zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

ZOOM: Modelování dvou navazujících nevytápěných prostorů

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým způsobem lze při výpočtu energetické náročnosti budovy zohlednit celkem časté dispoziční uspořádání bytových domů v ČR s nevytápěným suterénem a s byty kolem nevytápěného schodišťového prostoru. Inspirací byl následující dotaz:


Stále se setkávám při řešení PENBu BD se stejnou konfigurací: BD má byty v nadzemních podlažích včetně 1.NP , průběžné schodiště ze suterénu až do posledního nadzemního podlaží a suterén přes celý půdorys objektu.

Byty modeluji jako jednu vytápěnou zónu, schodiště jako nevytápěný prostor (začínající na rozhraní stropu mezi suterénem a 1.NP a končící v posledním nadzemním podlaží) a suterén jako částečně či zcela nevytápěný suterén na formuláři pro konstrukce se zeminou.

Zajímalo by mě jak nejlépe namodelovat rozhraní v 1.NP mezi schodištěm a suterénem (byty a suterénem).

Otázka:

Pokud zadávám ve formuláři Podlahy a suterén částečně vytápěný suterén, zadávám tam plochu podlahy vytápěného a nevytápěného suterénu. Plochy se musejí zadat již skutečné, nebo si program sám odečte plochu vytápěné suteréru od nevytápěného?

ZOOM: Katalog konstrukcí v zadávání

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým nejvhodnějším způsobem lze při zadávání obalových konstrukcí do programu Energie využít katalog konstrukcí v případě, když jsou známy skladby konstrukcí a nikoli přímo jejich součinitele prostupu tepla.

Zadání vytápěného suterénu

Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

01.07.2015 14.48 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 2965x

Otázka:

Jde mi o zadání vytápěného suterénu částečně pod terénem.

Jelikož je vytápěný, rád bych, aby celá jeho ochlazovaná obálka šla do dotací (NZÚ). Proto jsem všechny vnější stěny zadal až k podlaze, tedy pod terén. A podlahu jsem zadal jako podlahu na terénu, což předpokládám, že bude bezpečný předpoklad. Pak mám všechny plochy ve výpočtu hezky dohledatelné a vše mi sedí s krycími listy.

Zkusil jsem ještě variantu vytápěný suterén, v tomto případě, jestli výpočet chápu správně, zadám podlahu stejně, zadám hloubku ale plochu stěn, kterou zadávám na kartě konstrukcí, musím snížit o plochu danou součinem exponovaného obvodu a hloubky podlahy suterénu pod okolním terénem? Pokud je to tak to správně, dostanu o něco málo příznivější výsledky, což je asi logické (trochu mi pomůže vliv zeminy). Problém pak je ale v tom že mi z konstrukcí jakoby opticky zmizelo 10 m2 plochy stěn, která se přesunula do tohoto výpočtu, neseděla by pak plocha mezi krycím listem a výpočtem.

Šlo by to asi celé zadat i poslední možností zcela či částečně nevytápěného suterénu, ale tam budu mít stejný problém s plochou stěn, které mi zmizí z karty konstrukcí.

Podlaha - odskok

Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny | Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

12.06.2015 13.52 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 5824x

Otázka:

Rád bych se zeptal, jakým způsobem mám v podrobném výpočtu podle EN ISO 13370 zohlednit případ podlahy, která je v rámci jedné zóny výškově odskočená, resp. jak zadat vnitřní stěnu přilehlou k zemině - viz zjednodušený obrázek.

odskok
odskok - schema

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 23 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

10.01.2017 11.16 » Energie 2016.4

Zde je k dispozici aktualizovaná instalace Energie 2016.4 ke stažení (pro uživatele s již zakoupenou licencí Energie 2016 bezplatně). Novinky jsou podrobněji popsány v dřívějším příspěvku na blogu.

02.11.2016 14.59 » Energie 2016 BREEAM

Program Energie 2016 je možno dle BREEAM použít pro zpracování kreditu Ene 01 Energy efficiency.