zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Měl bych na vás dotaz ohledně energetické náročnosti v Energii 2020. Momentálně používám verzi 2020.7 a jde mi konkrétně o bilanci větrání.

Řeším nebytový objekt jako novostavbu s přirozeným větráním se zadáním dle profilu dle ČSN a zarazilo mě, že tepelný tok větráním hodnocené budovy (267,356 W/K) vychází značně rozdílně než tepelný tok větráním referenční budovy (194,714 W/K).

Neměl by v případě přirozeného větrání vycházet tepelný tok pro hodnocenou a referenční budovu totožný?

Otázka:

Zajímalo by mne, zda lze nějakým způsobem zohlednit ve výpočtu skutečný počet osob v budově. Vždyť třeba produkce tepla lidmi z TNI 730331 nemusí odpovídat reálnému provozu...

ZOOM: Zadávání solárních kolektorů

Další detailní návod vysvětlující, jak zadávat celkem běžně se vyskytující kombinaci tradičního zdroje tepla (kotel) a solárních kolektorů, je určen především těm, kteří s užíváním programu Energie teprve začínají. Inspirací byl následující dotaz:


Dovolte prosím začátečnickou otázku. Když zadávám solární systém, tak vyplním jen charakteristiky na příslušné stejnojmenné kartě, zatímco na kartě "zdroje tepla" nevyplňuji nic ? Nevyplňuji tam žádný "solární" typ zdroje a jeho procento podílu na vytápění resp. ohřevu TUV?

K předchozí otázce ještě doplňuji, že se jedná o doplňkový solární systém, tedy jako druhý zdroj tepla. Hlavní zdroj tepla je plynový kotel pro vytápění i ohřev TUV. Ten samozřejmě na kartě "zdroje tepla" vyplním a nevím, jestli 100 procenty anebo menším podílem ? Tedy jestli se solár na kartě "zdroje tepla" nějak projeví a nebo ne ?

Účinnost výroby energie zdrojem

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

15.04.2011 15.00 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 21197x

Otázka:

Prosím o radu, jakou hodnotou zadat účinnost výroby energie zdrojem tepla v průkazu energetické náročnosti budovy pro případ napojení objektu na teplovod z centrální kotelny. Kotelna je vybavená novou technologii na spalování biomasy (dřevo, sláma, kůra ... ). Dálkové rozvody jsou komplet nové cca 500m.

Výrobce/ provozovatel deklaruje účinost blížicí se 98% v duchu tabulky http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/269-porovnani-nakladu-na-vytapeni-podle-druhu-paliva

Je relevantní takto vysokou hodnotu do výpočtu zadat a nebo nutno připočítat ztráty na vedení (avšak mimo systémovou hranici ) a pohybovat se v hodnotách dle nápovědy v programu Energie je pro dálkový zdroj tepla možno uvažovat dle typu paliva cca 80-88%.

Kontrola nekompatibility provozních profilů v podzónách

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

12.04.2023 13.08 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 13889x

Otázka:

Když jsem dnes pracoval v Energii 2023.5, tak jsem zjistil, že již není možné kombinovat v jedné zóně podzóny s „nekompatibilními“ provozy.

Což je změna, která za mě dost diskvalifikuje možnost využití podzón. A to i v případě, že odlišnost v „teplotním provozu“ mezi jednotlivými zónami je opravdu drobná. Rozdíly mezi jednotlivými smluvními profily jsou víceméně jen v pár hodinách provozu navíc.

Zjednodušení a sloučení do jedné zóny za mě není přípustné - už kvůli tomu, že odlišné jsou režim větrání, tepelné zisky, obsazenost…

< 1 .. 17 18 19 20 21 Stránka 22 23 24 25 26 27 .. 58 >