zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

RD s FVVracím se s podrobnějším komentářem a příkladem postupu k nedávnému dotazu http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/soucinitel-emisi-co2-pro-fotovoltaicky-system-a-moznosti-modelovani-soucasne-dodavky-elektriny-do-budovy-a-do-site/?pg=2.


Podívejme se na postup modelování energetického chování budovy s FV systémem, jehož produkce se používá v budově a případné přebytky se dodávají do veřejné sítě. 

Modelovaná budova bude jednoduchý RD (viz demo příklad č. 1 k programu Energie) s celkovou plochou FV panelů 30 m2...

Otázka:

Chtěl jsme se zeptat k zadání součinitelů CO2 (na listu Výroba energie (solární systémy a kogenerace)). Ponechává se v případě zadání fotovoltaických systémů (Fve) se zapojením do veřejné sítě či využitím v domě nulový a nebo dle toho jaký hlavní zdroj tepla (energie) v domě nahrazuje (doplňuje)? 

 Dále by mne zajímalo, zda je možné v Energii zadat Fve v zapojením s "wattrouterem" ... tzn. prioritně využití vyrobené el. energie v domě a až přebytky odevzdávané do veřejné sítě.

Otázka:

Provádím výpočty RD s kolektory pro NZÚ, přičemž účinnost solárního systému spočítám v programu NZÚ (excelu), s malými odchylkami zadám také solární panely, nicméně finální výpočet v Energii vyhodí celkovou energii včetně ztrát v solárních rozvodech a zásobníku, což je hodnota podstatně nižší (i když logicky správná) a pohled na efektivnost solárného systému pak zcela shazuje. 

(Samozřejmě pro dotaci je požadovaný ten excelový výpočet, ale vzhledem k tomu, že zároveň dělám výpočet pro rekonstrukci, kde je požadovaný PENB, tak si myslím, že by ty výstupy měly spolu alespoň trošku sedět.)

Otázka:

Zadávám solární systém pro vytápění a přípravu teplé vody. Ve výpočtovém protokolu jsou ale k dispozici pouze souhrnná čísla celkové produkce energie a využitelné energie. Nedokážu z nich tedy vyčíst, jaký je podíl na vytápění a jaký na přípravu TV. A dále z nich nedokážu zjistit, jaká je výroba energie Sluncem a jaké jsou ztráty systémem a v pomocné energii...

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat čistě v teoretické rovině, zda lze vůbec navrhnout systém přípravy TUV pro menší RD tak, aby ve výsledném hodnocení ENB spadl do kategorie A. 

Vzhledem k parametrům referenční budovy dle TNI 730331:

TUV dle TNI 730331 reference
TUV dle TNI 730331 reference

se mi i při sebelepší účinnost zdroje tepla (99%), či při zadání tepelného čerpadla s vysokým COP, super zaizolované akum. nádrži i krátkých rozvodů, úsporném oběh. čerpadle se nedaří ke kategorii A ani přiblížit (max. kategorie B).

Při použití i předimenzované solární soutavy sice dokážu vyrobit hodně energie, ale tato se v protokolu neodčítá od dodané energie na přípravu TV za rok EP,W (ač se to v poznámce protokolu píše). Ve skutečnosti mi vychází shodná dodaná energie na přípravu TV se soláry i bez nich.

Jak by tedy čistě teoreticky měl vypadat sytém ohřevu TUV v běžném rodinném domě, aby měl ambice na kategorii A en. náročnosti na přípravu TVU? Předem děkuji moc za názor, tip. 

< 1 .. 5 6 7 8 9 Stránka 10 11 12 13 14 15 .. 17 >