řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Nebylo by možné přidat do Energie 2020 možnost uložit konfiguraci podlahy nad suterénem pro další využití v dalších zónách?

Jedná se mi například o případ, kdy mám dům, který je celý nad stejným suterénem, ale jsou v něm různé zóny ve styku s tímto suterénem (chodby, kanceláře, byty...), musím pak pro každou zónu znovu zadávat "otravné položky" jako tepelné odpory suterénních stěn, podlahy, hloubku podlahy pod úrovní terénu atd.

Nebylo by možné toto někam uložit a v další zóně vyvolat? Více zón nad stejným suterénem je poměrně častý případ....

Otázka:

U stínění okolní zástavbou mi to ukazuje vykřičník, pokud zadám vzdálenost delší jak 50 m, a je u toho uvedeno, že program s ní bude AŽ NA VÝJIMKY počítat.

Můžu se spolehnout na to, že výpočet proběhne korektně, když zadám např. kopec, který je 300 m od objektu (jestli jsem to dobře pochopila, tak dle ČSN EN ISO 52016-1 se musí do výpočtu stínění zohledňovat i terén).

Otázka:

Ve vyhlášce 264/2020 Sb. v § 6 v odstavci 2, na konci písmene a) zmizelo oproti vyhlášce 78/2013 Sb. slovo „NEBO“.

Znamená to, že při změně budovy musí být nově VŽDY splněna primární energie z neobnovitelných zdrojů a průměrný součinitel prostupu tepla budovy, a k tomu NAVÍC musí být splněna:

- buď celková dodaná energie

- nebo součinitele prostupu tepla měněných konstrukcí a/nebo účinnosti měněných systémů?

Mění se tím tedy zcela dosavadní 3 možnosti hodnocení změn budov?

Vzhledem k tomu, že jsme na sociálních sítích zaznamenali různé šířící se konspirační teorie o tom, proč vycházejí podle nové vyhlášky horší výsledky potřeby tepla na vytápění, zařazujeme po čase opět náš retro občasník a připomínáme několik starších článků. 

Zvýšení vypočtené potřeby tepla na vytápění nesouvisí totiž v podstatě nijak s novou vyhláškou č. 264/2020 Sb. či s novou verzí programu. Ve skutečnosti je to důsledek zrušení normy EN ISO 13790 a zavedení nových výpočetních postupů podle EN ISO 52016-1, které proběhlo v ČR již v roce 2018. Specialisté, kteří drží rádi prst na tepu doby (pardon :-) a pořizují si včas nové verze SW (děkujeme :-), tuto nepříjemnou skutečnost zjistili již před více než rokem po zakoupení Energie 2019 - tedy prvního programu, který platnou EN ISO 52016-1 používal.

Otázka:

V objektu RD mám dvě zóny chlazenou a obytnou. Vzhledem k velikosti RD je vypočtený počet osob v zóně chlazené 4 a v zońě obytné 5, celkem 9 osob.

Pro celý RD lze ale dle vyhlášky uvažovat max 5 osob. Do chlazené zony se mi navíc počítá i spotřeba TUV pro 4 osoby, ačkoliv zde není žádný fyzický odběr, bez toho nelze výpočet provést.

Jak toto řešit?

< Stránka 1 2 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

29.10.2024 10.25 » Energie 2025.2 připravena

 Na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.2

06.08.2024 14.55 » Energie 2025 a Basic

Energie 2025 je uvolněna k prodeji na www.kcad.cz, včetně volitelné varianty Energie Basic.