zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Měl bych na vás dotaz ohledně energetické náročnosti v Energii 2020. Momentálně používám verzi 2020.7 a jde mi konkrétně o bilanci větrání.

Řeším nebytový objekt jako novostavbu s přirozeným větráním se zadáním dle profilu dle ČSN a zarazilo mě, že tepelný tok větráním hodnocené budovy (267,356 W/K) vychází značně rozdílně než tepelný tok větráním referenční budovy (194,714 W/K).

Neměl by v případě přirozeného větrání vycházet tepelný tok pro hodnocenou a referenční budovu totožný?

Otázka:

Ve vyhlášce 264/2020 Sb. v § 6 v odstavci 2, na konci písmene a) zmizelo oproti vyhlášce 78/2013 Sb. slovo „NEBO“.

Znamená to, že při změně budovy musí být nově VŽDY splněna primární energie z neobnovitelných zdrojů a průměrný součinitel prostupu tepla budovy, a k tomu NAVÍC musí být splněna:

- buď celková dodaná energie

- nebo součinitele prostupu tepla měněných konstrukcí a/nebo účinnosti měněných systémů?

Mění se tím tedy zcela dosavadní 3 možnosti hodnocení změn budov?

Vzhledem k tomu, že jsme na sociálních sítích zaznamenali různé šířící se konspirační teorie o tom, proč vycházejí podle nové vyhlášky horší výsledky potřeby tepla na vytápění, zařazujeme po čase opět náš retro občasník a připomínáme několik starších článků. 

Zvýšení vypočtené potřeby tepla na vytápění nesouvisí totiž v podstatě nijak s novou vyhláškou č. 264/2020 Sb. či s novou verzí programu. Ve skutečnosti je to důsledek zrušení normy EN ISO 13790 a zavedení nových výpočetních postupů podle EN ISO 52016-1, které proběhlo v ČR již v roce 2018. Specialisté, kteří drží rádi prst na tepu doby (pardon :-) a pořizují si včas nové verze SW (děkujeme :-), tuto nepříjemnou skutečnost zjistili již před více než rokem po zakoupení Energie 2019 - tedy prvního programu, který platnou EN ISO 52016-1 používal.

Otázka:

V objektu RD mám dvě zóny chlazenou a obytnou. Vzhledem k velikosti RD je vypočtený počet osob v zóně chlazené 4 a v zońě obytné 5, celkem 9 osob.

Pro celý RD lze ale dle vyhlášky uvažovat max 5 osob. Do chlazené zony se mi navíc počítá i spotřeba TUV pro 4 osoby, ačkoliv zde není žádný fyzický odběr, bez toho nelze výpočet provést.

Jak toto řešit?

Otázka:

Z jakého důvodu je v protokolu k PENB uvedena referenční hodnota vstupních dveří a dveří do 1.PP 1,52 W/m2K?

Část tabulky konstrukcí v části F
Část tabulky konstrukcí v části F

Měla by být přeci stejná jako u ostatních konstrukcí, takže 1,70 W/m2K.

< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 24 >