zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

V nepravidelném občasníku budeme připomínat některé závažné problémy, které jsme řešili na tomto blogu v minulosti. Snad to bude užitečné nejen pro naše začínající kolegy...

První retro téma se týká výpočtu referenční dodané energie na osvětlení u nebytových budov, které mně samotnému připomněla diskuse s Ing. Chmelou pod příspěvkem http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/vliv-zmeny-osvetleni-na-vysledky-vypoctu-energeticke-narocnosti-budovy/#1023. Protože ale komentáře pod články na webu řada lidí zásadně nečte, tak je možné, že by její obsah trochu zapadl - a to by byla, myslím, škoda. Hlavní části diskuse proto přetiskuji v tomto samostatném článku.


O problému výpočtu referenční dodané energie na osvětlení se živě diskutovalo během roku 2013, tj. po vydání vyhlášky 78/2013 Sb., kdy se poměrně rychle ukázalo, že při hodnocení občanských a výrobních budov s vyšší požadovanou osvětleností (nad cca 100 lx) vycházejí pro příslušnou referenční budovu naprosto nerealisticky vysoké dodané energie na osvětlení... a následně pak i nerealisticky nízké dodané energie na vytápění. Hodnocená budova následně vycházela skvěle z hlediska osvětlení (třída A-B) a mizerně z hlediska vytápění (třída D-G).

Otázka:

Z provedených výpočtů mi vychází, že když uvažuji úsporné osvětlení, tak mi budova "spadne" o kategorii dvě níže než s neúsporným osvětlením. Musím se proto ptát, zdali není chyba ve výpočetním postupu nebo ve vyhlášce.

Otázka:

Dovolím si Vás požádat o vyjádření k neshodě, kterou nám dala SEI v rámci kontroly. PENB zpracováváme pomocí programu ENERGIE. SEI nám vytkla, že v PENB nemáme v tabulce na na str. 12/20 vyplněnou potřebu energie pro osvětlení. Ale podle nás to program ani neumožňuje...

Upozornění na problém

Dnes jsme dostali upozornění od uživatelů, že do databáze ENEX nelze načíst XML soubory, které obsahují v textových řetězcích (např. v názvech konstrukcí, zón apod.) znaky "<" a ">".

Doporučujeme proto nikde v textech (tj. v názvech konstrukcí, zdrojů tepla, zón...) tyto znaky nepoužívat - stejně jako další podobné znaky (konkrétně by mělo jít o znaky \ a &, ale může jich být i více).

V dohledné době připravíme bezplatnou aktualizaci Energie 2016.5, která bude zápis podobných nepřípustných znaků kontrolovat.

Otázka:

Hodnotím budovu se solárními kolektory. Pročetl jsem fórum, dle mého mám vše správně zadané, ale výsledek je nějaký divný.

Zadání s termikou a bez ní dopadá téměř úplně stejně (pouze se projeví efekt ztráty potrubím, čerpadlem a nádobou). Její efekt se projeví pouze na kartě primární neobnovitelné energie a nikoliv ve spotřebě.

Zkoušel jsem plochu termiky i výrazně navýšit a opět jen v neobnovitelné energii. Je jasné, že solár bude sloužit pro celý objekt a myslím že není problém že je to zadáno pouze u jedné zóny. Přijde mi to jako by se v objektu vůbec nevyužíval a nevím proč.

< 1 2 3 Stránka 4 5 6 7 8 9 .. 35 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

18.06.2019 11.31 » Bezplatný přístup na blog

S platností od 14.6. 2019 je bezplatný přístup na blog poskytován pouze zákazníkům, kteří mají zakoupený jakýkoliv program z balíčku Svoboda Software ve verzi 2015, nebo novější (kromě LT verzí).

06.06.2019 14.33 » Energie 2019.3

Pro uživatele s licencí Energie 2019 je k dispozici bezplatný update 2019.3