zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázky a odpovědi :

A) Měl bych dotaz ohledně Násobnosti výměny vzduchu při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi vnitřním a vnějším prostředím, (Důležité je že počítáme měrnou potřebu tepla pro Zelenou úsporám) protože na základě nápovědy v Energii 2009 jsme pro bytové domy používaly hodnot 2-5 u horších objektů až 10, poté se kolegové účastnili školení u Vás Energie 2009/10 - Zelená úsporám, byli instruováni že se pro přirozené větrání mají používat hodnoty až od 4,5 a výše. Zpětně se u spolupracujících firem objevují hodnoty nižší, potřeboval bych vědět jaké hodnoty používat u těchto případů.

1-starý zděný bytový dům s původními okny s přirozeným větráním
2-ten samý s vyměněnými okny s přirozeným větráním
3-ten samý kompletně zateplený s vyměněnými okny s přirozeným větráním
4-nový objekt s přirozeným větráním, 
   a)U dle normových doporučených hodnot, 
   b)případně nízkoenergetický standart
5- nový objekt s nuceným větráním  nízkoenergetický a pasivní  standart

nucenéVětrání
nucenéVětrání

Otázka:

Při podrobnější kontrole výstupu štítku jsem zjistil, že vypočítaný průměrný součinitel Uem,Nrq odpovídá článku 9.2 ČSN 730540-2 i když se zadá jiná  převažující návrhová vnitřní teplota než 20 st. C např. 19,3 st. C. V mém případě je rozdíl  v obou hodnotách 0,58 x 0,61. V případě více objektů nebo zón používám přesnější výpočet dle čl. 9.4 a to se mi jeví jako vhodnější a vzhledem k použití výpočetní techniky to není ani složitější. Pro výpočet jedné zóny s jednou převažující teplotou +20 st. C bych to ještě chápal jako korektní, ale přesnější výpočet lépe charakterizuje kvalitu obálky budovy. Obdobným způsobem by bylo vhodné řešit i součinitele prostupu tepla, kdy se postupuje převážně podle čl. 5.2.1 a) , vhodnějším řešením při strojních výpočtech je postupovat podle odstavce b).

Aktualizace Energie 2013.8 na výpočty po 1.1.2015

Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny

06.12.2014 12.18 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 25049x

Vážení zákazníci,

na http://kcad.cz/cz/ke-stazeni/energie/ byly umístěny kromě instalací aktualizovaných verzí Energií 2014.6 i opravné soubory pro starší Energii 2013.8 - po jejich aplikování bude možno počítat i v Energii 2013.8 po 1.1.2015 s přísnější referenční budovou pro neobnovitelnou energii, dle vyhlášky 78/2013 Sb.

Opravný soubor je třeba po stažení rozbalit a zkopírovat do stávající instalační složky Energie 2013.8, kde nahradí původní stejnojmenný soubor.

Otázka:

.. Lze u velmi starého objektu, kde např. termostatické ventily a hlavice nejsou osazeny, předpokládat využitelnost tepelných zisků? Přeci jen z vlastní zkušenosti vím, že si sám reguluji teplotu v místnosti ventilem dle zvýšené teploty vlivem sluníčka.

Otázky:

...

1.Proč se nezadává orientace na světové strany u obvodových konstrukcí (vyjma okenních otvorů) z důvodu různé akumulace tepla ?

2.Druhý dotaz se týká zadávání celkové podlahové plochy vytápěných prostor, při posudku na RD:

Stávající stav :

- 1S : nevýtápěný prostor

- 1NP : výtápěnýprostor

- 2NP : vytápěný prostor

- Podkorví - nevytápěný prostor

 celkovou podlahovou plochu jsem vzal z 1NP+2NP

Nový stav

- 1S : nevýtápěný prostor

- 1NP : výtápěnýprostor

- 2NP : vytápěný prostor

- Podkorví - vytápěný prostor¨

celkovou podlahovou plochu jsem vzal 1NP+2NP+podkroví

O kolik se snížila měrná ptřeba tepla na vytápění při porovnání stávajícího a nového stavu? Není nutné vzít plochu stávajícího stavu? Při podlahové ploše v novém stavu o 1/3 větší můžeme dostat zkreslené výsledky? 

< 1 Stránka 2 3 4 5 6 7 .. 22 >