zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázky a odpovědi :

A) Měl bych dotaz ohledně Násobnosti výměny vzduchu při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi vnitřním a vnějším prostředím, (Důležité je že počítáme měrnou potřebu tepla pro Zelenou úsporám) protože na základě nápovědy v Energii 2009 jsme pro bytové domy používaly hodnot 2-5 u horších objektů až 10, poté se kolegové účastnili školení u Vás Energie 2009/10 - Zelená úsporám, byli instruováni že se pro přirozené větrání mají používat hodnoty až od 4,5 a výše. Zpětně se u spolupracujících firem objevují hodnoty nižší, potřeboval bych vědět jaké hodnoty používat u těchto případů.

1-starý zděný bytový dům s původními okny s přirozeným větráním
2-ten samý s vyměněnými okny s přirozeným větráním
3-ten samý kompletně zateplený s vyměněnými okny s přirozeným větráním
4-nový objekt s přirozeným větráním, 
   a)U dle normových doporučených hodnot, 
   b)případně nízkoenergetický standart
5- nový objekt s nuceným větráním  nízkoenergetický a pasivní  standart

nucenéVětrání
nucenéVětrání

Otázka:

V hodnoceném objektu je vytápění řešeno jako podlahové, topná voda je pak natápěna pomocí tepelného čerpadla země-voda. V létě je celý objekt pasivně chlazen topnou vodou,která se ochlazuje v zemních vrtech. Lze toto pasivní chlazení tepelným čerpadlem zanedbat? Investor by rád, aby se v hodnocení uvedlo, že objekt je chlazen, dle mého ale nemá vliv na spotřeby, protože jediná spotřeba je oběhovým čerpadlem...

Otázka:

Při podrobnější kontrole výstupu štítku jsem zjistil, že vypočítaný průměrný součinitel Uem,Nrq odpovídá článku 9.2 ČSN 730540-2 i když se zadá jiná  převažující návrhová vnitřní teplota než 20 st. C např. 19,3 st. C. V mém případě je rozdíl  v obou hodnotách 0,58 x 0,61. V případě více objektů nebo zón používám přesnější výpočet dle čl. 9.4 a to se mi jeví jako vhodnější a vzhledem k použití výpočetní techniky to není ani složitější. Pro výpočet jedné zóny s jednou převažující teplotou +20 st. C bych to ještě chápal jako korektní, ale přesnější výpočet lépe charakterizuje kvalitu obálky budovy. Obdobným způsobem by bylo vhodné řešit i součinitele prostupu tepla, kdy se postupuje převážně podle čl. 5.2.1 a) , vhodnějším řešením při strojních výpočtech je postupovat podle odstavce b).

Veličina: "tok větracího vzduchu"...

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

08.10.2009 16.54 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 22246x

Otázka:

Výpočet - TNI...jak ovlivní veličina: "Tok větracího vzduchu" měrnou potřebu energie na vytápění? Jak s touto hodnotou program pracuje?

Zadání větrací jednotky s aktivní a pasivní rekuperací

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

08.04.2013 23.18 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 18063x

Otázka:

Pokouším se zadat vyšší model kompaktní jednotky Nilan Vp18 Compact (která využívá pasivní i aktivní rekuperaci ). http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=86

Chtěl jsem poprosit o radu se zadáním v Energii 2013:

- jak v zadání zohlednit příznivý vliv pasivní rekuperace (? zohlednit účinek rekuperace v zadání zpětného zisku tepla v listu větrání a současně jako TČ ve listě zdroje tepla ?)

- při použití zadání (viz. výše ) vzhledem k tomu, že jednotka dohřívá větrací vzduch na max. 20°C (v závislosti na ext. teplotě a int. vlhkosti ) je nutné volit volbu ve zdroji tepla že zóna je vytápěna vzduchotechnikou ?

< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 58 >