadat tuto situaci (zóny):Starý 3-patrový bytový dům (z roku 1928 dodnes bez rekonstrukce), v každém patře 1 byt.Přízemí vytápění lokální plynem (vafky),1.patro lokální vafky+lokální pevná paliva,2.patro-etážový plynový kotel(radiátory).TV vždy průtokový plynový ohřívač.Jde o PENB pro prodej a v tomto případě si dávám otázku o smysluplnosti tohoto průkazu.Děkuji
Energie 2013 LT – BEZPLATNÝ software pro hodnocení energetické náročnosti budov již brzy ke stažení
Kategorie » téma: Energie » Obecně
18.09.2013 20.00 | | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 32214x
Čerstvě dokončená novinka v naší nabídce - program Energie 2013 LT – umožňuje posoudit energetickou náročnost jednodušších menších budov podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb., vyhlášky MDVRR SR č. 364/2012 Z.z., TNI 730329, TNI 730330 i podle metodických pokynů pro program Nová zelená úsporám 2013… tedy podle všech platných českých i slovenských předpisů a norem.
![]() |
Energie 2013 LT |
Nabízí tudíž zcela stejný rozsah funkcí jako program Energie 2013, a to včetně vytvoření plnohodnotného energetického štítku, energetického průkazu a energetického certifikátu. A navíc je ZCELA ZDARMA – bez jakýchkoli poplatků, časových omezení či blokování tisků.
Použití programu je omezeno na jednozónové budovy s obestavěným objemem do 1500 m3 a s energeticky vztažnou plochou do 500 m2. Budova může mít nejvýše jeden zdroj tepla na vytápění, jeden zdroj chladu a jeden zdroj tepla na přípravu teplé vody. Limitován je i počet obalových konstrukcí, a to na nejvýše deset oken, deset neprůsvitných konstrukcí, dvě konstrukce v kontaktu se zeminou a dva nevytápěné prostory.
Další výraznější omezení Energie LT nemá a podporuje tedy všechny typy hodnocení energetické náročnosti budov včetně zahrnutí vlivu solárních kolektorů, fotovoltaických článků, kogeneračních jednotek, tepelných čerpadel, Trombeho stěn atd.
Tento bezplatný software je určen hlavně občasným zpracovatelům posudků a energetických průkazů pro rodinné domy a podobné budovy menšího rozsahu. Bude ho možné získat zdarma po registraci na stránce www.kcad.cz, kam bude umístěn okamžitě po dokončení nutných úprav firemního webu.
Registrovaným uživatelům Energie LT bude samozřejmě k dispozici náš blog coby informační základna. Další technická podpora, na kterou jsou zvyklí uživatelé profesionální verze, bude již ale - s výjimkou placených konzultací - jen velmi limitovaná.
Hlavním impulsem pro zpracování Energie LT pro nás byly dosti neveselé výsledky analýzy přesnosti výpočtů některých nově se objevujících programů. Doufáme, že uvolněním zcela bezplatného programu pro tvorbu PENB poskytneme zpracovatelům posudků, kteří z jakýchkoli důvodů neuvažují o nákupu plné profesionální verze, spolehlivý nástroj pro jejich práci... a studentům odborných škol zcela legální pomůcku do výuky bez starostí se sháněním funkčních cracků posledních verzí.
Za K-CAD s.r.o.
Zbyněk Svoboda
Výměna vzduchu v objektech bez nuceného větrání
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 06 Provoz zóny | Normy a vyhlášky
04.09.2013 07.47 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 23419x
Otázka:
Obracím se na Vás s dotazem, zda je možné zadávat u objektu bez nuceného větrání pro program NZU 2013 výměnu vzduchu v objektu tak, jak tomu bylo u předchozího programu Zelená úsporám, kdy postup byl následující:
U stávajícího stavu se v záložce větraní zadalo:
- objemový tok přiváděného vzduchu 70 m3/h
- objemový tok odváděného vzduchu 70 m3/h
- procento času s nuceným větráním 100%
- účinnost zpětného získávání tepla 0%
- intenzita výměny při tlakovém rozdílu *4,5 1/h*
Pro nový stav při zateplení obálky budovy a náhradě výplní otvorů se zadani změnilo pouze pro:
- intenzita výměny při tlakovém rozdílu *2,0 1/h*
Tímto postupem se potom u nového stavu zohlednilo snížení intenzity výměny vzduchu a snížila se tepelná ztráta větráním.
Je možné tento postup tedy použit i nyní v novém programu ZELENA USPORAM 2013?
Postup při výpočtu solárních kolektorů pro NZÚ 2013
Kategorie » téma: Energie » 07 OZE a primární energie
05.09.2013 12.46 | | Komentáře: 3 komentářů | Přečteno: 18163x
Otázka:
Provádím výpočty RD s kolektory pro NZÚ, přičemž účinnost solárního systému spočítám v programu NZÚ (excelu), s malými odchylkami zadám také solární panely, nicméně finální výpočet v Energii vyhodí celkovou energii včetně ztrát v solárních rozvodech a zásobníku, což je hodnota podstatně nižší (i když logicky správná) a pohled na efektivnost solárného systému pak zcela shazuje.
(Samozřejmě pro dotaci je požadovaný ten excelový výpočet, ale vzhledem k tomu, že zároveň dělám výpočet pro rekonstrukci, kde je požadovaný PENB, tak si myslím, že by ty výstupy měly spolu alespoň trošku sedět.)
Informace o ziscích ze solárních kolektorů a jejich využití
Kategorie » téma: Energie » 07 OZE a primární energie
05.09.2013 12.15 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 14355x
Otázka:
Zadávám solární systém pro vytápění a přípravu teplé vody. Ve výpočtovém protokolu jsou ale k dispozici pouze souhrnná čísla celkové produkce energie a využitelné energie. Nedokážu z nich tedy vyčíst, jaký je podíl na vytápění a jaký na přípravu TV. A dále z nich nedokážu zjistit, jaká je výroba energie Sluncem a jaké jsou ztráty systémem a v pomocné energii...