zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:Větrná turbína

Počítám PENB k jedné administrativní budově (novostavba), která má vlastní 2 větrné elektrárny na střešní konstrukci a chtěla bych se zeptat, kde a jak toto zohlednit při zadávání hodnot do programu Energie.

 

Otázka:

Mám dotaz ohledně definování ohřevu TUV z FV panelů. Program Energie 2013 mi jako energonositele nabízí pouze el. energii ze sítě - 3,2 a 3,0, přes obecný energonositel mě to nepustí. Jak můžu definovat el.energii získanou z FV panelů?

Otázka:

V programu Energie bych rád zadal výpočet en. náročnosti "pasivního" RD s více zdroji tepla na vytápění (kompaktní jednotka s TČ 30% teplovzdušně, el. přímotopy 50% a krbová vložka s výměníkem 20%) i na přípravu TV (kompaktní jednotka s TČ 85%, el. patrona 5%, krbová vložka s výměníkem 10%).

Instalována je fotovoltaika (4ks panelů ) pro přímou spotřebu v budově (na el. patronu do zásobníku TUV a pro přímotopy).

Zadal jsem jako energonositel 2x elektřinu ze sítě vzhledem k tomu, že mám 2 zdroje tepla na vytápění i na TV používající elektřinu. Při výpočtu mi ale program hlásí chybu:

Chyba při výpočtu
Chyba při výpočtu

Existuje nějaký způsob, jak podobné komplikové řešení zadat?

Otázka:

Hodnotím objekt, celý vytápěný el. přímotopy. Jako doporučení pro PENB doporučuji snížit náklady pomocí TČ.

Z průkazu při doporučeních na tepelné čerpadlo je však vidět, že se objekt ve spotřebě nezlepší, jen se zlepší jeho primární energie a je více ohleduplný k životnímu prostředí. (v překladu investora, se mu vůbec nevyplatí při pohledu na PENB nic provádět, protože protopí stejně). (tedy oprava, je drobná úspora 1,5MWh/rok,což je právě rozdíl mezi účinností el. přímotopu 98% a TČ 100%, tedy 2%.) V reálném provozu bude úspora jistě větší, jistě na polovičních nákladech....

Proč to výsledky neukazují?

Otázka:

Chtěl bych vypočítat u jednoho domu v Energii efekt "bojleru-TČ interiérového na přípravu TUV" na spotřebu energií v domě, ale program Energie mi neumožňuje zadat na kartě příprava teplé vody TČ samostatně, pokud jej zároveň nepoužívám na vytápění. Lze to nějak obejít a TČ pouze na ohřev TUV zadat nebo lze upravit energii v dalších aktualizacích?

< 2 3 4 5 6 Stránka 7 8 9 10 11 12 .. 15 >