zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

ZOOM: Katalog konstrukcí v zadávání

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým nejvhodnějším způsobem lze při zadávání obalových konstrukcí do programu Energie využít katalog konstrukcí v případě, když jsou známy skladby konstrukcí a nikoli přímo jejich součinitele prostupu tepla.

Zadání vytápěného suterénu

Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

01.07.2015 14.48 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 2332x

Otázka:

Jde mi o zadání vytápěného suterénu částečně pod terénem.

Jelikož je vytápěný, rád bych, aby celá jeho ochlazovaná obálka šla do dotací (NZÚ). Proto jsem všechny vnější stěny zadal až k podlaze, tedy pod terén. A podlahu jsem zadal jako podlahu na terénu, což předpokládám, že bude bezpečný předpoklad. Pak mám všechny plochy ve výpočtu hezky dohledatelné a vše mi sedí s krycími listy.

Zkusil jsem ještě variantu vytápěný suterén, v tomto případě, jestli výpočet chápu správně, zadám podlahu stejně, zadám hloubku ale plochu stěn, kterou zadávám na kartě konstrukcí, musím snížit o plochu danou součinem exponovaného obvodu a hloubky podlahy suterénu pod okolním terénem? Pokud je to tak to správně, dostanu o něco málo příznivější výsledky, což je asi logické (trochu mi pomůže vliv zeminy). Problém pak je ale v tom že mi z konstrukcí jakoby opticky zmizelo 10 m2 plochy stěn, která se přesunula do tohoto výpočtu, neseděla by pak plocha mezi krycím listem a výpočtem.

Šlo by to asi celé zadat i poslední možností zcela či částečně nevytápěného suterénu, ale tam budu mít stejný problém s plochou stěn, které mi zmizí z karty konstrukcí.

Podlaha - odskok

Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny | Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

12.06.2015 13.52 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 5091x

Otázka:

Rád bych se zeptal, jakým způsobem mám v podrobném výpočtu podle EN ISO 13370 zohlednit případ podlahy, která je v rámci jedné zóny výškově odskočená, resp. jak zadat vnitřní stěnu přilehlou k zemině - viz zjednodušený obrázek.

odskok
odskok - schema

Otázka:

Prosím o radu ve věci zadání podlahy vytápěné haly, která má izolován pouze pruh po obvodu a vnitřek ne:

Podlaha haly
Podlaha haly

Spočítali jsme 3 různé varianty: 2 různé podlahy, 1 podlaha s průměrným U, 1 podlaha s tím lepším U, odpovídajícím izolované části. Pro každou z uvažovaných variant vyšel jiný ustálený tepelný tok prostupem (od 112 do 413 W/K).

Kterou cestu (případně jinou) výpočtu zvolit?

Otázka:

Energie v některých svých částech umožňuje zadání tepelného odporu (podlahy suterénu, stěny suterénu, atd.). Chtěl jsem se jenom ujistit zda se jedná o tepelný odpor bez vlivu přestupů R (m2K/W) nebo zda se jedná o tepelný odpor RT (m2K/W)?

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 23 >