zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Zadání konkrétní osvětlovací soustavy (např. s LED zdroji)

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

10.12.2020 17.20 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 9 komentářů | Přečteno: 64571x

Otázka:

Zadal jsem osvětlení v celém rodinném domě LED a stále mi vychází v PENB v třídě D (4 kWh/m2.rok).

Jak mohu nastavit doporučení, abych posunul osvětlení na třídu A?

Otázka:

Chtěl bych se zeptat, jaký zadat v Energii 2014 energonositel u tepelného čerpadla země-voda? Jde mi konkrétně o Faktor neobnovitelné primární energie, který bych z nabídky programu energie zadal pro toto tepelné čerpadlo "energie okolního prostředí (sluneční záření, geotermální energie atd.)"

Jaký na to máte prosím názor? Jde mi o to, že potřebuji dosáhnout co nejnižší Měrnou neobnovitelnou primární energii a tím splnit podmínku Zelená úsporám 90 kWh/(m2.a).

Pokud zadám elektrickou energii, ta má vysoký Faktor neobnovitelné primární energie - 3,0, kdežto u "energie okolního prostředí (sluneční záření, geotermální energie atd.)" je Faktor neobnovitelné primární energie - 0.

solar2Úvodem

Nad vhodným zadáním osvětlení u nebytových budov při zpracování PENB jsme na našich stránkách již několikrát diskutovali, ale protože jde o opravdu závažný problém a protože si s ním řada uživatelů neví rady, zařazuji pro připomenutí po několika měsících toto téma znovu....


Otázka:

Rád bych požádal o konzultaci ke zpracovávanému PENBu pro stavební úpravy bývalé zemědělské stavby (kravína).

V původním zemědělském objektu byla před několika lety vestavěna turistická ubytovna. Nyní se investor rozhodl tuho ubytovnu rozšířit do nevyužívaného půdního prostoru. Na rozšiřovanou část proto zpracovávám PENB v režimu “změna dokončené budovy”. Vzhledem k sezónnímu využití je s SÚ domluveno, že nové konstrukce nemusí splňovat doporučené hodnoty prostupu tepla, protože tato investice by byla nenávratná.

Z výpočtu mi i tak vychází, dle mého názoru, nereálné zatřídění ukazatele ENB pro vytápění do kategorie G. Toto zatřídění je neměnné i při úpravách projektu (prostupy tepla, účinnosti zdroje, distribuční soustavy a pod.)

Z protokolů k výpočtu jsem vyčetl výrazně vyšší podíl vnitřních zisků u referenční budovy a domnívám se, že to by mohl být ten problém. Tento faktor však nedokážu u hodnocené budovy upravit tak, aby se neměnil i u budovy referenční.

Prosím můžete mi poradit, kde by mohla být při zadávání chyba? (úlohu jsem zakládal několikrát a výsledek je vždy stejný). U jiných projektů mi zatřídění ENB pro vytápění vychází “reálné”.

Otázka:

Potřeboval bych zadat zdroj chladu, kterým je kompresorová stanice mimo budovu. Je to podobný případ jako dálkové vytápění, při němž se obvykle zadává 100%-ní účinnost zdroje tepla, takže vychází shodná potřeba tepla na vytápění a dodaná energie na vytápění.

Potřeboval bych analogicky spočítat, že dodaná energie na chlazení je shodná s potřebou chladu. Pokoušel jsem se to zadat různými způsoby, ale nepodařilo se mi to. Jako energonositel pro chlazení jsem zvolil "obecný energonositel" - a pro ten mi pak vychází nulová dodaná energie. A nulová se mi také ukazuje dodaná energie na chlazení.

Kontrola nekompatibility provozních profilů v podzónách

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

12.04.2023 13.08 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 13888x

Otázka:

Když jsem dnes pracoval v Energii 2023.5, tak jsem zjistil, že již není možné kombinovat v jedné zóně podzóny s „nekompatibilními“ provozy.

Což je změna, která za mě dost diskvalifikuje možnost využití podzón. A to i v případě, že odlišnost v „teplotním provozu“ mezi jednotlivými zónami je opravdu drobná. Rozdíly mezi jednotlivými smluvními profily jsou víceméně jen v pár hodinách provozu navíc.

Zjednodušení a sloučení do jedné zóny za mě není přípustné - už kvůli tomu, že odlišné jsou režim větrání, tepelné zisky, obsazenost…

< 2 3 4 5 6 Stránka 7 8 9 10 11 12 .. 58 >