zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Obracím se na Vás s dotazem ohledně přepočtu 2 roky starého PENB (z Energie 2023.2) dle aktuální novely vyhlášky (Energie 2025.4)

Klient chtěl nechat přepočítat PENB dle aktuální legislativy. Po úspěšném přepočtu ale krom předpokládaného snížení primární energie došlo i k relativně znatelným změnám v potřebě na vytápění a na chlazení, ale především se zásadně rozhodily všechny referenční dílčí dodané energie a tedy i energetické třídy.

Prosím o stručné vysvětlení, z čeho ty rozdíly plynou.

Otázka:

Potřeboval bych u jedné výrobní haly nasimulovat energetickou predikci, která se bude blížit skutečnosti. Takže bych tam potřeboval započítat stroje, jejich zisky a spotřebu elektrické energie.

Všechny informace mám. Co se týká zisků, tak na to jsem kolonku v programu našel, ale nevím kam zadat spotřebu energie strojů, tak aby mě ji program započítal i když chápu že tam není na tento typ spotřeby kolonka. Musel bych si pak leda dělat tabulku a tuto položku udělat manuálně.

V dalším dílu retro občasníku se vrátíme k zadání jednotky Nilan VP 18 K.

Sice jsme se těmto jednotkám v minulosti již věnovali (rozcestník k těmto článkům najdete zde), ale protože výrobce dnes uvádí pro tyto jednotky nové údaje a protože se také zásadně rozšířily možnosti programu Energie 2025, nebude na škodu podívat se na tuto problematiku znovu a dříve publikované návody aktualizovat.

Soustředíme se na obvyklou situaci, tedy na využití jednotky na větrání se zimním dohřevem větracího vzduchu na 20 °C, na letní chlazení a na celoroční přípravu teplé vody s využitím odpadního tepla v letním období. Jednotka bude doplněna dalším zdrojem tepla na vytápění a na přípravu teplé vody.

RETRO: Vliv vlhkosti materiálu na jeho součinitel tepelné vodivosti

Kategorie » téma: Teplo

29.11.2024 20.41 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 12369x

V našem retro občasníku se tentokrát vracíme k zadání vlivu zvýšené vlhkosti materiálu na jeho součinitel tepelné vodivosti. Inspirací pro návrat k podobné otázce před cca patnácti lety byl následující dotaz:


Řeším sanaci stávající střechy, kdy je tepená izolace z EPS nasáklá vodou, vlhkost vychází na 241%. Není to překlep, u EPS je to za určitých podmínek možné.

Můžete mi prosím poradit jak to to zadat do TEPLA?  Našel jsem na blogu článek z 30.11.2009, kde jste podobné téma řešili, ale jak zadám do TEPLA takovýto extrém? Jaké maximum zadat do podmínek působení?

Mohl byste i třeba poradit jaké hodnoty zadat do druhé tabulky v teple do PODMINEK PŮSOBENÍ? Jedná se o EPS 150 tl. 60 mm.

Účinnost sdílení a distribuce v protokolu k PENB

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

22.11.2024 21.16 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 16584x

Otázka:

Prosím o vysvětlení, jak se stanovuje účinnost sdílení a účinnost distribuce energie tištěná do tabulky G v protokolu k PENB v případě, když je zadáno více zón.

U jednozónových budov tam bývají zadané účinnosti, ale u vícezónových tam mám občas nějaké úplně jiné hodnoty.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 253 >