řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Energie 2023.8: Opravy výpočtu a funkce pro usnadnění práce
Kategorie » téma: Energie » Obecně
25.04.2023 20.50 | | Komentáře: 5 komentářů | Přečteno: 24788x
Program Energie už je - v daném kontextu bohužel - natolik komplexním a složitým nástrojem, že se nám naneštěstí ne vždy podaří zachytit různá nedopatření včas. Neocenitelná je pro nás proto zpětná vazba od pozorných uživatelů - zvláště pak v případě, když se jedná o chyby, které se projeví jen při určité kombinaci vstupních údajů a na které tedy při testování nemusíme vůbec narazit. A právě kvůli dvěma takovým méně patrným opomenutím (za upozornění děkujeme!) vydáváme v zásadě obratem update Energie 2023.8.
Podstatná je hlavně oprava výpočtu potřeby energie na vytápění a chlazení u referenční budovy, která mohla být u verzí 2023.6 a 2023.7 stanovena bohužel v určitých situacích chybně. U starších verzí (do 2023.5) byl výpočet v pořádku, stejně jako v případě jednozónových budov či vícezónových se stejným typem větrání ve všech zónách. Rizikové byly jen vícezónové budovy, pokud u nich byly nejprve zadány nuceně větrané zóny a poté zóny přirozeně větrané. Omlouváme se za nepříjemné přehlédnutí několika řádků kódu a děkujeme za pochopení.
A aby nešlo jen o opravy, bylo do verze 2023.8 přidáno i několik užitečných funkcí pro usnadnění práce s programem při zadávání vlastních profilů a při vkládání hodnot ze schránky.
Podrobnější přehled novinek v Energii 2023.8 najdete dále v článku...
Energie 2023.7: Zásadní zrychlení výpočtu úloh s mnoha zadanými stejnými konstrukcemi
Kategorie » téma: Energie » Obecně
17.04.2023 21.52 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 28707x
Od poslední aktualizace programu Energie sice neuplynulo mnoho času, ale přesto během tohoto týdne uvolníme aktualizaci Energie 2023.7, protože přináší naprosto zásadní zlepšení pro všechny uživatele, kteří jsou zvyklí zadávat stejné konstrukce (skladba, orientace, stínění) po částech, aby měli zadání přehlednější.
Jak už jsme vícekrát na blogu upozorňovali, velký počet konstrukcí v zóně výrazně zpomaluje výpočet, takže jsme před výše uvedeným postupem zatím důrazně varovali. Musíme na tomto místě poděkovat panu Ing. M. Handlířovi za zaslání inspirativního námětu, jak optimalizovat výpočet, aby byl rychlejší i s konstrukcemi zadanými po částech.
Výsledky optimalizace výpočtu jsou samozřejmě proměnné. Pokud nejsou v zadání žádné stejné konstrukce, tak se výpočet nijak nezrychlí. Pokud je ale zadán velký počet shodných konstrukcí (např. při zadání obalových konstrukcí po jednotlivých bytech), může být zrychlení výpočtu oproti dosavadnímu stavu až ohromující. U jedné z testovaných úloh (85 stěn a střech, 16 oken a 80 lehkých obvodových plášťů v 1 zóně) se doba výpočtu zkrátila z 13 h na pouhé 3 minuty (!). Věříme proto, že rychlé vydání takto užitečného update přivítáte.
Podrobnější přehled novinek v Energii 2023.7 najdete dále v článku...
RETRO: Kompatibilita podzón
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
13.04.2023 13.56 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 12750x
Relativně nově zavedená kontrola kompatibility provozů v podzónách budí stále zájem. Tématem jsme se zabývali už včera, ale dotazy se objevují i nadále. V našem RETRO občasníku se tedy k tématu vracíme (resp. u něj tak trochu zůstáváme) a zveřejňujeme podrobnosti k tomu, jak program kompatibilitu provozních profilů kontroluje.
Inspirací byl následující dotaz:
Přes jaké věci nás tedy program nepustí? Samozřejmě tedy ta provozní doba chlazení, provoz systému úpravu vlhkosti. Provozní doba vytápění je také problém? A když budu mít v jedné podzóně požadované chladit na 24 °C a v druhé na 26°C, je to také nepřípustné?
Kontrola nekompatibility provozních profilů v podzónách
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
12.04.2023 13.08 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 14099x
Otázka:
Když jsem dnes pracoval v Energii 2023.5, tak jsem zjistil, že již není možné kombinovat v jedné zóně podzóny s „nekompatibilními“ provozy.
Což je změna, která za mě dost diskvalifikuje možnost využití podzón. A to i v případě, že odlišnost v „teplotním provozu“ mezi jednotlivými zónami je opravdu drobná. Rozdíly mezi jednotlivými smluvními profily jsou víceméně jen v pár hodinách provozu navíc.
Zjednodušení a sloučení do jedné zóny za mě není přípustné - už kvůli tomu, že odlišné jsou režim větrání, tepelné zisky, obsazenost…
Časově proměnná výměna vzduchu mezi zónami krok po kroku
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny | Energie » 09 Výstupní data
08.04.2023 14.10 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 32509x
ZOOM: Výměna vzduchu mezi zónami v hodinovém kroku
V detailním návodu se tentokrát podíváme na nové možnosti zadání časově proměnné výměny vzduchu mezi zónami v programu Energie 2023.6. Současně si ukážeme i typické dopady možných variant zadání objemových toků vzduchu na výsledky výpočtu.
Inspirací k článku (a samozřejmě i ke změnám v programu) byl nedávný dotaz. Protože se jedná o zajímavou a často diskutovanou problematiku, přinášíme následující podrobnější komentář.
< 1 .. 6 7 8 9 10 Stránka 11 12 13 14 15 16 .. 279 >