řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

ZÚ-vytápěné technické přízemí RD
- nepodskl.patrový RD s podkrovím,v přízemí se nachází zádveří,chodba se schodištěm,garáž, kotelna, prádelna a cvičebna-"techn. místnosti" jsou radiátory otápěny min.na 16-18°C. Je možné přízemí zařadit jako vytápěnou 2.zónu nebo pro en.výpočet uvažovat jako nevytápěný prostor? Oddělená vnitřní chodba se schodištěm patří k obytné ploše pro dotaci.      

Obvodová stěna bazénu

Kategorie » téma: Stavební fyzika | Teplo

25.06.2010 15.13 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24305x

Otázka:

Chtěl bych Vás poprosit o konzultaci se zateplením fasády bazénové haly. Vnitřní návrhové podmínky počítám 29 stupňů a vnitřní vlhkost 70%. Požadovaná hodnota pro tyto návrhové podmínky Un=0,2 a vychází pro tyto skladby jen tak tak.

1. skladba: Stávající porobetonové tvárnice 250 mm + zateplení MV 140 mm

a) u kontaktního zateplení Mca = 0,73 < 0,1 nevyhovuje , roční bilance vyhovuje
b) u provětrávané fasády vlhkost uvnitř nekondenzuje

2.skladba: Nové tvárnice porotherm 300 mm + zateplení MV 140 mm

a) u kontaktního zateplení Mca = 0,77 < 0,1 nevyhovuje , roční bilance vyhovuje
b) u provětrávané fasády vlhkost uvnitř nekondenzuje

3.skladba: Nové tvárnice porotherm 440Si s tepelně izolační omítkou

a) u této skladby Mca = 0,23 < 0,5 vyhovuje , roční bilance také vyhovuje


Otázka č.1 : jak velký význam má počáteční vlhkost pórobetonu na výpočet? Můžu i přes ní použít zateplení s provětrávanou fasádou?
Otázka č.2 : Existuje nějaká možnost kontaktního zateplení fasády u této stavby bazénové haly?Nebo je nutné vždy dvouplášťové řešení?
Otázka č.3 : Pokud bych zvolil skladbu č.3 bez zateplení je určitě nutné posuzovat teplotní faktor v jednotlivých detailech?

Já bych byl pro varianty zateplení provětrávanou fasádou jak pro stávající pórobeton tak i pro nové keramické tvárnice. Je toto řešení možné?

Objem budovy

Kategorie » téma: Energie » Obecně

22.06.2010 20.28 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 22077x

Otázka:

Rád bych se zeptal, jestli, když zadávám částečně vytápěný suterén, je nutné i hodnotu objemu vzduchu připadajícího této vytápěné podlahové plochy přičíst k celkovému objemu zóny stejně jako přičítám tuto podlahovou plochu k celkové ploše budovy. Rozdílná hodnota v objemu budovy nemá sice na výslednou hodnotu potřeby tepla výraznější vliv, ale rád bych používal správné řešení.

Otázka:

Mám hodnotit jednoduchý rodinný domek, který je však rozdělen na dvě části, které spolu nejsou funkčně spojeny. Pokud by každá část měla vlastní otopný systém, je potřeba je posuzovat odděleně? Pokud budou naopak vytápěny jedním kotlem, je možné vše počítat jako jeden komplex, i když vlastně nejsou vůbec propojeny?  

Zohlednění komerčních prostor v RD

Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 01 Zóny

07.06.2010 17.22 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 23503x

Otázka:

Klient má rodinný dům, který má 3 bytové jednotky a 1 je využívána pro komerční prostory. Chtěla jsem se zeptat, zda při výpočtu použít stejnou metodiku, jako je pro bytové domy popsáno v TNI 730330. Tedy brát komerčně využívané patro jako samostatnou zónu, která se zahrnuje do výpočtu měrné potřeby tepla na vytápění a vnitřní teplota se bere co nejblíže skutečnosti nejvýše však 10°C. Nebo by se v případě rodinného domu postupovalo jinak?

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 8 >