zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

RETRO: Kompatibilita podzón

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

13.04.2023 13.56 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 9142x

Relativně nově zavedená kontrola kompatibility provozů v podzónách budí stále zájem. Tématem jsme se zabývali už včera, ale dotazy se objevují i nadále. V našem RETRO občasníku se tedy k tématu vracíme (resp. u něj tak trochu zůstáváme) a zveřejňujeme podrobnosti k tomu, jak program kompatibilitu provozních profilů kontroluje.

Inspirací byl následující dotaz:


Přes jaké věci nás tedy program nepustí? Samozřejmě tedy ta provozní doba chlazení, provoz systému úpravu vlhkosti. Provozní doba vytápění je také problém? A když budu mít v jedné podzóně požadované chladit na 24 °C a v druhé na 26°C, je to také nepřípustné?

Kontrola nekompatibility provozních profilů v podzónách

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

12.04.2023 13.08 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 10250x

Otázka:

Když jsem dnes pracoval v Energii 2023.5, tak jsem zjistil, že již není možné kombinovat v jedné zóně podzóny s „nekompatibilními“ provozy.

Což je změna, která za mě dost diskvalifikuje možnost využití podzón. A to i v případě, že odlišnost v „teplotním provozu“ mezi jednotlivými zónami je opravdu drobná. Rozdíly mezi jednotlivými smluvními profily jsou víceméně jen v pár hodinách provozu navíc.

Zjednodušení a sloučení do jedné zóny za mě není přípustné - už kvůli tomu, že odlišné jsou režim větrání, tepelné zisky, obsazenost…

ZOOM: Výměna vzduchu mezi zónami v hodinovém kroku

V detailním návodu se tentokrát podíváme na nové možnosti zadání časově proměnné výměny vzduchu mezi zónami v programu Energie 2023.6. Současně si ukážeme i typické dopady možných variant zadání objemových toků vzduchu na výsledky výpočtu. 


Inspirací k článku (a samozřejmě i ke změnám v programu) byl nedávný dotaz. Protože se jedná o zajímavou a často diskutovanou problematiku, přinášíme následující podrobnější komentář.

Otázka:

Hodnotím halový objekt, ve kterém mám pro zonu 1 v záložce "otopná soustava" zadány zdroje pro VZT teplovzdušné vytápění - tepelné čerpadlo a el. topnou patronu - s účinnosti distribuce a sdílení  89/85 %.

Do protokolu průkazu se mi k jednotlivým zdrojům propíše ovšem účinnost 38,6 % a v průkazu se to nelíbí inspektorům ze SEI - čím je to prosím způsobeno?

Otázka:

Mám dotaz ke zvlhčování, které mi u hodnocené budovy vychází do třídy G. Zkoušel jsem přidávat nebo ubírat gramy vody/m2.os, ale zvlhčování je stále v G.

Je to tak v pořádku? Na blogu jsem článek nenašel...

< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 57 >